swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62504)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

- wolny najmita (2011-09-26 09:05:06)

Właśnie wasza rola lewicowcy jest przy ludziach przekręconych,oszukanych,zeszmaconych i biednych przy drobnych i średnich firmach.Gratuluje wyczucia jeszcze nie czas Wasz czas przyjdzie pow wyborach jak bogaci będą chcieć jeszcze więcej a będą chcieć !

-safd (2011-09-26 07:45:37)

32 tys. zl do hektara

-przemyślenia (2011-09-25 23:56:50)

A podobno informacje były wysyłane do każdej gminy. A z gminy pewnie trafiła do sołtysów których sami rolnicy wybierają. Druga sprawa to wysokość odszkodowania i warunki jakie powinni spełnić. Z tego co piszą to do 1 ha było 36 tys. euro. ale warunek był taki aby wycofać uprawę. No ale jak to nie zebrać, zostawić na polu pewnie większość sobie pomyślała. Jak dowiedzieli się o kwocie odszkodowanie to ich ruszyło. Niech osoba ma 0,20 ha. Czyli niech dostanie nawet 5 tys. euro co daje nam 20 tys. Jest o co walczyć ? Z niczego to się nie wzięło.

-Jak chcesz (2011-09-25 18:45:23)

W tej sytuacji tym bardziej Polska wieś powinna iść do urn i POdziękować Liskom i koniczynkom.

-heniek (2011-09-25 17:52:47)

dlatego PSL tak szaleje z plakatami w powiatach buskim kazimierskim pinczowskim i ogolnie w swietokrzyskim .. boja sie ze przed linczem rolnikow za przekrety jak mysle nie tylko z ogorkami moze uchronic ich jedynie immunitet poselski.. maja nadzieje ze uda im sie zasiasc w sejmowych lawach i miec mozliwosc zatuszowania calej sprawy . kogo sie da to przekupia a innych zastrasza .. Dosyc rzadow PSL w naszym woj. wystarczy juz tego kumoterstwa ... partia ktora miala stac murem za rolnikiem swoj elektorat robi w wala zamiast pomagac rzuca klody bogacac sie na ludziach ktorzy wszystko co maja zawdzieczaja ciezka praca swych rak , A teraz sraja w gacie by te spracowane rece nie obily im mordy bo bo zadne zdziwienie dla mnie by to nie bylo .. Wiec jak szczury chca uciekac do sejmu by przez kolejna kadencje znow bogacic sie na ciezkiej pracy rolnikow !!!

-pl (2011-09-25 12:51:25)

Umieścić listę którzy otrzymali decyzje nastronie ARR to zobaczyci ile tam jest ,,,szustów.Pozdrawiam.

- (2011-09-25 12:44:55)

Krzysztow robisz w portki bo ci mogą zabrać

-Miś (2011-09-25 12:11:25)

Woj.świętokrzyskie to bastion PSL, PO oddała im rządy tutaj i nikt inny się nie wtrąca,gdzie poseł Miodowicz?.Dygnitarze PSL robią tutaj co chcą.Zadłużyli już woj. na ok.350 mln. zł. i chcą zadłużać dalej.


jeszcze trochę i nasze województwo za przyzwoleniem PO zostanie zlikwidowane.

-Cebulka (2011-09-25 11:52:47)

Popłoch w PSL straszny,sami starostowie- Kolarz i Moskwa chcą zbierać skargi na swoich kumpli z PSL zasiadających w Agencji Rynku rolnego i ARiMR. Świat zwariował - za utrzymanie się na stołkach będą podsrywać swoich?. NIE DAJCIE SIĘ WYPROWADZIĆ W POLE ,TO JEST CELOWE< PO WYBORACH SIĘ DOGADAJĄ I WASZE SKARGI I PODPISY WYLĄDUJĄ NA ŚMIETNIKU. .Za wszelką cenę chcą was podzielic.

-pl (2011-09-25 11:10:51)

czemu nie jedziemy na warszawe jest nas duzo rolnicy nie dajcie sie

-krzysztof (2011-09-25 11:00:33)

do 11 07 należało składać wnioski plantacja miała być zniszczona do 2606 jeżeli spełniło się tę warunki to odszkodowanie było wa wy sprzedaliscie ogórki a teraz jeszcze odszkodowanie chcecie to jest chamstwo i jeszcze jedno plantacja powiinna byc pod osółoną włoóknina toteż osłona.WOBEC POWYŻSZYCH FSAAKTÓW ODSZKODOWANIE WAM NIE PRZYSŁUGUJE I DAJCIE SOBIE SPOKÓJ A IFORMACJA BYŁA W RADIO TELEWIZJII I W INTERNECIE

- (2011-09-25 10:46:32)

Rolnicy nie dajcie się oszukać jeszcze raz ,skladajcie skargi w wyznaczonych miejscach ,nie oddajcie tego w ręce urzędników

-JA NIE WIDZE PROBLEMU (2011-09-25 09:52:42)

Po prostu niech wszyscy rolnicy zapisza sie do PSL-u to beda zawsze poinformowani i kase dostana. A reszta wara od koryta.

-RZĄDZI PO WIĘC PRZEKRĘTY SO (2011-09-24 22:21:51)

TRZEBA ODSUNĄĆ TYCH KANCIARZY 9 PAŻDZIERNIKA WRZUCAMY PO I TUSKA DO ŚMIETNIKA

-Roksana (2011-09-24 22:18:23)

Witam,
pochodzę z powiatu kozienickiego. U nas była taka sama sytuacja. Uważam, że też powinniśmy podnieść taki protest! To jest OSZUSTWO!! Ludzie, którzy nigdy nie mieli odórków dostali u nas po 50 tysiecy a Ci którzy mieli nawet nie otrzymali ŻADNEJ INFORMACJI o możliwości składania wnioskó. Z chęcią dołączę się do protestu

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry