swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

W Busku dziękowali za chleb powszedni - Dożynki gminne 2011. (fotoreportaż)

Dodane: AT Data: 2011-08-23 11:52:25 (czytane: 27765)  Wersja do druku

Wspaniałe wieńce, suto zastawione dożynkowe stoiska oraz niezwykła atmosfera towarzysząca tej wyjątkowej uroczystości, sprawiają, że nie sposób przegapić takiego wydarzenia. Gminne dożynki rokrocznie gromadzą tłumy gości. W tym roku uroczystość święta plonów odbyła się 21 sierpnia na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju.

Część obrzędową uroczystości poprzedziła msza święta dziękczynna w kościele św. Brata Alberta. Podczas eucharystii rolnicy dziękowali Bogu za chleb powszedni i tegoroczne zbiory. Homilię wygłosił ks. kapelan rolników - kanonik Tadeusz Szlachta, który zwrócił uwagę nie tylko na trudną, codzienną pracę rolników, ale również na ich przywiązanie do ziemi – Rolnik utożsamia się ze swoją ziemią, tą miłość pokazuje codzienną pracą, dbaniem, by wzrosło to, co na niej zasieje – powiedział kapelan. W czasie nabożeństwa wszystkie wieńce i obrzędowe chleby zostały poświęcone.

 

dozynki2011_busko0041.jpg



Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starościną i starostą dożynek: Krystyną Siemieniec i Ryszardem Piaseckim ruszył ulicami na Stadion Miejski. Tam uroczyście przekazany został chleb dożynkowy gospodarzowi miasta i gminy Waldemarowi Sikorze.

- Z należytym szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb, symbol tegorocznych plonów, będę go dzielił uczciwie i sprawiedliwie, by nie zabrakło go w żadnym domu naszej gminy – powiedział burmistrz.

W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę na ciężkie warunki w jakich w tym roku przyszło pracować rolnikom - Tegoroczne lato nie sprzyjało uprawom. Długotrwałe opady deszczu sprawiły, że plony będą niższe niż w latach ubiegłych. Pozostajemy w nadziei, że trwające jeszcze w niektórych rejonach Polski żniwa pokażą, że mimo wszystko zbiory będą na zadowalającym poziomie.

Burmistrz i starosta buski podziękowali rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony po to, by w każdym domu na stole mógł być codziennie świeży, pachnący chleb.

 

dozynki2011_busko0055.jpg



Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja dożynkowych wieńców i ich obśpiewanie. W przyśpiewkach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich i nie tylko, nie zabrakło dużej dawki humoru i satyrycznego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną za najpiękniejszy wieniec otrzymało sołectwo Zwierzyniec, kolejne miejsca przypadły sołectwom Wełecz i Młyny. Tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do Szańca, drugie miejsce zajął Wełecz, a trzecie Oleszki.

Podczas święta plonów nagrodzono również najlepszych gminnych gospodarzy, wyróżnienia otrzymali: Sylwia i Arkadiusz Wachowie (Podgaje), Ewelina i Grzegorz Skibowie (Bilczów), Krystyna i Zdzisław Krawczykowie (Widuchowa) oraz Czesław i Barbara Korczakowie (Wolica).

 

dozynki2011_busko0048.jpg

dozynki2011_busko0049.jpg

dozynki2011_busko0067.jpg

dozynki2011_busko001.jpg

dozynki2011_busko002.jpg


Do późnych godzin nocnych trwała dożynkowa zabawa. Biesiadnikom do tańca przygrywały zespoły „Od Giewontu po Bycoka", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej i zespół „Pełczyszczanie". Swój dożynkowy repertuar zaprezentowała również grupa „Buskowianie" oraz Zespoły Śpiewacze: „Złota Jesień" i „Echo". Na zakończenie święta plonów wystąpiła grupa „Tamarysze".

 

Tekst: EHR

Źródło: www.busko.pl

 

fotoreportaż
Foto Arek Sierpina, Tadeusz Ura

 


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (48)
     

- (2011-08-24 09:32:50)

A ja uważam ,że najładniejszy wieniec z jasnych kłosów był na głowie radnej z Oleszek.

-ibis (2011-08-24 08:30:35)

dozynki byly super

-buszczanka (2011-08-23 22:44:12)

Zwierzyniec co rok śpiewa, że koła nie mają. to ja im radzę żeby zwróciły się do innych kół to im podpowiedzą jak założyć koło gospodyń. a wieniec rzeczywiście co roku mają prawie identyczny.

-KSjaHZDns (2011-08-23 22:23:06)

Trzeba było się przyjrzeć jak te kwiatki były zrobione. Zazdrościcie wygranej?

-dsdrgfdhyyhbh (2011-08-23 22:20:14)

Jak wszystko w tym kraju..po znajomości i za łapówki...inni starają się - co roku pracują nad innym wieńcem a komisja robi sobie jaja...jak może wygrywać jeden i ten sam wieniec nawet w niezmienionej postaci... !! Ejj ty buoku. Jak się nie znosz i nie widziołeś wieńców z poprzednich lot ze Zwierzyńca to pierduł nie pisz.. Żytni klusku!

-SOS (2011-08-23 22:08:51)

Giewont jest, a Bycoka już niet.

- (2011-08-23 21:30:38)

Wszystko było bez mała ok ale bigos który był podawany przez firmę był jak dla świń!!!!Ale panie burmistrzu to pański wybór był firmy!!!!!!!!!!!!!!Po to nie było waty cukrowej!!!!!!A ma pan firmę w swoim mieście która profesjonalnie zajmuje się obsługą tego typu imprez. Tylko lepiej ściągnąć firmę z mielca niż dać zarobić młodym przedsiębiorcą. Obsługa na stoisku była skandaliczna lepiej było iść do firmy SPOŁEM Busko tam było aż miło...

PS. Do administratora strony!!!!Panie Marku jeśli ludzie piszą prawdę a nie wulgarne czemu zostają usunięte czy pan dba o czyjeś interesy a nie o prawdę w końcu pan stworzył telewizje busko.........

- (2011-08-23 20:53:03)

takie cyrki za moje pieniadze....

-a (2011-08-23 20:47:50)

taki sam wienie?! tozto dramat i tragedia!

-Nono (2011-08-23 19:48:13)

Ale czesiek z tego burmistrza ;]. masakra..

-Magda (2011-08-23 19:38:14)

Jak wszystko w tym kraju..po znajomości i za łapówki...inni starają się - co roku pracują nad innym wieńcem a komisja robi sobie jaja...jak może wygrywać jeden i ten sam wieniec nawet w niezmienionej postaci...

- (2011-08-23 19:06:33)

mnie bardzo podobał się wieniec z Kołaczkowic i Gadawy - szkoda że nie zostali docenieni... oba można zobaczyć we wszystkich galeriach bo były piękne i zwracały uwagę.
Młyny też miały ciekawy wieniec, Szaniec też ładny...

-X (2011-08-23 18:58:36)

Zwerzyniec zasługiwał na wygraną. Ich wieniec był tak piękny że zapierał dech w piersiach. Gratulujemy i życzymy sukcesu w Tuczępach.

-www (2011-08-23 18:52:39)

A powie mi ktoś czy zwierzyneic zasługiwał na wygraną? Przecież to żenada. Szaniec miał piękny wieniec. To oni powinni wygrać.

- (2011-08-23 15:48:36)

wełecz miał ten sam wieniec trzeci rok, nawet nie ma go w fotoreportażu - II gie miejsce dla niego to żenada

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry