Dodane: AT Data: 2011-08-23 11:52:25 (czytane: 27765) 
Wspaniałe wieńce, suto zastawione dożynkowe stoiska oraz niezwykła atmosfera towarzysząca tej wyjątkowej uroczystości, sprawiają, że nie sposób przegapić takiego wydarzenia. Gminne dożynki rokrocznie gromadzą tłumy gości. W tym roku uroczystość święta plonów odbyła się 21 sierpnia na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju.
Część obrzędową uroczystości poprzedziła msza święta dziękczynna w kościele św. Brata Alberta. Podczas eucharystii rolnicy dziękowali Bogu za chleb powszedni i tegoroczne zbiory. Homilię wygłosił ks. kapelan rolników - kanonik Tadeusz Szlachta, który zwrócił uwagę nie tylko na trudną, codzienną pracę rolników, ale również na ich przywiązanie do ziemi – Rolnik utożsamia się ze swoją ziemią, tą miłość pokazuje codzienną pracą, dbaniem, by wzrosło to, co na niej zasieje – powiedział kapelan. W czasie nabożeństwa wszystkie wieńce i obrzędowe chleby zostały poświęcone.

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starościną i starostą dożynek: Krystyną Siemieniec i Ryszardem Piaseckim ruszył ulicami na Stadion Miejski. Tam uroczyście przekazany został chleb dożynkowy gospodarzowi miasta i gminy Waldemarowi Sikorze.
- Z należytym szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb, symbol tegorocznych plonów, będę go dzielił uczciwie i sprawiedliwie, by nie zabrakło go w żadnym domu naszej gminy – powiedział burmistrz.
W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę na ciężkie warunki w jakich w tym roku przyszło pracować rolnikom - Tegoroczne lato nie sprzyjało uprawom. Długotrwałe opady deszczu sprawiły, że plony będą niższe niż w latach ubiegłych. Pozostajemy w nadziei, że trwające jeszcze w niektórych rejonach Polski żniwa pokażą, że mimo wszystko zbiory będą na zadowalającym poziomie.
Burmistrz i starosta buski podziękowali rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony po to, by w każdym domu na stole mógł być codziennie świeży, pachnący chleb.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja dożynkowych wieńców i ich obśpiewanie. W przyśpiewkach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich i nie tylko, nie zabrakło dużej dawki humoru i satyrycznego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość.
Pierwsze miejsce i nagrodę główną za najpiękniejszy wieniec otrzymało sołectwo Zwierzyniec, kolejne miejsca przypadły sołectwom Wełecz i Młyny. Tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do Szańca, drugie miejsce zajął Wełecz, a trzecie Oleszki.
Podczas święta plonów nagrodzono również najlepszych gminnych gospodarzy, wyróżnienia otrzymali: Sylwia i Arkadiusz Wachowie (Podgaje), Ewelina i Grzegorz Skibowie (Bilczów), Krystyna i Zdzisław Krawczykowie (Widuchowa) oraz Czesław i Barbara Korczakowie (Wolica).





Do późnych godzin nocnych trwała dożynkowa zabawa. Biesiadnikom do tańca przygrywały zespoły „Od Giewontu po Bycoka", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej i zespół „Pełczyszczanie". Swój dożynkowy repertuar zaprezentowała również grupa „Buskowianie" oraz Zespoły Śpiewacze: „Złota Jesień" i „Echo". Na zakończenie święta plonów wystąpiła grupa „Tamarysze".
Tekst: EHR
Źródło: www.busko.pl
fotoreportaż 
Foto Arek Sierpina, Tadeusz Ura
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (48) |
- (2011-08-24 09:32:50)
A ja uważam ,że najładniejszy wieniec z jasnych kłosów był na głowie radnej z Oleszek.
-ibis (2011-08-24 08:30:35)
dozynki byly super
-buszczanka (2011-08-23 22:44:12)
Zwierzyniec co rok śpiewa, że koła nie mają. to ja im radzę żeby zwróciły się do innych kół to im podpowiedzą jak założyć koło gospodyń. a wieniec rzeczywiście co roku mają prawie identyczny.
-KSjaHZDns (2011-08-23 22:23:06)
Trzeba było się przyjrzeć jak te kwiatki były zrobione. Zazdrościcie wygranej?
-dsdrgfdhyyhbh (2011-08-23 22:20:14)
Jak wszystko w tym kraju..po znajomości i za łapówki...inni starają się - co roku pracują nad innym wieńcem a komisja robi sobie jaja...jak może wygrywać jeden i ten sam wieniec nawet w niezmienionej postaci... !! Ejj ty buoku. Jak się nie znosz i nie widziołeś wieńców z poprzednich lot ze Zwierzyńca to pierduł nie pisz.. Żytni klusku!
-SOS (2011-08-23 22:08:51)
Giewont jest, a Bycoka już niet.
- (2011-08-23 21:30:38)
Wszystko było bez mała ok ale bigos który był podawany przez firmę był jak dla świń!!!!Ale panie burmistrzu to pański wybór był firmy!!!!!!!!!!!!!!Po to nie było waty cukrowej!!!!!!A ma pan firmę w swoim mieście która profesjonalnie zajmuje się obsługą tego typu imprez. Tylko lepiej ściągnąć firmę z mielca niż dać zarobić młodym przedsiębiorcą. Obsługa na stoisku była skandaliczna lepiej było iść do firmy SPOŁEM Busko tam było aż miło...
PS. Do administratora strony!!!!Panie Marku jeśli ludzie piszą prawdę a nie wulgarne czemu zostają usunięte czy pan dba o czyjeś interesy a nie o prawdę w końcu pan stworzył telewizje busko.........
- (2011-08-23 20:53:03)
takie cyrki za moje pieniadze....
-a (2011-08-23 20:47:50)
taki sam wienie?! tozto dramat i tragedia!
-Nono (2011-08-23 19:48:13)
Ale czesiek z tego burmistrza ;]. masakra..
-Magda (2011-08-23 19:38:14)
Jak wszystko w tym kraju..po znajomości i za łapówki...inni starają się - co roku pracują nad innym wieńcem a komisja robi sobie jaja...jak może wygrywać jeden i ten sam wieniec nawet w niezmienionej postaci...
- (2011-08-23 19:06:33)
mnie bardzo podobał się wieniec z Kołaczkowic i Gadawy - szkoda że nie zostali docenieni... oba można zobaczyć we wszystkich galeriach bo były piękne i zwracały uwagę.
Młyny też miały ciekawy wieniec, Szaniec też ładny...
-X (2011-08-23 18:58:36)
Zwerzyniec zasługiwał na wygraną. Ich wieniec był tak piękny że zapierał dech w piersiach. Gratulujemy i życzymy sukcesu w Tuczępach.
-www (2011-08-23 18:52:39)
A powie mi ktoś czy zwierzyneic zasługiwał na wygraną? Przecież to żenada. Szaniec miał piękny wieniec. To oni powinni wygrać.
- (2011-08-23 15:48:36)
wełecz miał ten sam wieniec trzeci rok, nawet nie ma go w fotoreportażu - II gie miejsce dla niego to żenada
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.