swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

W Busku dziękowali za chleb powszedni - Dożynki gminne 2011. (fotoreportaż)

Dodane: AT Data: 2011-08-23 11:52:25 (czytane: 27767)  Wersja do druku

Wspaniałe wieńce, suto zastawione dożynkowe stoiska oraz niezwykła atmosfera towarzysząca tej wyjątkowej uroczystości, sprawiają, że nie sposób przegapić takiego wydarzenia. Gminne dożynki rokrocznie gromadzą tłumy gości. W tym roku uroczystość święta plonów odbyła się 21 sierpnia na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju.

Część obrzędową uroczystości poprzedziła msza święta dziękczynna w kościele św. Brata Alberta. Podczas eucharystii rolnicy dziękowali Bogu za chleb powszedni i tegoroczne zbiory. Homilię wygłosił ks. kapelan rolników - kanonik Tadeusz Szlachta, który zwrócił uwagę nie tylko na trudną, codzienną pracę rolników, ale również na ich przywiązanie do ziemi – Rolnik utożsamia się ze swoją ziemią, tą miłość pokazuje codzienną pracą, dbaniem, by wzrosło to, co na niej zasieje – powiedział kapelan. W czasie nabożeństwa wszystkie wieńce i obrzędowe chleby zostały poświęcone.

 

dozynki2011_busko0041.jpg



Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starościną i starostą dożynek: Krystyną Siemieniec i Ryszardem Piaseckim ruszył ulicami na Stadion Miejski. Tam uroczyście przekazany został chleb dożynkowy gospodarzowi miasta i gminy Waldemarowi Sikorze.

- Z należytym szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb, symbol tegorocznych plonów, będę go dzielił uczciwie i sprawiedliwie, by nie zabrakło go w żadnym domu naszej gminy – powiedział burmistrz.

W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę na ciężkie warunki w jakich w tym roku przyszło pracować rolnikom - Tegoroczne lato nie sprzyjało uprawom. Długotrwałe opady deszczu sprawiły, że plony będą niższe niż w latach ubiegłych. Pozostajemy w nadziei, że trwające jeszcze w niektórych rejonach Polski żniwa pokażą, że mimo wszystko zbiory będą na zadowalającym poziomie.

Burmistrz i starosta buski podziękowali rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony po to, by w każdym domu na stole mógł być codziennie świeży, pachnący chleb.

 

dozynki2011_busko0055.jpg



Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja dożynkowych wieńców i ich obśpiewanie. W przyśpiewkach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich i nie tylko, nie zabrakło dużej dawki humoru i satyrycznego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną za najpiękniejszy wieniec otrzymało sołectwo Zwierzyniec, kolejne miejsca przypadły sołectwom Wełecz i Młyny. Tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do Szańca, drugie miejsce zajął Wełecz, a trzecie Oleszki.

Podczas święta plonów nagrodzono również najlepszych gminnych gospodarzy, wyróżnienia otrzymali: Sylwia i Arkadiusz Wachowie (Podgaje), Ewelina i Grzegorz Skibowie (Bilczów), Krystyna i Zdzisław Krawczykowie (Widuchowa) oraz Czesław i Barbara Korczakowie (Wolica).

 

dozynki2011_busko0048.jpg

dozynki2011_busko0049.jpg

dozynki2011_busko0067.jpg

dozynki2011_busko001.jpg

dozynki2011_busko002.jpg


Do późnych godzin nocnych trwała dożynkowa zabawa. Biesiadnikom do tańca przygrywały zespoły „Od Giewontu po Bycoka", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej i zespół „Pełczyszczanie". Swój dożynkowy repertuar zaprezentowała również grupa „Buskowianie" oraz Zespoły Śpiewacze: „Złota Jesień" i „Echo". Na zakończenie święta plonów wystąpiła grupa „Tamarysze".

 

Tekst: EHR

Źródło: www.busko.pl

 

fotoreportaż
Foto Arek Sierpina, Tadeusz Ura

 


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (48)
     

-Sza. (2011-08-23 15:24:42)

Może i zwierzyniec miał ten sam wieniec co kiedyś tam ale chociaż kwiatki mu dorobili a nie tak jak wełecz że ten sam wieniec co w tamtym roku. Nawet go nie odplatali tylko taki jak był.

-wer (2011-08-23 15:14:30)

piekne dożynki ale najlepsze były w nowym folwarku.zwierzyniec juz mil taki wieniec tylko dorobił na bokach kwiaty

-miszczu (2011-08-23 14:22:46)

ale burmajster miał kokardę

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry