Dodane: AT Data: 2011-08-23 11:52:25 (czytane: 27764) 
Wspaniałe wieńce, suto zastawione dożynkowe stoiska oraz niezwykła atmosfera towarzysząca tej wyjątkowej uroczystości, sprawiają, że nie sposób przegapić takiego wydarzenia. Gminne dożynki rokrocznie gromadzą tłumy gości. W tym roku uroczystość święta plonów odbyła się 21 sierpnia na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju.
Część obrzędową uroczystości poprzedziła msza święta dziękczynna w kościele św. Brata Alberta. Podczas eucharystii rolnicy dziękowali Bogu za chleb powszedni i tegoroczne zbiory. Homilię wygłosił ks. kapelan rolników - kanonik Tadeusz Szlachta, który zwrócił uwagę nie tylko na trudną, codzienną pracę rolników, ale również na ich przywiązanie do ziemi – Rolnik utożsamia się ze swoją ziemią, tą miłość pokazuje codzienną pracą, dbaniem, by wzrosło to, co na niej zasieje – powiedział kapelan. W czasie nabożeństwa wszystkie wieńce i obrzędowe chleby zostały poświęcone.

Po mszy św. korowód dożynkowy na czele ze starościną i starostą dożynek: Krystyną Siemieniec i Ryszardem Piaseckim ruszył ulicami na Stadion Miejski. Tam uroczyście przekazany został chleb dożynkowy gospodarzowi miasta i gminy Waldemarowi Sikorze.
- Z należytym szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb, symbol tegorocznych plonów, będę go dzielił uczciwie i sprawiedliwie, by nie zabrakło go w żadnym domu naszej gminy – powiedział burmistrz.
W swoim wystąpieniu gospodarz dożynek zwrócił uwagę na ciężkie warunki w jakich w tym roku przyszło pracować rolnikom - Tegoroczne lato nie sprzyjało uprawom. Długotrwałe opady deszczu sprawiły, że plony będą niższe niż w latach ubiegłych. Pozostajemy w nadziei, że trwające jeszcze w niektórych rejonach Polski żniwa pokażą, że mimo wszystko zbiory będą na zadowalającym poziomie.
Burmistrz i starosta buski podziękowali rolnikom za całoroczny trud i wysiłek włożony po to, by w każdym domu na stole mógł być codziennie świeży, pachnący chleb.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja dożynkowych wieńców i ich obśpiewanie. W przyśpiewkach prezentowanych przez koła gospodyń wiejskich i nie tylko, nie zabrakło dużej dawki humoru i satyrycznego spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość.
Pierwsze miejsce i nagrodę główną za najpiękniejszy wieniec otrzymało sołectwo Zwierzyniec, kolejne miejsca przypadły sołectwom Wełecz i Młyny. Tytuł najlepszego dożynkowego stoiska trafił do Szańca, drugie miejsce zajął Wełecz, a trzecie Oleszki.
Podczas święta plonów nagrodzono również najlepszych gminnych gospodarzy, wyróżnienia otrzymali: Sylwia i Arkadiusz Wachowie (Podgaje), Ewelina i Grzegorz Skibowie (Bilczów), Krystyna i Zdzisław Krawczykowie (Widuchowa) oraz Czesław i Barbara Korczakowie (Wolica).





Do późnych godzin nocnych trwała dożynkowa zabawa. Biesiadnikom do tańca przygrywały zespoły „Od Giewontu po Bycoka", kapela góralska z Bukowiny Tatrzańskiej i zespół „Pełczyszczanie". Swój dożynkowy repertuar zaprezentowała również grupa „Buskowianie" oraz Zespoły Śpiewacze: „Złota Jesień" i „Echo". Na zakończenie święta plonów wystąpiła grupa „Tamarysze".
Tekst: EHR
Źródło: www.busko.pl
fotoreportaż 
Foto Arek Sierpina, Tadeusz Ura
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (48) |
-Do autora TEMATY ZASTĘPCZE (2011-08-25 13:54:59)
Zgadzam się z Tobą w 100%.Obawiam się że pozostały do końca kadencji czas obecnego włodarza upłynie przede wszystkim na realizacji zadań poprzedników (burmistrza i wszystkich którzy pracowali nad przygotowaniem szeregu inwestycji) a on sam wniesie niewiele.Poprzecina parę wstęg,pouśmiecha się do zdjęć,załatwi komuś posadkę to tu,to tam i tak miną cztery lata.Będzie to czas stracony dla Buska,czas defensywy,jakichś tam niby oszczędności,marazmu,trochę się polawiruje,pościemnia,jak najmniej decyzji żeby nie narażać się potem na krytykę etc.Takie są moje przypuszczenia.Jak będzie-czas pokaże.
-smerf (2011-08-25 10:43:56)
Pamiętam taki program, ucz się i pracuj w Busku-Zdroju zapisany w obietnicach wyborczych burmistrza Sikory. Powinno się go zmodyfikować w zgodzie z rzeczywistością bo jak na razie to jest ucz się i zmykaj gdzie pieprz rośnie:) Chleb jest równo dzielony tylko szkoda że tylko wśród zielonych:D
-wer (2011-08-25 10:17:49)
Wszyscy zazdrościcie Zwierzyńcowi wygranej ale tak naprawdę to tylko ten wieniec zasługiwał na wygraną. Że niby siesławice mieli wygrać? Niech sobie lepiej regulamin przeczytają. A co wy się tak tego Zwierzyńca czepiacie? Idźcie do niech na lekcję może was nauczą pleść. Szaniec miał ładny wieniec ale cóż z tego jak miał dwie panie zatrudnione do plecenia... ten opis to nie mój to ktos sie podemnie podszuł ja tak nie pisałem ze zwierzycowi zazdroscicie to nie ja
- (2011-08-24 20:50:44)
Jednak komentarze nieprzychylne burmistrzowi znikają niestety. Cóż jak widać cenzura działa. A czy to na 100% że Sikorka do bandy PSL wstąpił?
-do ponizej (2011-08-24 20:16:27)
He, he, tworzy się nowa grupa trzymająca władzę.
-Burmistrzu.... (2011-08-24 19:53:59)
Co słychać w PSLu? Ma Pan kolejnych kompetentnych jak prezes ciepłownictwa? Troche sobie Pan zadrwił z ludzi którzy na Pana głosowali. A zegar tyka i kadencja upływa... na razie na realizacji pomysłów poprzednika.
-Magda (2011-08-24 19:12:26)
Ejj ty buoku. Jak się nie znosz i nie widziołeś wieńców z poprzednich lot ze Zwierzyńca to pierduł nie pisz.. Żytni klusku!Ty to lepiej naucz się obsługiwać klawiaturę i nie pisz po wieśniacku .Tak się składa że ja pracuje przy wieńcach od 20lat.Poza tym przydałby Ci się łyk kultury...bo chyba na trzeźwo tego nie pisałaś.
-tematy zastępcze (2011-08-24 16:51:30)
Oczywiście można dyskutować, który wieniec ładniejszy, które stoisko lepiej przystrojone itd. Są to tematy zastępcze. Dla ludzi, poza rozrywką, ważne są jeszcze inne lokalne sprawy, bezpośrednio lub pośrednio ich dotyczące. Po części dobrobyt mieszkańców zależy i ma związek z kreowaniem przez obecnego burmistrza polityki rozwoju miasta, tej zapowiadanej w kampanii wyborczej. Niestety nie ma kreowania polityki rozwoju miasta, jest pustka, udawanie że się wie o czym się mówi. Notatki, notatniki, pisanie i notowanie i dalej nic. Zwykłe, tanie aktorstwo i nauka za niemałe pieniądze podatników. Pytanie dokąd ta nauka ma trwać. Widzimy także otaczanie się ludźmi z wyrokami (prezes ciepłownictwa). Gospodarowanie majątkiem gminy (dzierżawa okrąglaka za niski czynsz) pod wielkim znakiem zapytania. Pan burmistrz twierdził w kampanii, że miasto i gmina zbyt wolno się rozwijają, a poprzednia władza, to nieudacznicy niewykorzystujący szans, wręcz je marnujący. Twierdził, że kiedy tylko obejmie ster władzy, Busko zmieni się nie do poznania. Można było odnieść wrażenie, że Busko stanie się krainą mlekiem i miodem płynącą. Myślę, że obecny burmistrz nie tylko nie kreuje rozwoju miasta i gminy i nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Właściwie nic nie realizuje poza to, co wypracowały władze poprzedniej kadencji. Mało tego, najwyraźniej funkcja go przerosła. Jest to powszechna ocena ludzi obcujących z burmistrzem na co dzień - w pracy. Przyszła ciężka kadencja dla Buska - Zdroju. Hasło burmistrza ,,dla ludzi z ludźmi i wśród ludzi" polega na tym, że dostać się do burmistrza to sukces nie tylko dla poszczególnych mieszkańców lecz także dla pracowników. Co w naszej ocenie najgorsze, to brak decyzyjności i strach burmistrza przed podjęciem decyzji. Jeśli nawet je podejmuje, to często się z nich wycofuje. Piszę w naszej ocenie, bo tworzy się mocna grupa mieszkańców, która będzie twardo napiętnować błędy władzy i bynajmniej nie jest to opozycja związana z poprzednim burmistrzem.
-wer (2011-08-24 15:53:59)
Wszyscy zazdrościcie Zwierzyńcowi wygranej ale tak naprawdę to tylko ten wieniec zasługiwał na wygraną. Że niby siesławice mieli wygrać? Niech sobie lepiej regulamin przeczytają. A co wy się tak tego Zwierzyńca czepiacie? Idźcie do niech na lekcję może was nauczą pleść. Szaniec miał ładny wieniec ale cóż z tego jak miał dwie panie zatrudnione do plecenia...
-marzannaxxxx (2011-08-24 13:15:03)
najładniejszy i bardzo skromny ale wyrażający ciężką pracę rolnika był wieniec ze wsi siesławice ,choć wieś ta nigdy nie była nawet wyróżnioona
-.... (2011-08-24 13:01:29)
A pan radny M to nawet jak zdjęcia robią to nie kryje ' że pije alkohol .I tacy ludzie nas reprezentują !!Skandal.No ale czego wymagac to cale p s l......
-.... (2011-08-24 12:58:55)
Szaniec najładniejsze stoisko!??? Toż to smiechu warte!!.
-DRAGON (2011-08-24 12:42:12)
A ja tak ni z gruszki ni z pietruszki informuję, że 25-go odbędzie się spotkanie z przeciwnikami ŁA-CHA :-) ZOCHA w biurze platformy. Wybaczą Szanowni Państwo ale się znowu ubawiłem :-) I moja dygresja w tym temacie - pytam gdzie ci ludzie się pomieszczą w biurze platformy ??? Panie Zoch ja nie znam osoby w Busku, która popierałaby pana z przekonania, raczej ludzie zagłosują na pana jako na mniejsze zło czyli PO i dlatego, że kompletnie nie ma na kogo zagłosować - przypomnę panu, że w busku jest pan persona non grata i kilkukrotnie niedoszłym radnym, burmistrzem, posłem Solidarności a teraz czeka pana kolejny tytuł NIEDOSZŁY SENATOR PO, bo na szczęście Busko to wiocha i choćbyś pan gówno spod siebie zjadł to senatorem pan nie będziesz i jestem tego pewien na bank !!! Ludzie już zdecydowali w wyborach o pana losie już dawno tylko pan nie przyjmuje tego do wiadomości i nawet na plecach platformy się nic w tym temacie nie zmieni !!! W życiu panie Zoch trzeba mieć odrobinę zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Cały pana żywot to pasożytowanie na naiwności ludzkiej. Od zawsze był pan kierownikiem tylko tak naprawdę nie wiadomo od czego ??? albo emerytowanym PREZESEM z układów partyjnych !!! Tak naprawdę nie wypracował pan dla tego kraju 1 zł i nie dał pan utrzymania nawet jednej rodzinie prócz swojej, co wobec tego pan może i potrafi by pociągnąć za sobą prosty buski lud ??? Tak naprawdę siedzę i myślę, czym pan jako SENATOR RP mógłby się zająć w moim imieniu - szkolnictwem ogólnym czy zawodowym (produkcją bezrobotnych), które jest pod psem i któremu pan hołdował tkwiąc w nim po uszy i biorąc kasę nie wiadomo za co, a może zna się pan na podatkach, systemie ubezpieczeń społecznych czy zdrowotnych a może przeciwdziałaniu biedzie i wykluczeniu społecznemu ??? Panie Zoch pana start w wyborach to śmiechu warte jedno wielkie nieporozumienie. Moje hasło wyborcze dla pana to kto głosuje na ZO-CHA ŁA CHA ten głosuje na tańczącego KWA-CHA w kapeluchu ROKITY bez KITY !!!! Pozdrawiam wszystkich pana zwolenników bez kitu i w ręku z imadłem do gniecenia jąder, bo trzeba mieć jaja z ze stali i pusty łeb by głosować jak cep na buskiej platformy miodny lep !!!
-wer (2011-08-24 10:00:07)
zwierzyniec troszke go z mniejczyła le szkielet ten sam i pomysł tem sam troszke sie postrali ze by go zmienic ale to dzrewo z nowego folwarku niezbyd ładne ale ciekawy pomusł napiekniejszy wienie jki widziałem to był na dozynkach w siesławicach kon z wozem z nowego folwarku
-wer (2011-08-24 09:45:19)
zwierzyniec taki sam juz miał tylko kwiatki dorobił j niech nie piszoą ze zasugiwali na wygrano bo t jch 2 czi 1 wieniec robiony a nie kupiony tak nie powino byc j nikt nie zazdrosci jm bo wszystko to łaowki i znajomosci to wstyd dla buskoi najlepsze dozynki tyo były w nowym folwarku
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.