Dodane: Marta Data: 2026-02-24 09:35:14 (czytane: 677) 
Centrum Archiwistyki Społecznej ogłasza nabór wniosków do pierwszej edycji ogólnopolskiego programu dotacyjnego 'Dziedzictwo społeczne'. Jego celem jest wzmocnienie społecznego zaangażowania w dokumentowanie historii oraz wsparcie archiwów społecznych w całej Polsce.
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 10 do 50 tysięcy złotych. Nabór wniosków trwa do 19 marca 2026 roku.
Program „Dziedzictwo społeczne” skierowany jest do inicjatyw, które dokumentują, zabezpieczają i popularyzują historię społeczności, miejsc i wydarzeń. Obejmuje działania związane m.in. z pozyskiwaniem zbiorów, ich opracowaniem, digitalizacją oraz udostępnianiem materiałów takich jak fotografie, dokumenty, wspomnienia czy nagrania historii mówionej. Istotnym elementem programu są także przedsięwzięcia angażujące lokalne społeczności, takie jak wydarzenia integrujące mieszkańców wokół dziedzictwa, budujące więzi międzypokoleniowe i upowszechniające zbiory dotąd niedostępne publicznie.
O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury oraz koła gospodyń wiejskich, które prowadzą archiwa społeczne lub planują rozpocząć tego typu działalność. Wnioski należy składać do 19 marca 2026 roku do godziny 15.00 za pośrednictwem platformy Witkac.
„Historia Polski jest fascynująca i można ją opowiadać nie tylko poprzez wielkie wydarzenia, znane postaci i daty, ale również poprzez historię małych społeczności, środowisk czy grup. Tym zajmują się archiwiści społeczni. Gromadzą fotografie, wspomnienia, dokumenty na tematy mało znane czy nieobecne w podręcznikach. Od kilku lat powstaje wiele inicjatyw, które identyfikują się z tą ideą - CAS wspiera je edukacyjnie, metodologicznie, narzędziowo, a od teraz także finansowo. Program >>Dziedzictwo społeczne<< odpowiada na potrzebę związaną z finansowaniem prac na zbiorach, jak również z działaniami animacyjnymi wokół tych zbiorów” - podkreśla dyrektorka CAS Katarzyna Ziętal.
Jednym z kluczowych założeń programu jest zwiększenie znaczenia archiwistyki społecznej w ochronie dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnienie archiwów społecznych w ich pracy na rzecz zachowywania i udostępniania gromadzonych zbiorów.
Archiwistyka społeczna uzupełnia zasoby tradycyjnych archiwów i pozwala wydobywać mniej znane, często pomijane wątki historii. Daje społecznościom realny wpływ na to, co uznają za ważne w swoim doświadczeniu i pamięci. W Polsce dziedzina ta rozwija się niezwykle dynamicznie - obecnie działa ponad 850 archiwów społecznych. Ich działalność wspiera powołane sześć lat temu Centrum Archiwistyki Społecznej, które prowadzi działania edukacyjne, tworzy narzędzia dla archiwów społecznych oraz animuje ogólnopolski ruch społecznego dokumentowania historii.
Budżet programu w 2026 roku wynosi 1,2 mln zł. Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej o Centrum Archiwistyki Społecznej
Centrum Archiwistyki Społecznej (CAS) - państwowa instytucja kultury z siedzibą w Warszawie powołana w 2020 roku jako odpowiedź na rosnące znaczenie archiwów społecznych dokumentujących historię lokalną i społeczną. Instytucja powstała na bazie wieloletnich doświadczeń Fundacji Ośrodka KARTA w zakresie archiwistyki społecznej i jest nadzorowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grafiki: Centrum Archiwistyki Społecznej
Źródło informacji: Centrum Archiwistyki Społecznej
/Materiał w ramach współpracy komercyjnej/
Środy z KSeF - szkolenia dla przedsiębiorców
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
50. Jubileuszowe Buskie Spotkania z Folklorem
Dziedzictwo społeczne - program dotacyjny Centrum Archiwistyki Społecznej
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów za 2025r.
21 luty: Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Komedia idealna na Dzień Kobiet. 'Bonobo - randka w ciemno' już 8 marca w Kielcach
Dziś Środa Popielcowa: rozpoczynamy Wielki Post
Bankowość 2026: rok wizjonerów-pragmatyków w erze Agentic AI
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Środy z KSeF - szkolenia dla przedsiębiorców
Dziedzictwo społeczne - program dotacyjny Centrum Archiwistyki Społecznej
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów za 2025r.
Dziś Środa Popielcowa: rozpoczynamy Wielki Post
Bankowość 2026: rok wizjonerów-pragmatyków w erze Agentic AI
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej
Piątek trzynastego - pechowy dzień czy zwykły przesąd?
Rozliczenie PIT za 2025 rok bez wychodzenia z domu. Twój e-PIT rusza 15 lutego
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Drugi Bieg Nocny w Busku-Zdroju
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
50. Jubileuszowe Buskie Spotkania z Folklorem
Komedia idealna na Dzień Kobiet. 'Bonobo - randka w ciemno' już 8 marca w Kielcach
Wernisaż wystawy 'Transmutacja'. Fotografia jako opowieść o przemianie (foto)
Roztańczony kwiecień w Pińczowie. Ruszyły zapisy do 12. Otwartego Turnieju Tańca
Kruche piękno porcelany. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Regionalnym w Pińczowie
Kobiety na scenie i na widowni. Jubileuszowa odsłona 'W szpilkach do teatru'
Karnawał i Nowy Rok w polskiej tradycji ludowej
Wielke otwarcie Klubu KSIĘŻYC! W miejscu dawnego IMPERIUM powstaje nowy Klub!
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Włodzimierz Badurak rezygnuje z funkcji burmistrza Pińczowa
Ekrem Imamoglu laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Podsumowanie programu 'Bezpieczny Senior - Świadomy Senior' w Pińczowie
Prezydent RP Karol Nawrocki po zaprzysiężeniu - pyta, co słychać w Świętokrzyskiem (video)
Poseł Michał Cieślak komentuje wygraną Karola Nawrockiego (foto/video)
Ostatni dzwonek na zmianę miejsca głosowania i odbiór zaświadczenia
Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich 2025 – lokale czynne do 21:00 (foto)
Zarząd województwa chwali pierwszy rok kadencji: Opozycja krytykuje
| Komentarze (0) |