swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Drzewa umierają stojąc.

Dodane: MC Data: 2011-07-21 08:20:06 (czytane: 20725)  Wersja do druku

Na starym cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju w pobliżu odnowionego kopca rośnie a właściwie rósł około stuletni kasztanowiec. Drzewo to z niewiadomych przyczyn od ponad 2 lat jest niszczone ręką ludzką.

Osoba mająca w zamiarze unicestwienie drzewa zadała sobie wiele trudu aby zniszczyć piękny kasztanowiec.


kasztanowiec01.jpg
Kasztanowiec na cmentarzu parafialnym w Busku - Zdroju obok odremontowanego kopca.

 

kasztanowiec02.jpgkasztanowiec03.jpg

Okorowany kasztanowiec - wiosna 2010

kasztanowiec04.jpg kasztanowiec05.jpg

kasztanowiec obsypany dookoła białą substancją przypominającą z wyglądu sól - wiosna 2010.

kasztanowiec06.jpg
 kasztanowiec nadal żyje pomimo widocznego okaleczenia

kasztanowiec07.jpg
 ślady cementu wokół okorowania kasztanowca - wiosna 2010

kasztanowiec08.jpg

kasztanowiec09.jpg
ślady opalania drzewa - kasztanowiec dogorywa - wiosna 2011


 kasztanowiec10.jpg
kasztanowiec jeszcze daje oznaki życia

kasztanowiec11.jpg
ostani akt wandalizmu - wykucie otworu i wlanie cieczy, która może byc środkiem trującym - wiosna 2011

kasztanowiec12.jpg
na tym zdjęciu widać wszystkie skutki próby zniszczenia okazałego kasztanowca - okorowanie, cementowanie, podpalanie i trucie - wiosna 2011

kasztanowiec13.jpg
widok korony umierającego kasztanowca - wiosna 2011

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają kolejne czynności zniszczenia drzewa. Drzewo jako dzieło natury broniło się, ale zastosowane środki niszczenia zwyciężyły.


Zostały naruszone przepisy obowiązujące w naszym kraju m.in. Ustawa z dnia 16 IV 2004 o ochronie przyrody.


Po uschnięciu drzewo to będzie musiło być usunięte z cmentarza i kto poniesie koszty ?


Czy istnieje inny legalny sposób na usunięcie drzewa – na pewno tak.

Autor znany redakcji.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

- (2011-07-22 08:03:37)

A co na to TMB?

-Mea (2011-07-22 07:20:57)

Informacja jest udokumentowana czekamy na ruchy admin cmentarza i naszych dzielnych organów ścigania.Na naszych oczach kochani dokonują się akt wandalizmu i zdziczenia nawet na cmentarzu Gdy mieszkaniec Oleśnicy usunął akacje bez należytego zezwolenia to zaraz go namierzyli.Tu cmentarz tysiące ludzi chodzi patrzy widzi i nic.Dziękujemy portalowi i mieszkańcowi który miał odwagę i udokumentował to zdziczenie.Serce pęka ,że takie rzeczy się dzieją w naszym pięknym mieście

- (2011-07-22 00:58:31)

Moje pytanie do admina Czy sprawę wykrył zarządc smentarza Czy osoba postronna. Czy wogóle zarządca zauważył probem, bo z tego jak widzę w jaki sposób zarządzany jest cmentarz to chyba nie!

- (2011-07-21 23:50:59)

któregoś dnia silniejsza wichura przewróci to drzewo.zatem należy wyciąć je wcześniej.

-K_I_K_I (2011-07-21 22:43:25)

To jakaś stara porąbana dewota próbuje go zniszczyć, bo pewnie liscie lecą na grobowiec. Niestety w każdym mieście są tacy wypatrzeńcy. Mam nadzieje że trafią do tej osoby i wsypią jej sól w du..ę żeby poczyłą jak to jest. Nawet jak złąpią to nic nie zrobią, bo lepiej pijaczków karać za jazdę rowerem po piwie.

-**-buski obserwator (2011-07-21 22:10:14)

To nie możliwe, żeby nikt nie wiedział kto to robi.
Z załączonych fotografii witać, że dzieje się to od lat i -delikatnie mówiąc wandalizm- dokumentowany jest różnych porach roku.
Pociągnąć takiego skubańca siekiereczką po gardziołku...to by więcej tego nie robił, a solą albo saletrą z dubeltówki po zadzie.
I będzie spokój.

-xxxl (2011-07-21 22:04:47)

Pewnie komus to miejsce pasuje zeby je sprzedac na pochowek

--- (2011-07-21 21:55:26)

Ten bezprawny proceder niszczenia i wycinania drzew w Busku - Zdroju, to nie tylko cmentarz. Na ulicy 1 Maja w Zdroju, przed willą w której mieszkają zakonnice, zostały bez pozwolenia wycięte trzy piękne zdrowe kilkudziesięcioletnie świerki. Można je sobie obejrzeć na starych rycinach o Busku. Poprzedni właściciel tej willi, który zasadził te piękne świerki, chyba z nerwów w grobie się przewraca.I gdzie tu buska władza, czemu chowa głowę w piasek, a może "czarnych" się boi ???

-_ (2011-07-21 21:09:22)

Gorzej jakby umierały leżąc.. :/

-* gwiazdeczka (2011-07-21 18:05:06)

Za dupe kierownika cmentarza, że przyzwala na takie incydenty albo sam je organizuje.
Wiadomym od la jest, że zmarłym do snu szumiały drzewa.....niekiedy tylko one im zostały w chwilach kiedy bliscy o nich zapomnieli.
Ubzdurało się co niektórym w Busku karczowanie...i robienie patelni. Istny debilizm....a władze milczą....bo się tam jeszcze nie wybierają.
To nie drzewo winne jest, że rośnie i rozsadza ziemię korzeniami...to głupota ludzka, bez wyobrażni pcha sie z grobowcami na teren przynależny według praw biologii dla drzewa.
Tyle przestrzeni było na cmentarzu....można było "pałace" budować w innych miejscach.
Macieja Dudkiewicza pod sąd za te zniszczenia.

-eryk (2011-07-21 17:19:00)

ja bym zweryfikował wydanie wielu pism z um dotyczace wycinki drzew.

-PAWEŁ chce swoje ip komputera (2011-07-21 16:00:27)

A mi sie wydaje ze to robota zazadcy cmentarza bo jak widac to nie jest jedno drzewo na cmentarzu . pewnie te drzewa sa pod ochrona i nie mozna bylo ich usunac bo ekolodzy itp mieli sprzeciw , a teraz jak drzewo umiera to zagraza grobom i trzeba je usunac legalnie . niech prokuratura sprawdzi te fakty .

-Jeszcze buszczanin (2011-07-21 15:28:56)

Na każdym kroku widać nieudolność państwa polskiego, rzeczywiście trzeba było się poddać Szkopom w 39. Jestem ciekaw czy teraz by nas chcieli??

- (2011-07-21 12:52:55)

Fakt,że drzewa rozsadzają groby brak jest tu logicznego zarzadzania miejscem młode drzewo nie przeszkadza wykonanym grobom ale po iluś tam latach zaczyna dewastować sąsiadujące groby.Zarządca cmentarza winien pomyśleć o zmianie drzewostanu na krzewy które mają mniejsze ukorzenienie.Do zarządcy :
-proponuję zakaz wjazdu i postój aut na alejkach,w przypadku konieczności dowozu lub wywozu materiałów czas powinien być ograniczony,
-zachęcić właścicieli mogił do obsadzania krzewami
-objąć alejki trawniki i ewentualne krzewy pielęgnacją.
zarządca ma na to fundusze i jest to w jego obowiązku.

-;) (2011-07-21 12:33:02)

teraz powinno umrzeć i złamać się od tych burz, i zawalić sie na te groby, których to rodzinny go niszczyły. Idioci, co on komu przeszkadza,a ile zyskaja miejsca ? tym bardziej że korzeni nikt nie wyrwie. eh.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry