swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Drzewa umierają stojąc.

Dodane: MC Data: 2011-07-21 08:20:06 (czytane: 20726)  Wersja do druku

Na starym cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju w pobliżu odnowionego kopca rośnie a właściwie rósł około stuletni kasztanowiec. Drzewo to z niewiadomych przyczyn od ponad 2 lat jest niszczone ręką ludzką.

Osoba mająca w zamiarze unicestwienie drzewa zadała sobie wiele trudu aby zniszczyć piękny kasztanowiec.


kasztanowiec01.jpg
Kasztanowiec na cmentarzu parafialnym w Busku - Zdroju obok odremontowanego kopca.

 

kasztanowiec02.jpgkasztanowiec03.jpg

Okorowany kasztanowiec - wiosna 2010

kasztanowiec04.jpg kasztanowiec05.jpg

kasztanowiec obsypany dookoła białą substancją przypominającą z wyglądu sól - wiosna 2010.

kasztanowiec06.jpg
 kasztanowiec nadal żyje pomimo widocznego okaleczenia

kasztanowiec07.jpg
 ślady cementu wokół okorowania kasztanowca - wiosna 2010

kasztanowiec08.jpg

kasztanowiec09.jpg
ślady opalania drzewa - kasztanowiec dogorywa - wiosna 2011


 kasztanowiec10.jpg
kasztanowiec jeszcze daje oznaki życia

kasztanowiec11.jpg
ostani akt wandalizmu - wykucie otworu i wlanie cieczy, która może byc środkiem trującym - wiosna 2011

kasztanowiec12.jpg
na tym zdjęciu widać wszystkie skutki próby zniszczenia okazałego kasztanowca - okorowanie, cementowanie, podpalanie i trucie - wiosna 2011

kasztanowiec13.jpg
widok korony umierającego kasztanowca - wiosna 2011

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają kolejne czynności zniszczenia drzewa. Drzewo jako dzieło natury broniło się, ale zastosowane środki niszczenia zwyciężyły.


Zostały naruszone przepisy obowiązujące w naszym kraju m.in. Ustawa z dnia 16 IV 2004 o ochronie przyrody.


Po uschnięciu drzewo to będzie musiło być usunięte z cmentarza i kto poniesie koszty ?


Czy istnieje inny legalny sposób na usunięcie drzewa – na pewno tak.

Autor znany redakcji.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

-mądrala (2011-07-26 15:29:10)

Dotyczy - do mądrala- nie martw się o siłę moherów, niejednemu by dała siłę, a poza tym może się zastanów nad słowami jakie piszesz-gdyż nazywanie kogoś głupkiem stanowi podstawę do skierowania na odpowiednią drogę, ale słychać i czuć, że po drugiej stronie człowiek nie prosty lecz nadzwyczajnie prostacki, uważaj jedynie byś się zbytnio nie wygiął i kręgosłup ci nie pękł bo babcia moherowa z braku siły może nie pomóc

-ab (2011-07-25 20:52:27)

O jak dobrze że moi bliscy leżą nie na buskim cmentarzu. Usunięto tam wszystkie wiekowe drzewa które niejednokrotnie w sposób przypadkowy pojawiły się pośród mogiłami często znacząc miejsce wiecznego spoczynku osoby. O grobach czas i ludzie zapomnieli. Drzewa zostały stanowiąc istotną przeszkodę w prawidłowym gospodarowaniu nekropolią.W ich miejsce posadzono piękne kompozycje iglaków które zieloną szatą dają nam wszystkim przez cały rok nadzieję.Wszak cmentarz to nie park angielski. Ale czy warto z durniami dyskytować?

-do e (2011-07-25 19:11:27)

Jest jakiś zarzadca tego cmentarza. Powinien wiedzieć,ze trzeba zachowac pewna odległość grobu od rosnących drzew
Pazerność, chytrośc czy głupota powoduje ,ze między niektórymi grobami nie ma przejścia. To oznacza że zarządzanie cmentarzem jest w nieodpowiednich rękach.

-e (2011-07-25 15:24:44)

ale z drugiej strony, postawcie się na miejscu rodziny:brata, siostry, córki, których groby są niszczone przez drzewo. Jak czuje się rodzina, wiedząc że tam niżej spoczywa ich bliski, a korzenie niszczą to co po nim zostało. Ktoś popełnił błąd sprzedając działkę pod grób w tym miejscu, wiedząc że obok rośnie drzewo, które za kilka lat będzie potrzebowało więcej miejsca. A działka, ani grobowiec tanie nie są, ile miesięcy/lat rodzina musi odkładać grosz do grosza, żeby wymienić choć płytę, a nie każdego na to stać.

-mądruś (2011-07-24 18:34:30)

a to była robota na zlecenie kogoś wysoko usadzonego ;)

-do Ofi (2011-07-24 15:51:42)

to weż się za działalnośc uświadamiającą
Trzeba uświadamoać dorosłych , bo to ich dzieło, trzeba uświadamiać wydział ochrony środowiska , bo zamilkli w sprawie. Zakładam,ze akcja uświadamiająca potrwa kilka lat. Efekty
trudno przewidzieć.

-Ofi (2011-07-23 22:16:04)

trzeba uswiadamiac ludzi ile potrzebuje czasu takie drzewo aby bylo takie piekne i okazale moze wtedy zrozumieja ze nie watro niszczyc przyrody...

-Antybierka (2011-07-23 16:25:30)

Nie pozwólmy by temat ucichł - nie bądźmy bierni.

-Do - mądrala (2011-07-23 16:04:16)

Mądrala...aleś głupi.
Chcesz wywołać burze obrażając jak to nazywasz ..babcie moherową jakoby ona znęcała się nad biednym drzewem.
Trzeba być kretynem, żeby starszych ludzi o taki wandalizm posądzać.
A kto by babci rozmachał siekierkę, żeby tak okaleczyć drzewo.
Głupich nie sieją...sami się rodzą.

-uch (2011-07-23 11:34:42)

kaśtanowiec i jak ktoś pisze pani Przewodnicząca i odpowiedzialny Nocelnik i Burmistrz poczekam co zrobią w tej sprawie chyba ,że wyprzedzi ich kiszka.

- (2011-07-23 08:51:25)

Ten kasztan jest przy grobie moich dziadków nie rozumiem jak ktoś może tak postępować!!! Pewnie komuś się nie chce liści zbierać jesienią i znalazł sobie rozwiązanie. Ale to co piszą przedmówcy to prawda nie tylko na cmentarzu wycina się drzewa ten proceder trwa w całym Busku najgorzej jest na prywatnych posesjach nikt tego nie pilnuje i ludziska wycinają i mają prawo w nosie. A zakonnice z ul.1-go Maja w zdroju wycieły bo im przecież wszystko wolno w imię Boże SKANDAL !!!

-mądrala (2011-07-23 00:39:30)

Znam ten teren gdyż mam w pobliżu groby rodzinne i jestem wstrząśnięta tym co przedstawiają zdjęcia. Szkoda że owa babcia moherowa i po prostu głupia idiotka nie nalała sobie owej substancji do wieczornej herbaty- może by się udusiła??? sądzę że nikt by za nią nie płakał a nawet wiele osób by się ucieszyło że taka babcia moherowa wreszcie skonała- to jest właśnie przykład polskiego katolika!!! tak polskiego wrednego i głupiego katolika, który idzie sobie do kościółka popatrzeć kto przyszedł i jak się ubrał, a modli się tylko na zasadzie regułek których już zdążyła się nauczyć gdyż często są to tak prostaccy ludzie którzy nie potrafią czytać i pisać. Żal mi jako biologowi tego drzewa a tej babci moherowej z racji że jestem osobą niewierzącą i się nie obawiam zemsty szatana żeby w podobnych bólach i mękach dogorywała, niech wtedy się modli ta polska katoliczka, niech woła o rozgrzeszenie, tylko co taki prostak potrafi zrozumieć??? zjeść, wys... się i pójść do kościółka poobgadywać ludzi

-olo (2011-07-22 20:03:39)

słowa uznania dla autora tekstu i fotografii. Teraz Panie Adminie kolej na Pana, jeżeli chce Pan prowadzić gazetę. Otóż powinien Pan telefonicznie zwrócić się do kierownika wydziału zajmującego się ochroną środowiska o jego opinię w sprawie i stanowisko urzędu. Zakładam ,ze ów kierownik schowa się przed Panem, bądż będzie wysyłał Pana na drzewo, W takiej sytuacji pozostaje przewodnicząca rady
Jeśli doprowadzi Pan sprawę do końca zyska Pan sympatię czytelników, Jeśli odpuści Pan ten ważki społecznie temat
zapewne wie Pan co o Panu pomyślę. Jest szansa ,że pojawią się kolejne tematy. Trzeba będzie uświadomić urzędnikom magistrackim , że maja obowiązek udzielania informacji. Obiecuję swoją pomoc gdyby urzędnicy, jak dotychczas, udawali że nic się nie dzieje.

-7 (2011-07-22 15:11:07)

zdaje się ktoś w buskim magistracie bierze kasę co miesiąc za tzw ochronę środowiska. Napewno jest tam naczelnik, jego zastępca / a jakże / i grupka niemała czynowników czyli ludzi do roboty. Nikt z nich nawet się nie zajaknał z napisaniem tu kilku zdań wyjaśnienia. Albo sa tacy mrukliwi albo szef główny zabronił im dyskutować z ,, ciemnym narodkiem,,. Cokolwiek by nie było to milczenie odpowiedzialnych za sprawę nalezy do tego fatalnego buskiego folkloru. Zamurowało go, nic nie powie i rady na takiego urzędnika nie ma

-hahaha TMB hahaha (2011-07-22 10:05:42)

Bardzo ciekawi mnie zainteresowanie TMB czy złoża oficjalne zawiadomienie do Prokuratury. Pan Burmistrz i Pan Starosta maja odpowiednie służby które chronionym drzewostanem w mieście i poza nim winny się interesować. Co te służby robią?Komu podlegają parki zdrojowe czy jest tam jakaś inwentaryzacja i czy ładniejsze drzewka nie tnie się na budulec ewent na opał.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry