Dodane: apiotrowski Data: 2011-07-14 15:12:14 (czytane: 22056) 
Jubileusz 85-lecia obchodziła w niedzielę 10 lipca br. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ze Strożysk. Obchody te połączone zostały z uroczystym przekazaniem oraz poświęceniem samochodu strażackiego.
W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli zaproszeni goście: Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Kielcach Poseł na Sejm Mirosław Pawlak, Prezes Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP w Busku Zdroju Adam Pałys, Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP Starosta Buski Jerzy Kolarz, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Busku Zdroju st. kpt. Robert Bujny, Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego Bernard Antos, Dyrektor Biura Europosła Siekierskiego Adam Stoksik, Wójt Paweł Zagaja, Prezes Zarządu Gminnego OSP Janusz Gajda. Oficjalną część uroczystości poprowadził Komendant Gminny OSP Andrzej Wajs.
Punktualnie o godzinie 14 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Strożyskach proboszcz parafii ks. Piotr Figarski wspólnie z ks. Jarosławem Ambrożym odprawili mszę świętą w intencji strażaków. W wygłoszonej homilii ks. Jarosław podkreślił podobieństwo powołania strażackiego do kapłańskiego. – Wasze powołanie jest powołaniem świętym. Musicie strzec praw i zasad Bożych, gdyż jesteście strażnikami Przykazań Bożych – mówił kapłan.
Po mszy św. wszyscy jej uczestnicy, w tym druhowie strażacy ze sztandarem miejscowej jednostki oraz 15 okolicznych jednostek OSP przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Nowego Korczyna pod batutą Mieczysława Wężowicza przeszli na plac przy remizie strażackiej. Tam dowódca uroczystości naczelnik OSP w Strożyskach Tadeusz Kaszuba złożył Prezesowi Zarządu Związku OSP RP Mirosławowi Pawlakowi meldunek gotowości pododdziałów, po czym poczet flagowy w składzie: Paweł Saltarski, Paweł Buczak i Przemysław Buczak przy dźwiękach hymnu państwowego dokonał podniesienia flagi państwowej na maszt.
Następnie głos zabrał druh Władysław Trela, który powitał przybyłych na uroczystość i dokonał jej oficjalnego otwarcia.
Ten wyjątkowy jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień za dotychczasową długoletnią nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla zasłużonych działaczy jednostki tutejszej oraz sąsiednich.
Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczeni zostali druhowie: Tadeusz Czupryna oraz Tadeusz Zych.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Ryszard Dębski, Witold Kaszuba, Grzegorz Kozak, Józef Król, Mariusz Wilk, Paweł Saltarski.
Srebrne Medale trafiły do następujących druhów: Edward Szafranek, Damian Szafranek, Robert Średniawa, Sylwester Piotrowski.
Brązowy Medal natomiast otrzymali druhowie: Damian Buczak, Paweł Buczak, Przemysław Buczak, Łukasz Saltarski, Mateusz Dębski, Kamil Dryja, Jarosław Gwóźdź, Jacek Nowak, Adam Kwiecień, Dawid Sosowski, Sławomir Walasek i Adam Opaliński. Powyższe odznaczenia wręczali Mirosław Pawlak oraz Adam Pałys.
Odznakę Wzorowego Strażaka wręczył natomiast Adam Pałys w asyście Jerzego Kolarza następującym druhom: Dawid Buczak, Sebastian Buczak, Damian Dryja, Krystian Dryja, Krzysztof Kaszuba, Mateusz Soja.
W kolejnym punkcie wójt gminy Paweł Zagaja przekazał jednostce OSP w Strożyskach samochód strażacki marki Volkswagen Transpotrer. Pojazd ten udało się pozyskać dzięki wspólnym staraniom władz samorządowych, tj. wójta Pawła Zagai oraz marszałka Adama Jarubasa. W Komendzie Powiatowej PSP w Busku Zdroju wyremontowano go oraz doposażono zgodnie ze standardami strażackiego wozu. W tym wyjątkowym dniu kluczyki oraz dowód rejestracyjny wójt przekazał na ręce kierowcy Tadeusza Dryi. Ksiądz proboszcz natomiast prosząc o wstawiennictwo św. Krzysztofa – patrona kierowców oraz św. Floriana – patrona strażaków pobłogosławił przekazany samochód.
Następnie głos zabrali zaproszeni gości, którzy w swych przemówieniach okolicznościowych dziękowali za zaproszenie na piękny jubileusz 85-lecia istnienia jednostki. Gratulowali także druhom strażakom otrzymanych odznaczeń za zasługi oraz życzyli dalszych sukcesów. Na ręce prezesa zarządu OSP Strożyska Mariana Dębskiego przekazane zostały dwa puchary od posła na sejm Mirosława Pawlaka oraz starosty Jerzego Kolarza. Odczytano również i przekazano w imieniu marszałka Adama Jarubasa oraz komendanta powiatowego PSP Kazimierza Ścibiły dwa listy pamiątkowe, które zawierały życzenia wytrwania w tej pięknej idei, jaką jest poświęcanie własnego życia dla ratowania drugiego człowieka, wiele satysfakcji, spełnionej służby i działalności społecznej, a w życiu osobistym zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Po słowach uznania i podziękowania druh Władysław Trela przedstawił rys historyczny jednostki OSP w Strożyskach powstałej w 1926 r. z inicjatywy księdza Jana Francuza, który był pierwszym jej prezesem. Pierwszym komendantem natomiast był Stanisław Szafranek. Dziewięć lat później ówczesny sekretarz gminy Andrzej Wojsa został wybrany prezesem jednostki i to on zlecił budowę remizy strażackiej. Wraz z wybuchem wojny straż zawiesiła swą działalność, by w 1942 r. wznowić ją. W 1972 r. podjęto decyzję o budowie nowego Domu Strażaka. Przy pracach tych brali też udział wszyscy członkowie jednostki, w 1976 r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku. Podczas powodzi, jakie nawiedziły naszą gminę w 1997 r. oraz 2010 r. strażacy ze Strożysk wykazali się dużym zaangażowaniem: uczestniczyli przy zabezpieczaniu wałów na Wiśle i Nidzie, przy ewakuacji zwierząt, a także przy usuwaniu skutków powodzi. Na przestrzeni 85 lat istnienia jednostki zmieniał się jej zarząd oraz członkowie, jednak nieprzerwanie straż ze Strożysk brała czynny udział w różnego rodzaju akcjach, walcząc z żywiołami dla ratowania ludzkiego życia.
Ostatnim punktem programu jubileuszowych uroczystości była defilada pododdziałów, którymi dowodził naczelnik OSP w Strożyskch Tadeusz Kaszuba, po czym jubilaci i zaproszeni goście udali się na poczęstunek będący okazją do rozmów i wspomnień.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (1) |
- (2011-07-30 16:12:33)
pawlak niech juz nie klamie tych naiwnych strazakow bo tylko obiecuje obiecuje i n ic z tego niech powie co sam z serca zalatwil strazakom z pow buskiego nie badzcie ludzie naiwni
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.