W 85. rocznicę powstania OSP w Strożyskach (fotoreportaż)
2011-07-14 15:12:14


Jubileusz 85-lecia obchodziła w niedzielę 10 lipca br. jednostka
Ochotniczej Straży Pożarnej ze Strożysk. Obchody te połączone zostały z
uroczystym przekazaniem oraz poświęceniem samochodu strażackiego.



W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli zaproszeni goście: Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Kielcach Poseł na Sejm Mirosław Pawlak, Prezes Oddziału Zarządu Powiatowego Związku OSP w Busku Zdroju Adam Pałys, Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP Starosta Buski Jerzy Kolarz, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Busku Zdroju st. kpt. Robert Bujny, Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego Bernard Antos, Dyrektor Biura Europosła Siekierskiego Adam Stoksik, Wójt Paweł Zagaja, Prezes Zarządu Gminnego OSP Janusz Gajda. Oficjalną część uroczystości poprowadził Komendant Gminny OSP Andrzej Wajs.

85_lat_OSP_Strozyska_02.JPG 

Punktualnie o godzinie 14 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Strożyskach proboszcz parafii ks. Piotr Figarski wspólnie z ks. Jarosławem Ambrożym odprawili mszę świętą w intencji strażaków. W wygłoszonej homilii ks. Jarosław podkreślił podobieństwo powołania strażackiego do kapłańskiego. – Wasze powołanie jest powołaniem świętym. Musicie strzec praw i zasad Bożych, gdyż jesteście strażnikami Przykazań Bożych – mówił kapłan.

85_lat_OSP_Strozyska_01.JPG 

Po mszy św. wszyscy jej uczestnicy, w tym druhowie strażacy ze sztandarem miejscowej jednostki oraz 15 okolicznych jednostek OSP przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Nowego Korczyna pod batutą Mieczysława Wężowicza przeszli na plac przy remizie strażackiej. Tam dowódca uroczystości naczelnik OSP w Strożyskach Tadeusz Kaszuba złożył Prezesowi Zarządu Związku OSP RP Mirosławowi Pawlakowi meldunek gotowości pododdziałów, po czym poczet flagowy w składzie: Paweł Saltarski, Paweł Buczak i Przemysław Buczak przy dźwiękach hymnu państwowego dokonał podniesienia flagi państwowej na maszt.  

Następnie głos zabrał druh Władysław Trela, który powitał przybyłych na uroczystość i dokonał jej oficjalnego otwarcia.

Ten wyjątkowy jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień za dotychczasową długoletnią nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla zasłużonych działaczy jednostki tutejszej oraz sąsiednich.

85_lat_OSP_Strozyska_05.JPG 

Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczeni zostali druhowie: Tadeusz Czupryna oraz Tadeusz Zych.
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Ryszard Dębski, Witold Kaszuba, Grzegorz Kozak, Józef Król, Mariusz Wilk, Paweł Saltarski.
Srebrne Medale trafiły do następujących druhów: Edward Szafranek, Damian Szafranek, Robert Średniawa, Sylwester Piotrowski.
Brązowy Medal natomiast otrzymali druhowie: Damian Buczak, Paweł Buczak, Przemysław Buczak, Łukasz Saltarski, Mateusz Dębski, Kamil Dryja, Jarosław Gwóźdź, Jacek Nowak, Adam Kwiecień, Dawid Sosowski, Sławomir Walasek i Adam Opaliński. Powyższe odznaczenia wręczali Mirosław Pawlak oraz Adam Pałys.
Odznakę Wzorowego Strażaka wręczył natomiast Adam Pałys w asyście Jerzego Kolarza następującym druhom: Dawid Buczak, Sebastian Buczak, Damian Dryja, Krystian Dryja, Krzysztof Kaszuba, Mateusz Soja.

85_lat_OSP_Strozyska_03.JPG 

W kolejnym punkcie wójt gminy Paweł Zagaja przekazał jednostce OSP w Strożyskach samochód strażacki marki Volkswagen Transpotrer. Pojazd ten udało się pozyskać dzięki wspólnym staraniom władz samorządowych, tj. wójta Pawła Zagai oraz marszałka Adama Jarubasa. W Komendzie Powiatowej PSP w Busku Zdroju wyremontowano go oraz doposażono zgodnie ze standardami strażackiego wozu. W tym wyjątkowym dniu kluczyki oraz dowód rejestracyjny wójt przekazał na ręce kierowcy Tadeusza Dryi. Ksiądz proboszcz natomiast prosząc o wstawiennictwo św. Krzysztofa – patrona kierowców oraz św. Floriana – patrona strażaków pobłogosławił przekazany samochód.

Następnie głos zabrali zaproszeni gości, którzy w swych przemówieniach okolicznościowych dziękowali za zaproszenie na piękny jubileusz 85-lecia istnienia jednostki. Gratulowali także druhom strażakom otrzymanych odznaczeń za zasługi oraz życzyli dalszych sukcesów. Na ręce prezesa zarządu OSP Strożyska Mariana Dębskiego przekazane zostały dwa puchary od posła na sejm Mirosława Pawlaka oraz starosty Jerzego Kolarza. Odczytano również i przekazano w imieniu marszałka Adama Jarubasa oraz komendanta powiatowego PSP Kazimierza Ścibiły dwa listy pamiątkowe, które zawierały życzenia wytrwania w tej pięknej idei, jaką jest poświęcanie własnego życia dla ratowania drugiego człowieka, wiele satysfakcji, spełnionej służby i działalności społecznej, a w życiu osobistym zdrowia i wszelkiej pomyślności.

85_lat_OSP_Strozyska_06.JPG

Po słowach uznania i podziękowania druh Władysław Trela przedstawił rys historyczny jednostki OSP w Strożyskach powstałej w 1926 r. z inicjatywy księdza Jana Francuza, który był pierwszym jej prezesem. Pierwszym komendantem natomiast był Stanisław Szafranek. Dziewięć lat później ówczesny sekretarz gminy Andrzej Wojsa został wybrany prezesem jednostki i to on zlecił budowę remizy strażackiej. Wraz z wybuchem wojny straż zawiesiła swą działalność, by w 1942 r. wznowić ją. W 1972 r. podjęto decyzję o budowie nowego Domu Strażaka. Przy pracach tych brali też udział wszyscy członkowie jednostki, w 1976 r. nastąpiło uroczyste otwarcie budynku. Podczas powodzi, jakie nawiedziły naszą gminę w 1997 r. oraz 2010 r. strażacy ze Strożysk wykazali się dużym zaangażowaniem: uczestniczyli przy zabezpieczaniu wałów na Wiśle i Nidzie, przy ewakuacji zwierząt, a także przy usuwaniu skutków powodzi. Na przestrzeni 85 lat istnienia jednostki zmieniał się jej zarząd oraz członkowie, jednak nieprzerwanie straż ze Strożysk brała czynny udział w różnego rodzaju akcjach, walcząc z żywiołami dla ratowania ludzkiego życia.  

85_lat_OSP_Strozyska_07.JPG 

Ostatnim punktem programu jubileuszowych uroczystości była defilada pododdziałów, którymi dowodził naczelnik OSP w Strożyskch Tadeusz Kaszuba, po czym jubilaci i zaproszeni goście udali się na poczęstunek będący okazją do rozmów i wspomnień.

fotoreportaż

Anna Nowak  





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=9918