swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Buski Hufiec ZHP ma problemy finansowe.

Dodane: MC Data: 2011-07-08 11:51:34 (czytane: 22662)  Wersja do druku

Buski Hufiec ZHP boryka się z problemami finansowymi. Zrzeszonych jest w nim ponad 540 harcerzy i zuchów z całego powiatu, z czego 193 to osoby niepełnosprawne.

Jak poinformował nas komendant hufca, harcmistrz Adam Gadawski, utrzymanie samego Domu Harcerza, opłaty za media łącznie z wypłatami dla pracowników to około 4 tysiące złotych miesięcznie. Buski hufiec nie otrzymuje dotacji na prowadzenie świetlicy środowiskowej w Domu Harcerza. Dofinansowanie było możliwe, dzięki udziałowi w konkursie organizowanym przez urząd miasta i gminy, jednak w tym roku zgodnie z przepisami Dom Harcerza nie kwalifikuje się już do takiej działalności - mówi Adam Gadawski.

W buskim hufcu pracuje sześciu instruktorów. Co roku organizowane są obozy letnie i zimowe, biwaki, rajdy, jak również akcje charytatywne.

Do 1992 roku Związek Harcerstwa Polskiego był dotowany przez państwo, później znacznie mniejsze pieniądze były przekazywane z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obecnie harcerze pozyskują środki finansowe jedynie od sponsorów z oddawanego 1-ego procenta podatku oraz ze składek członkowskich.


Katarzyna Kozak
źródło: Radio Kielce 101.4 MHz - aktualności z regionu świętokrzyskiego i wiadomości sportowe, giełda pracy, radio internetowe

 



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (31)
     

-do P (2011-07-13 23:08:44)

tępy jesteś jak niegdysiejsze żyletki Rawa Lux. Czym innym jest edukacja i oświata a czym innym znalezienie dla dziecka zajęcia bo się nudzi.Bo harcerstwo nie to sposób na nudę. To coś znacznie poważniejszego.A poleganie wyłącznie na edukacji bezpłatnej szkoły niewielu zadowala. Więć jeśli chcesz aby twoja latorośl nie stała na zmywaku lub w podobnej pracy musisz w jej przyszłość inwestować. Materialnie i wychowawczo. I to twój problem. Nie mój
Druh Gadawski ma znależc rozwiązanie systemowe a nie jednorazową dotacje czy donację. Inni druhowie w miastach wielkości Buska jakos sobie radzą. Może druh powinien tam odbyc podróż studyjna?

-P. (2011-07-13 22:49:47)

"Do nieporozumienie" sam napisałeś "Skoro nie potrafisz zorganizować swojemu dziecku czasu to dlaczego ja mam to finansować?".Więc sam zajmij się edukacją swojego dziecka (szkoły też mają problemy finansowe,zamknijmy je,tyle osób nie ma dzieci,dlaczego mają do nich dokładać?).Z Twoje zdania można zrozumieć,że nie masz zamiaru dokładać do buskiego hufca ani innych instytucji działających dla dzieciaków (basenów,hal,świetlic) bo z jakiej racji? Tylko,że druh Gadawski przez cały czas zajmuje się utrzymaniem hufca w jako takiej kondycji (w końcu istnieje już tyle lat) tylko,że skoro się nie ma skąd wziąć pieniędzy to co ma zrobić? Może jedynie liczyć na wsparcie mieszkańców,którym leży na sercu dobro hufca.Stąd ten apel.

-do nieporozumienie (2011-07-13 21:31:39)

P jak zwykle mało kumaty. Odpowiedz ,, twoje dziecko , twój problem,, dotyczyła argumentu że dzieci siędza w domach , nikt się nimi nie zajmuje. Otóż zajmować się dziećmi winni ich rodzice. Ich problemem jest czy dzieciali się nudzą, czy nie. Zupełnie czymś innym jest funkcjonowanie organizacji typu ZHP.Obowiązkiem Gadawskiego jest dopilnować funkcjonowania tychże a jeśki nie, nie zawracać głowy puszczaniem takich informacji.

-P. (2011-07-12 23:59:50)

"do nieporozumienie' skoro masz informację i wiedzę na temat jak sobie radzą inne hufce to może się podzielisz nawet nie z nami,a z druhem Gadawskim ? A idąc Twoim tokiem myślenia 'Twoje dziecko-Twój problem' to nie utrzymujmy szkół,przedszkoli,boisk,hal,basenów bo po co? Twoje dziecko,Twój problem.Zatrudnij sobie opiekunkę niech go uczy i zajmuje mu czas.Totalna głupota.Chyba nie zdajesz sobie sprawy ile Twoich pieniędzy (z Twoich podatków) przeżera władza i właśnie za nie opływa w luksusach.Im nie żałujesz,a żałujesz na utrzymanie hufca dla dzieciaków.Ten świat stanął na głowie.

-do ,,nieporozumienie,, (2011-07-12 11:40:03)

wybacz ale Twoje dzieci to Twój problem
Jeśli nie potrafisz im zorganizować czasu, dlaczego ja mam to finansować?
Jak będziemy w ten sposób mysleć niedługo przyjdziesz aby kupić dziecku ubranko, ufundować mu instrument muzyczny / bo zdolne, po tatusiu / czy
zakupić ksiązki / bp ma pęd do wiedzy, po mamusi /. Organizacja może korzystać z dotacji i wsparcia w sposób zorganizowany. I tym powinni się zająć
dorośli prowadzący te organizacje. Warto tez, bardziej w celach wychowawczych, uczyć dzieciarnię samodzielności czyli tez prac na rzecz organizacji czy domu harcerza. Nawet niech w 10% finansuja, ale nie uprawiajmy żebractwa nowoczesnego. Jeśli druh Gadawski nie potrafi sprawy poprowadzic trzeba mu podzękowac. I zobaczyć jak sobie radzą harcerze w innych, wielkości Buska, miejscowościach

-nieporozumienie (2011-07-12 00:01:24)

Ręce opadają co ci ludziska wypisują - aż wstyd.Wiem,że mnóstwo dzieciaków korzysta z harcówki a pół mózgi piszą brednie,że nie należy im pomagać.Wiele więcej pieniędzy wydaje się na bzdury a tu gdzie należałoby pomagać to oczywiście nie. Niech siedzą dzieciaki w domach:(( Oprócz tej organizacji nikt się nimi nie zajmuje:(Może ci pisarze co tak mądrze wypisują by coś zrobili.

-ogarnijicje (2011-07-11 20:14:25)

do - są opłaty członkowskie ale hufiec pomaga rodzicom wychować dzieci zamiast na jakieś piwo lub coś dziecko idzie do hufca

-zuch (2011-07-11 18:56:40)

I znów powiem, przecież burmistrz obiecywał, że tak będzie pomagał. A dostali harcerze o wiele mniej niż w poprzedniej kadencji. A sami w to uwierzyli, że teraz to będzie im naprawdę dobrze. Zresztą nie tylko oni dali się wyprowadzić w maliny.

-Do P (2011-07-11 18:02:43)

Popatrzcie jak to za tej oczekiwanej i wyśnionej demokracji. Miasto nie może utrzymac czyli sfinansować miejsca gdzie harcerze mogą przebywać czyli harcówki.Za poprzedniego, złego i niesłusznefgo ustroju harcerzom podnajła pomieszczenia komitet partii
Na głównej sali komitetu dziś starostwa odbywały się bale i zabawy harcerskie, na parterze były pomieszczenia komendy hufca a na placu przed budynkiem odbywały się zbiórki i inne zajęcia. W
tamtym złym ustroju harcówki były w szkołach, Dziś za demokracji szkoły są po południu puste i głuche.Zamienił stryjek siekierkę na kijek?

-P. (2011-07-11 17:49:11)

Kto wpadł na pomysł,że Buski Hufiec to tylko praca w Stokrotce i udział w uroczystościach kościelnych? Prócz tego są biwaki,rajdy,ogniska,różne wycieczki,spotkania,akcje charytatywne tylko są to sprawy typowo harcerskie więc wiadomo,że ich nie widać.Harcerstwo to nie jest już bieganie z kompasem po lesie dźwigając plecak z namiotem i śpiworem.Harcerstwo tak jak wszystko idzie do przodu.Niech sobie ktoś zajrzy na stronę ZHP,ile tam przedsięwzięć.Harcerze teraz żeglują,wspinają się,skaczą ze spadochronów,zwiedzają odległe państwa.Oczywiście nikt nie mówi,że nie ma kontynuacji dawnych ideałów.Ideały i wartości pozostały takie same,tak samo jak i pewne tradycje (choćby biwaki,granie na gitarze czy śpiewanie harcerskich piosenek) ale ZHP idzie do przodu.I tu nie chodzi o pieniądze żeby tym dzieciakom zapłacić za składki,obozy czy wyjazdy.Za to wszystko płacą rodzice (wiem bo moje dziecko udziela się w buskim hufcu).Chodzi o to żeby były pieniądze na harcówkę.Żeby było miejsce na biwak,na zbiórkę czy spotkanie.Moje dziecko lubi to miejsce,czuje się tam dobrze,ma przyjaciół,poznaje ludzi,zwiedza.Czy nie o to właśnie chodzi? Żeby dzieci miały swoje miejsce gdzie mogą pobyć i dobrze się bawić jednocześnie ucząc ze znajomymi? A i pracownicy są potrzebni.Ktoś napisał,że to tylko kilka godzin pracy w tygodniu.Chyba nie wie o czym piszę.Przecież to trudna i odpowiedzialna praca.Zorganizowanie,dogranie wszystkiego i zapięcia na ostatni guzik np. 3-dniowego biwaku do 30-osobowej grupy zuhów (dzieci od 6 do bodajże 10 lat) to jest kupa roboty.Co więcej,potem trzeba się tymi dziećmi zająć,zabawić je,zapewnić warunki do spania/jedzenia itd. Ktoś chętny żeby to zorganizować? Nie sądze.A dodam,że takie biwaki/wyjazdy czy spotkania odbywają się średnio 3 razy w miesiącu i to nie tylko dla zuhów,a także dla starszych dzieci.Prócz tego dochodzą zwykłe prace biurowe (papierkowa robota),reprezetnowanie hufca na zewnątrz czy całkiem prozaiczne jak sprzątanie.Także proszę o przemyślane komentarze.Trzeba tam trochę pobyć,trochę poobserwować żeby móc się na ten temat wypowiedzieć.

-_ (2011-07-09 13:56:49)

Jak czytam niektóre wpisy poniżej to aż rzygać mi się chce. Oh... całe życie z debilami...

-ypsilon (2011-07-09 13:50:09)

Działanośc ZHP to nie tylko wymieniane 3 maja i 11 listopada i pakowanie w marketach. To także wiele innych inicjatyw, których nie widac na zewnątrz, a które wspaniale funkcjonują np. udział najstarszej grupy wiekowej w akcji p.powodziowej w zeszłym roku.

-LOL (2011-07-09 10:16:25)

zenek sam się zamknij ale w oddziale dla psycholi...

-SOS (2011-07-09 09:49:06)

Mam do skoszenia trawę i chwasty oraz do uporządkowania działkę nad Nidą. Zapłacę harcerzom. Można zrobić biwak.

-zaq1 (2011-07-08 23:35:16)

jestem ciekawy skad sie wzielo az 6 instruktorow!!!!!!!!!!!!!!!1

bylem kiedys w buskim zhp. odszedlemz niego bo wiem co bylo w nim. i tego nie zaluje.

sa rozne fundusze z unii wiec mozna by do nich startowac i kasa napewno by bya na utrzymanie.
pieniadze z gminy tez pewnie w jakims w stopniu by sie znalazly ale ktos nie chce sie pomeczyc z wypelnieneim wniosku.( zamiast przysiadz nad tym i pomoc z kims gminy to sie na odwa to robi).

niech sie do roboty jakiejs wezma bo procz swiat panstwowych i koscielnych to ich nie widac!!! 3 maja, 1 listopad, i 11 listopada to chyba malo jak na pokazywanie, no chyba ze jakies 3 dni w stoktotce w wielkanoc lub boze narodzenie!!!!!!!!1111

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry