Dodane: MC Data: 2011-07-08 11:51:34 (czytane: 22663) 
Buski Hufiec ZHP boryka się z problemami finansowymi. Zrzeszonych jest w nim ponad 540 harcerzy i zuchów z całego powiatu, z czego 193 to osoby niepełnosprawne.
Jak poinformował nas komendant hufca, harcmistrz Adam Gadawski, utrzymanie samego Domu Harcerza, opłaty za media łącznie z wypłatami dla pracowników to około 4 tysiące złotych miesięcznie. Buski hufiec nie otrzymuje dotacji na prowadzenie świetlicy środowiskowej w Domu Harcerza. Dofinansowanie było możliwe, dzięki udziałowi w konkursie organizowanym przez urząd miasta i gminy, jednak w tym roku zgodnie z przepisami Dom Harcerza nie kwalifikuje się już do takiej działalności - mówi Adam Gadawski.
W buskim hufcu pracuje sześciu instruktorów. Co roku organizowane są obozy letnie i zimowe, biwaki, rajdy, jak również akcje charytatywne.
Do 1992 roku Związek Harcerstwa Polskiego był dotowany przez państwo, później znacznie mniejsze pieniądze były przekazywane z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obecnie harcerze pozyskują środki finansowe jedynie od sponsorów z oddawanego 1-ego procenta podatku oraz ze składek członkowskich.
Katarzyna Kozak
źródło: ![]()
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (31) |
-do XAVI (2011-07-08 23:29:49)
Pewnie, że zamknąć! Kina też, po co one istnieją w ogóle? Domy kultury? Po co? Taka ładna galeria by była. Orkiestry? Nie przynoszą zysków? Wyp... wszystkich na bruk. Teatry? Bez sensu. I tak nikt nie chodzi do teatru. Muzea? Tyle kasy się w nie ładuje. Po co to komu? Zamknąć w cholerę. Parki? Przecież to centra miast! Ziemia droga jak cholera! Biurowiec postawić. Będą miejsca pracy!
Zabytki?? Szczury tylko się tam lęgną. Zaorać. Fryzjera zrobić. Albo pedicure. "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem.
-ta (2011-07-08 23:01:56)
Za obóz i kolonie płacą roodzice !!!! zrozumiecie to w końcu
-XAVI (2011-07-08 22:29:45)
Potwierdzam. Niech harcerze sobie sami zarobia na utrzymanie HUF-ca. W polsce jak i w Busku jest wiele b. potrzebnych instytucji a tez nie maja pieniedzy. Ogólni ePolska jest w kryzysie, gdzie tu jeszcze znajdowac finanse na Hufiec, którego lata swietnosci dawno mineły. Jezeli ich niestać to niestety...zamknac biznes..
Bardzo gorzkie lecz takei sa realia.
Pozdr.
-gopis (2011-07-08 22:24:08)
Byłam harcerką w latach 70-tych, będąc uczennicą szkoły podstawowej. To była niezapomniana przygoda;obozy biwaki, zdobywanie sprawności, podchody, wycieczki piesze i rowerowe, ogniska. Dzisiaj harcerzy widzę na uroczystościach kościelnych i kwestujących w Stokrotce.
-abc (2011-07-08 22:15:54)
to ten chłopak, który pod Lidlem, Biedronką i w Parku zdrojowym ciągle zbiera na jakąś wycieczkę jest z tej organizacji?
-xxx (2011-07-08 20:33:24)
Wszyscy mówią że się nie da... Da się brak tylko pomysłów. A co do pana Gadawskiego to jedna kilku z osób którym zależy na tym żeby dalej ZHP istniało. Wiele osób dzięki ZHP wyszło na wspaniałych obywateli a mogli skończyć pod sklepem. Każdy myśli że harcerz to chłopczyk w spodenkach lub dziewczynka w spódniczce którzy tylko śpiewają. Miejmy nadzieję że znajdą się osoby które wspomogą bezinteresownie hufiec. A jak ktoś dodaje głupie komentarze nie znając sytuacji to lepiej się niech nie odzywają bo tylko wychodzi głupia napinka a tego tutaj nie trzeba.
- (2011-07-08 20:23:57)
Fundowanie? Niech sobie fundują za swoje pieniądze. Opłata członkowska by wystarczyła 540*10zł=5400zł jak znalazł.
-7 (2011-07-08 20:11:40)
problemem harcerstwa jest brak kasy. W skali kraju to około 7 mln. Ile z tego przejadła kadra, konferencje i narady bzdurne, etaty, nie wiadomo. W Busku brakuje pieniędzy nie na utrzymanie Domu Harcerza tylko na całokształt działalności. Zaten nalezy myśleć jak te pieniądze zarobić a nie jak wysępić.
Zarobić tzn zapracować, bo to jest istota harcerstwa radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Trzeba pomyslunku
kilku osób w tym z magistratu jak zorganizować zarabianie. Przeciez można sprzatać las, są na to pieniądze, można zadbac o zieleń w mieście , na to też są pieniądze. Można robić skup książek
/ komisowy / podręczników. można zbierać złom itp Ktoś to powinien przemyśleć, przedyskutować i zorganizować. Zdaje się że druhowi Gadawskiemu brak pary, że się rozmienił na drobne.Madzia nie zrozumiałaś. Skoro nie ma pieniędzy, nie ma ich na obóz. Utrzymanie domu harcerza to nieco inna sprawa. Kiedyś nie było żadnego domu harcerza a organizacja kwitła.
-Katarzyna (2011-07-08 18:36:44)
Istnieje drużyna która zarabia na obstawach ratowniczych mniejszych imprez masowych-żeby funkcjonowała jak należy musi przeznaczać dużą część zarobku na doposażanie w art.i sprzęt medyczny konieczny do prowadzenia działalności-gdyż zaczynali praktycznie od zera.Organizowane są akcje pakowania zakupów-ale są to kwoty z których można sfinansować ew.biwak dla tak dużej grupy.Bądźmy realistami-dzieciaki nie są w stanie zarobić na wyjazdy wakacyjne-spotkania odbywają się co 2 tyg,na nich prowadzone są szkolenia,spotkania z ludźmi znanymi i zasłużonymi,z zaprzyjaźnionymi drużynami,organizowanie biwaków,udziału w rajdach,uroczystościach lokalnych itp.I szczerze powiedziawszy,nie o finansowanie wakacji tu idzie-o ten wydatek troszcza się rodzice,idzie o dalsze istnienie hufca,tak potrzebnego dla ukierunkowanie dzieci w kierunku idei.Również mam nadzieję,że instruktorzy znajdą w sobie energię do działania,bo u dzieciaków jej nie brakuje.
-Kluks (2011-07-08 18:17:21)
AA tez mi coś na harcerzyków nie ma a AA opływa w pieniądzach. Może by tak ktoś puknął się w pałę
-Madzia (2011-07-08 18:13:55)
Przecież to nie chodzi o ufundowanie dzieciom obozów tylko o ogólne utrzymanie harcówki .
-ollo (2011-07-08 17:18:32)
harcerze powinni sobie na obóz zarobić. Stopniowo, przez cały rok. Jest conajmnije kilkanaście form tego zarobku. No zbiórka surowców wtórnych, prace społecznie użyteczne typu prace przy zieleni miejskiej / uzgodnione z um /, popularyzacja i zachęcanie busczan dp przekazania 1% na rzecz harcerzy, sprzedaż własnoręcznie wykonanych kart świątecznych, sprzedaż zniczy przed 1. XI, zbiórki w marketach tzn pakowanie zakupów, wspłpraca z PKPS przy sprzataniu i zakupach dla osób starszych itd itd. Na samym koncu tej listy powinny byc zbiórki i kwesty uliczne. Trzeba nie mieć wyobrażni aby przez cały rok nie potrafić uruchomić dzieciaków do tego typu prac.
-harcerka (2011-07-08 16:55:05)
Cztery tysiące dla dwóch pracowników za kilka godzin pracy w miesiącu-też bym tak chciała:D
- (2011-07-08 16:37:53)
Witam !! problemy się zaczęły od momentu kiedy klub AA podziękował /za finansowanie budynku/ i wyniósł się na Sikorskiego,a u Pana Adama występuje brak kreatywności
a propos - szkoda tylko tej młodzieży, która ma swoje idee
-Katarzyna (2011-07-08 16:06:32)
Co do propozycji Olo sposobów pozyskania funduszy jestem jak najbardziej za,nurtuje mnie tylko pytanie-w jaki sposób nieletni mogą legalnie zarabiać na obozy czy inne formy wypoczynku?
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.