Dodane: Marta Data: 2026-05-08 15:45:20 (czytane: 8475) 
To może być jeden z najważniejszych projektów komunikacyjnych dla południowej Polski w najbliższych latach. Samorządowcy z województw świętokrzyskiego i małopolskiego chcą wspólnie doprowadzić do powstania nowej linii kolejowej łączącej Kraków, Proszowice i Busko-Zdrój. W czwartek, 7 maja w Busku-Zdroju podpisano list intencyjny.
Podpisanie listu intencyjnego to kolejny etap wspólnych działań samorządów. Proces ten rozpoczął się od roboczych spotkań, podczas których omawiane były wstępne uwarunkowania związane z możliwością realizacji inicjatywy.
Porozumienie porządkuje współpracę i wyznacza jej dalszy kierunek - od wspólnej wizji do konkretnych analiz i decyzji dotyczących dalszych kroków w procesie. Zgodnie z zapisami dokumentu partnerzy chcą wspólnie określić możliwości oraz warunki utworzenia nowego korytarza transportu szynowego, odpowiadającego na realne potrzeby mieszkańców
i ograniczającego wykluczenie komunikacyjne.
- Naszym celem jest przede wszystkim poprawa dostępności transportowej do Krakowa jako ważnego ośrodka pracy i edukacji. Równocześnie widzimy w tym projekcie szansę na rozwój gospodarczy oraz wzmocnienie potencjału turystycznego naszego obszaru, przez który przebiegać będzie planowana linia - podkreśla Jerzy Szydłowski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
Znaczenie wykraczające poza skalę lokalną
Planowana linia kolejowa ma potencjał pełnić funkcję nie tylko lokalną, ale również regionalną i dalekobieżną. Z jednej strony poprawi codzienną dostępność transportową mieszkańców mniejszych miejscowości do Krakowa, z drugiej - może stać się elementem szerszego układu transportowego i alternatywą dla istniejących, obciążonych tras kolejowych oraz wzmacniając powiązania międzyregionalne.
Szerokie zaangażowanie partnerów pokazuje, że projekt ma znaczenie wykraczające poza pojedynczy samorząd i wpisuje się w szersze myślenie o rozwoju transportu w południowej Polsce. To również dowód na to, że skuteczne planowanie dużych inwestycji wymaga partnerskiego działania wielu samorządów. W proces zaangażowało się również Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, łącząc partnerów, wspierając dialog i pomagając prowadzić wspólne działania.
- To przykład współpracy, w której każdy samorząd ma swoją rolę i odpowiedzialność. Łączymy potencjały, aby wspólnie przygotować projekt, który będzie służył mieszkańcom całego obszaru - nie tylko jednej gminy czy powiatu - podkreśla Marek Jamborski, Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.
- Nowa linia kolejowa Kraków- Busko-Zdrój to projekt, który łączy szybki dojazd do metropolii z odblokowaniem potencjału całego regionu. Dzięki sprzyjającym warunkom terenowym może powstać szybciej i bardziej efektywnie kosztowo niż wiele innych inwestycji, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom realną alternatywę dla transportu samochodowego oraz impuls dla rozwoju uzdrowiska i lokalnej gospodarki. W szerszej perspektywie może także uzupełnić układ kolejowy między Krakowem a centralną Polską, stanowiąc alternatywę dla dziś przeciążonych linii -wskazuje dr Aleksandra Ciastoń-Ciulkin Zastępca kierownika Katedry Systemów Transportowych i Logistycznych Politechniki Krakowskiej.
Dlaczego to ważne?
Nowa linia kolejowa to nie tylko inwestycja infrastrukturalna, ale projekt o szerokim znaczeniu społecznym i gospodarczym. Jej realizacja przełoży się na wyraźną poprawę codziennej mobilności mieszkańców, zapewniając szybszy i bardziej komfortowy dostęp do miejsc pracy oraz edukacji w Krakowie oraz ograniczając zjawisko wykluczenia komunikacyjnego znacznego obszaru województw małopolskiego i świętokrzyskiego.
- Inicjatywa utworzenia nowego połączenia szynowego stanowi przykład oddolnych działań realizowanych wspólnie przez samorządy, ukierunkowanych na poprawę dostępności kolejowej. Połączenie pozwoli na wykorzystanie potencjałów uzdrowiskowych Buska-Zdroju oraz Krakowa jako miasta wojewódzkiego. W 2025 roku liczba pasażerów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej sięgnęła blisko 29 mln, co oznacza wzrost o 150 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Potwierdza to rosnącą popularność przewozów kolejowych i zapotrzebowanie na inwestycje w tym zakresie. Konieczne jest również wsparcie ze szczebla centralnego, by osiągnąć zamierzony cel, będzie on możliwy do realizacji wyłącznie w przypadku możliwości wpisania inwestycji do programów kolejowych. Województwo Małopolskie przeznacza coroczne znaczne środki budżetowe na dopłaty do biletów oraz zakup i modernizację taboru, zapoczątkowany proces stanowi kolejny krok prowadzący do rozwoju infrastruktury kolejowej na terenie województwa małopolskiego, przykłady istniejących połączeń na terenie Małopolski potwierdzają, że to dobry kierunek - podkreślił Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Jednocześnie nowa linia stworzy impuls rozwojowy dla całych regionów, zwiększając ich atrakcyjność inwestycyjną i wzmacniając lokalne rynki pracy. Lepsza dostępność komunikacyjna przełoży się także na rozwój turystyki i uzdrowisk, w tym w Busku-Zdroju, a cały system transportowy stanie się bardziej zrównoważony i efektywny, odpowiadając na wyzwania współczesnej mobilności.
- Proponowane do realizacji połączenie kolejowe będzie stanowić uzupełnienie systemu kolejowego na obszarze województw świętokrzyskiego i małopolskiego, które aktualnie współpracują w zakresie organizacji przewozów kolejowych obejmujących oba regiony. Doświadczenia te pozwolą na dalszą poprawę oferty kolejowej oraz ugruntowanie współpracy samorządów - powiedział Andrzej Pruś, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Podczas spotkania ustalono także, że w najbliższym czasie samorządowcy zwrócą się do właściwych ministerstw i PKP z prośbą o określenie warunków i możliwości realizacji przedsięwzięcia, Udzielone informacje będą stanowić podstawę dalszych działań.
Źródło: UMiG Busko-Zdrój
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii pod artykułem. Wkrótce materiał video.
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (4) |
Nowa fryzura dyrektor ECB (2026-05-09 16:35:39)
Zobaczcie lepiej zdjęcia dyrektor ECB na FB w urzędzie marszałkowskim
Druh (2026-05-09 16:05:08)
Co szkodzi obiecać?
Bsbs (2026-05-09 14:19:02)
Jest w ogóle wiadomo jak z buska ta linia miałaby dalej przebiegać? Od dworca PKP gdzieś dalej w kierunku Proszowic czy to tylko szum ale dziadki nie wiedzą nawet tego?
irek (2026-05-08 23:03:26)
Wreszcie wspólny głos wszyskich samorzadów
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.