swietokrzyskie.info

Czwartek, 11 grudnia 2025, Do końca roku 20 dni Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Wiadomosci

Wernisaż Marii Maryli Wierzbowskiej w Galerii Sztuki Gromada (video)

Dodane: Marta Data: 2025-11-05 09:23:00 (czytane: 8282)  Wersja do druku

W niedzielę, 26 października 2025 roku, w Galerii Sztuki Gromada w Busku-Zdroju odbył się wernisaż malarski Marii Maryli Wierzbowskiej zatytułowany 'Obrazy w obrazach'. Wydarzenie przyciągnęło grono miłośników sztuki, przyjaciół artystki oraz osób wrażliwych na kolor, gest i emocję.

Twórczość Marii Maryli Wierzbowskiej to połączenie intuicji i ekspresji, w której ruch, światło i rytm nabierają znaczenia poprzez formę i barwę. Jej malarstwo akrylowe oraz technika gestu (action painting) stanowią zapis energii, emocji i ludzkich doświadczeń – zatrzymanych w strukturze koloru. Każde z dzieł jest odrębną opowieścią, zaproszeniem do świata, który istnieje zarówno na płótnie, jak i w odbiorcy.  

Zobacz

Maria Maryla Wierzbowska urodziła się w Kielcach. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechała do Kanady. W Toronto ukończyła studia w George Brown College: anglistykę i Art end Desingn. W 1978 roku wyemigrowała do USA i tam studiowała na San Mateo Collage i w Anthony School of San Francisco. Prowadziła Firmę zajmującą się Projektowaniem i Wykonawstwem Terenów Zielonych. Pracowała w bankowości oraz prowadziła działalność związaną z inwestycjami w nieruchomości . Dużo też podróżowała po świecie.

Po 20 latach pobytu za granicą powróciła do Polski. W 2005 ukończyła 20 miesięczny kurs Akademia Rysunku w ESKK w Poznaniu. Od roku 2006 do 2012 była członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Świętokrzyskich, gdzie pod kierunkiem mgr Kazimierza Kieliana doskonaliła swój warsztat twórczy. W latach 2013/2018 była członkiem ZPAMiG
w Warszawie. W 2016 została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, gdzie została przyjęta na podstawie oceny prac i wniosku. W roku 2019 została przyjęta do ZPAP Okręg Kielecki.

Uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje i tworzy w technice malarstwa akrylowego, malarstwa gestu - action painting. Swą twórczość artystyczną prezentowała w ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu miejscach w Polsce, USA, Włoszech i Indiach. Jest laureatką konkursu „Homo Homini " w kategorii osób aktywnie działających na rzecz osób niepełnosprawnych . Jest założycielką Grupy Art Angel zrzeszających blisko 16000 członków prężnie działających artystów w wirtualnym i realnym świecie .

Wystawa będzie dostępna do 28.11.2025 r.


Zobacz


Serdecznie zapraszamy!

Galeria Sztuki Gromada
Hotel *Gromada Medical SPA
ul. Waryńskiego 10, Busko-Zdrój

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
  • [email]nazwa@domena.pl[/email]
  • [url]www.strona.pl[/url]
  • [b]pogrubiony[/b]
  •  

    Nasz patronat

    Data: 2025-12-07, godz: 18:00

    XXIX Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny Ponidzie 2025

    Zapraszamy do udziału w XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym PONIDZIE 2025, który odbędzie się 7 grudnia 2025 roku w Busku-Zdroju. To największe fotograficzne wydarzenie w regionie, od lat gromadzące pasjonatów fotografii z całej Polski.




    Wróć do góry