Dodane: Marta Data: 2025-10-11 12:23:54 (czytane: 11609) 
Dziś na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju odbywa się V edycja Festiwalu Piłkarskiego 'Śladami Orłów Górskiego' – wydarzenie, które ponownie uczyniło miasto centrum dziecięcej piłki nożnej. Od rana na boiskach Buskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizuje dziesięć drużyn złożonych z zawodników urodzonych w 2016 roku i młodszych.
Wśród uczestników znaleźli się młodzi piłkarze z uznanych akademii: Białe Orły Warszawa, Limanovia Limanowa, Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Puszcza Niepołomice, Legia Warszawa, Stal Mielec, Holub Cholewiska, a także dwa zespoły z Buska-Zdroju – SAS Akademia AKS 1947 i Akademia Piłkarska Champions.
Organizowany przez Akademię Piłkarską Białe Orły we współpracy z Buskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji turniej to nie tylko sportowa rywalizacja, lecz także spotkanie z historią polskiego futbolu i wartościami, które reprezentowała drużyna Kazimierza Górskiego. Jak podkreśla Witold Miller, prezes Białych Orłów, festiwal łączy sportowe emocje z edukacją i promocją postaw fair play.
Podczas wydarzenia obecni są wyjątkowi goście - Dariusz Górski, syn legendarnego trenera Kazimierza Górskiego, oraz Lesław Ćmikiewicz, były reprezentant Polski i uczestnik Mistrzostw Świata 1974.
W ramach festiwalu udostępniono także wystawę „Pół wieku w blasku srebra”, wypożyczoną z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycja, otwarta w przeddzień turnieju, upamiętnia zdobycie przez reprezentację Polski srebrnego medalu podczas Mistrzostw Świata w RFN w 1974 roku. Wystawę można oglądać w kawiarni i sali konferencyjnej budynku administracyjno-szatniowego BOSiR przy ul. Janusza Kusocińskiego 1 – w sobotę w godzinach 10:00–17:00.
Na uczestników i mieszkańców czekają również liczne atrakcje rodzinne - park zabawek pneumatycznych, konkursy, testy refleksu oraz widowiskowy pokaz w wykonaniu Adriana Duszaka, mistrza świata we freestyle football i teqballu.
Jak zaznacza Arkadiusz Kornaś, dyrektor BOSiR, wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny, a jego celem jest nie tylko popularyzacja sportu, ale także integracja i wspólne, rodzinne spędzanie czasu.
Festiwal realizowany jest w duchu koncepcji ESE - Edukacja, Sport, Ekologia. W organizację włączają się uczniowie lokalnych szkół ponadpodstawowych jako wolontariusze, a wszystkie posiłki serwowane są w ekologicznych opakowaniach. Na terenie BOSiR-u rozmieszczono również pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, podkreślając ekologiczny wymiar sportowej inicjatywy.
9:30 – Oficjalne rozpoczęcie
10:00 – 13:30 – Faza grupowa
13:30 – 15:30 – Faza finałowa
16:00 – Dekoracja, wręczenie nagród i zakończenie festiwalu
Każda drużyna otrzyma puchar za udział, a na najlepsze zespoły czekają okazałe trofea i nagrody rzeczowe. Przyznane zostaną również wyróżnienia indywidualne: Najlepszy Zawodnik, Najlepszy Bramkarz oraz nagroda Zespół Fair Play.
Organizator: Akademia Piłkarska Białe Orły
Współgospodarz: Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji (BOSiR)
Projekt współfinansowany przez: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Partnerzy: Hotel Polonia Park Medical Center & SPA, firma Muniak
Patronaty honorowe: Burmistrz Miasta Busko-Zdrój, Fundacja im. Kazimierza Górskiego, Fundacja Orły Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Patronat medialny: TVP 3
Szukasz lokalu do wynajęcia? Postaw na świetną lokalizację przy ul. Pocztowej (foto)
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Warta: co 5,5 minuty polska firma jest celem cyberataku
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
IX Otwarcie Sezonu Motocyklowego w Pińczowie: Parada motocykli i koncert THE STICKS
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
16 lat od katastrofy smoleńskiej. Tak wyglądał tamten dzień
PAP dołącza do globalnego programu FT Strategies AI Lab
Światowy Dzień Zdrowia 2026 pod hasłem 'Razem dla zdrowia. Wspierajmy naukę'
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Drugi Bieg Nocny w Busku-Zdroju
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Bajkowy Korowód w Pacanowie. Konkurs z nagrodami dla uczestników
Dzień Kobiet na kieleckim deptaku. Jarmark Wiosenny i koncert Norbiego
Kruche piękno porcelany. Wyjątkowa wystawa otwarta w Pińczowie (foto/video)
Koziołek Matołek wyrusza do Indii. Konkurs komiksowy dla młodych twórców
50. Jubileuszowe Buskie Spotkania z Folklorem
Komedia idealna na Dzień Kobiet. 'Bonobo - randka w ciemno' już 8 marca w Kielcach
Wernisaż wystawy 'Transmutacja'. Fotografia jako opowieść o przemianie (foto)
Roztańczony kwiecień w Pińczowie. Ruszyły zapisy do 12. Otwartego Turnieju Tańca
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Włodzimierz Badurak rezygnuje z funkcji burmistrza Pińczowa
Ekrem Imamoglu laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Podsumowanie programu 'Bezpieczny Senior - Świadomy Senior' w Pińczowie
Prezydent RP Karol Nawrocki po zaprzysiężeniu - pyta, co słychać w Świętokrzyskiem (video)
Poseł Michał Cieślak komentuje wygraną Karola Nawrockiego (foto/video)
| Komentarze (0) |
AKS 1947 Busko-Zdrój w niedzielę 19 kwietnia o godzinie 16:00 zmierzy się na własnym stadionie z MKS Neptun Końskie w ramach 25. kolejki Keeza 4 Ligi. Gospodarze przystępują do meczu jako zdecydowany lider rozgrywek i zespół, który w tym sezonie wyznacza tempo całej stawce.