Dodane: Marta Data: 2025-08-12 12:54:00 (czytane: 5108) 
W czwartek, 14 sierpnia 2025 roku, o godzinie 18:00 w Buskiej Galerii Sztuki - Willa Polonia odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby Kornela Wincentego Arciszewskiego zatytułowanej 'She'. Ekspozycja będzie dostępna do 2 października 2025 roku.
Kornel Wincenty Arciszewski – urodzony w 1965 roku w Białej Podlaskiej. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Myjaka. Ukończył również studia podyplomowe z arteterapii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz liczne kursy z zakresu pomocy psychologicznej w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Należy do Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Laureat
wielu nagród, m.in. Grand Prix „Przedwiośnie 35”. Jego prace znajdują
się w zbiorach publicznych i prywatnych w Polsce, a także w Anglii,
Niemczech, Francji i USA.
Wystawa „She” Kornela Arciszewskiego to zaproszenie do zanurzenia się w sensualnym, afirmatywnym, a zarazem krytycznym języku rzeźby, który artysta konsekwentnie rozwija od lat. Przedstawianie kobiecego ciała stanowi oś jego twórczych poszukiwań. Arciszewski podchodzi do materii z wyjątkową wrażliwością, postrzegając proces rzeźbienia nie tylko jako pracę nad bryłą, lecz jako świadome działanie wobec kulturowego i symbolicznego ciężaru, jaki niesie ten motyw.
Artysta nieustannie rozwija własną formę ekspresji, która wyrasta z intuicji, uważności, cielesności i doświadczenia. Jego rzeźby przekraczają ramy klasycznego aktu. Nie są jedynie estetycznymi obrazami kobiecego ciała, lecz także nośnikami idei. Opowiadają o sile, subtelności, duchowości i pamięci – zarówno tej osobistej, jak i tej wspólnej, zakorzenionej w zbiorowej świadomości.
Twórczość Arciszewskiego osadzona jest w wielowarstwowej strukturze znaczeń. Artysta często wprowadza do rzeźb kontrastujące aplikacje z metalu, które przełamują czystość marmuru i poszerzają znaczeniowe możliwości kompozycji. Powstałe w ten sposób obiekty bywają nośnikami zarówno archetypicznych narracji, jak i osobistych historii. Ich echo rozbrzmiewa również w pracach na papierze. Rysunki Kornela Arciszewskiego to osobna, intymna warstwa jego pracy artystycznej – pełna rytmu, znaku i skupienia. To refleksyjne zapisy przeżyć i emocji. Choć często abstrakcyjne, noszą w sobie ślad cielesności, obecności ukrytej w geście i strukturze. To delikatne kompozycje, w których artysta mierzy się z tym, co ulotne i niewypowiedziane.
Wystawa „She”, prezentowana w Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia, łączy rzeźby z wybranymi rysunkami, tworząc wielogłosową opowieść o kobiecości jako energii twórczej, o ciele jako pamięci i o kamieniu jako formie, przez którą przemawia życie. Arciszewski nie tylko rzeźbi kobiece postaci – on je przywołuje, pozwala im zaistnieć, obdarza je gestem i emocjonalną obecnością. Tytułowa „She” staje się głosem: pierwotnym, cielesnym i pozaczasowym. Nie jest to tylko figura – to symbol bycia tu i teraz. Prace artysty ukazują siłę kobiety jako żywą, nieprzewidywalną, dziką i niemożliwą do zdefiniowania esencję istnienia, która staje się jego inspiracją i partnerką w intymnym dialogu z materią. „She” to opowieść o tym, co pierwotne – cielesne i duchowe zarazem. Odsłania to, co kruche, głębokie i prawdziwe.
Michalina Kulpa-Piwowarczyk
Zapraszamy do Buskiej Galerii Sztuki - Willa Polonia.
Szukasz lokalu do wynajęcia? Postaw na świetną lokalizację przy ul. Pocztowej (foto)
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Warta: co 5,5 minuty polska firma jest celem cyberataku
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
IX Otwarcie Sezonu Motocyklowego w Pińczowie: Parada motocykli i koncert THE STICKS
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
16 lat od katastrofy smoleńskiej. Tak wyglądał tamten dzień
PAP dołącza do globalnego programu FT Strategies AI Lab
Światowy Dzień Zdrowia 2026 pod hasłem 'Razem dla zdrowia. Wspierajmy naukę'
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Drugi Bieg Nocny w Busku-Zdroju
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Bajkowy Korowód w Pacanowie. Konkurs z nagrodami dla uczestników
Dzień Kobiet na kieleckim deptaku. Jarmark Wiosenny i koncert Norbiego
Kruche piękno porcelany. Wyjątkowa wystawa otwarta w Pińczowie (foto/video)
Koziołek Matołek wyrusza do Indii. Konkurs komiksowy dla młodych twórców
50. Jubileuszowe Buskie Spotkania z Folklorem
Komedia idealna na Dzień Kobiet. 'Bonobo - randka w ciemno' już 8 marca w Kielcach
Wernisaż wystawy 'Transmutacja'. Fotografia jako opowieść o przemianie (foto)
Roztańczony kwiecień w Pińczowie. Ruszyły zapisy do 12. Otwartego Turnieju Tańca
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Włodzimierz Badurak rezygnuje z funkcji burmistrza Pińczowa
Ekrem Imamoglu laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Podsumowanie programu 'Bezpieczny Senior - Świadomy Senior' w Pińczowie
Prezydent RP Karol Nawrocki po zaprzysiężeniu - pyta, co słychać w Świętokrzyskiem (video)
Poseł Michał Cieślak komentuje wygraną Karola Nawrockiego (foto/video)
| Komentarze (1) |
illuminati (2025-08-13 11:12:42)
???? Zaproszenie Illuminati ????
Witamy w świecie bogactwa, sławy i władzy Illuminati. Stawiamy biednych i utalentowanych w centrum uwagi, dając im szansę na osiągnięcie wielkości. Zyskaj sławę w biznesie i polityce, zdobądź szczyt we wszystkim.
Nasi członkowie mają zapewnione życie pełne nieograniczonego bogactwa i wiedzy. Mogą być bogaci, sławni i potężni, a także chronieni przez Illuminati. ????????????????????
Illuminati działają w różnych aspektach dla dobra wszystkich pokoleń.
Odpowiedz TAK na ten adres e-mail; illuminatiworld191@gmail.com
Jeśli chcesz dołączyć do Illuminati.
Busko-Zdrój ponownie stanie się miejscem spotkań miłośników aktywnego wypoczynku, kultury i lokalnych tradycji. W dniach 24-26 kwietnia 2026 roku odbędą się Dni Otwarte dla Turystyki pod hasłem 'W poszukiwaniu Miłka Wiosennego'. W programie znalazły się liczne wydarzenia - od spacerów i rajdów, przez warsztaty i prelekcje, po koncerty i kiermasze.