swietokrzyskie.info

Środa, 04 marca 2026, Do końca roku 302 dni Imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława

Wiadomosci

Cudze chwalicie, swego nie znacie - uczniowie z Broniny odkrywają Góry Świętokrzyskie (foto)

Dodane: Marta Data: 2025-05-29 16:10:31 (czytane: 6401)  Wersja do druku

Poznawanie najbliższych zakątków regionu może dostarczyć równie wielu wrażeń, co dalekie podróże. Przekonali się o tym uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, którzy 21 maja 2025 roku wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

21 maja 2025r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Bohaterów Września 1939 roku w Broninie mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie „Daj Dziecku Nadzieję”, w ramach realizacji zadania publicznego „Cudze chwalicie, swego nie znacie - Góry Świętokrzyskie”,  dofinansowanego ze środków budżetu Powiatu Buskiego.

Zobacz

Prezes Stowarzyszenia Daj Dziecku Nadzieję Iwona Sobik tak relacjonuje wyjazd w Góry Świętokrzyskie:

"W piękny, słoneczny dzień  wyruszyliśmy w niezwykłą wyprawę, by na nowo odkryć piękno naszej małej ojczyzny.  Odwiedziliśmy jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce – Góry Świętokrzyskie.
Podróż rozpoczęliśmy w  Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej, gdzie czas cofnął się o kilkaset lat.  Mogliśmy dotknąć historii w dosłownym tego słowa znaczeniu – spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach, zobaczyć rekonstrukcje chat i poznać codzienne życie naszych przodków. Szczególnym punktem programu były warsztaty wypieku podpłomyków, które wzbudziły ogromne zainteresowanie.  Dzieci  z zapałem mieszały  składniki, formowały ciasto i piekły swoje podpłomyki na ognisku. Była to nie tylko lekcja historii, ale i kulinarna przygoda- zakończona pyszną degustacją.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie mogliśmy poznać bogactwo przyrodnicze regionu. Interaktywne wystawy i realistyczne ekspozycje, prezentujące faunę i florę  Gór Świętokrzyskich, przyciągnęły uwagę zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wyprawy. Następnie udaliśmy się na Gołoborze- jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Gór Świętokrzyskich. Ogromne pola kamieni, przypominające skalne morze, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Dla wielu była to pierwsza okazja, by zobaczyć ten niepowtarzalny krajobraz. 

Po zejściu z Gołoborza udaliśmy się na obiad, który był doskonałą okazją do odpoczynku, integracji i rozmów o dotychczasowych wrażeniach z wyprawy.

Ostatnim punktem wycieczki był znajdujący się na szczycie Łysej Góry klasztor na Świętym Krzyżu, jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Mieliśmy okazję zobaczyć relikwie Drzewa Krzyża Świętego, poznać historię sanktuarium. Najbardziej poruszającym momentem było błogosławieństwo  relikwiami Krzyża Świętego. 
Wycieczka była znakomitym przykładem, że można łączyć aktywność fizyczną z nauką, integracją i dobrą zabawą.  
Bo przecież – „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – a Góry Świętokrzyskie zdecydowanie warto poznać!"

Zobacz

Zdjęcia: SOSW Bronina. Więcej zdjęć w galerii pod artykułem.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-03-28, godz: 9:00

Kiermasz Wielkanocny w Busku-Zdroju

Wiosna w Busku-Zdroju tradycyjnie przynosi atmosferę świątecznych przygotowań. Już 28 marca Plac Zwycięstwa wypełni się zapachem regionalnych przysmaków i barwami rękodzieła podczas Kiermaszu Wielkanocnego 'Kukuryku w Cielętniku' - wydarzenia, którego nazwa kryje w sobie ciekawą lokalną historię.




Wróć do góry