Dodane: Marta Data: 2024-08-06 15:44:20 (czytane: 24657) 
Już po raz 43. pielgrzymi z diecezji kieleckiej wyruszyli na Jasną Górę, aby wspólnie modlić się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Tegoroczna Piesza Pielgrzymka przebiega pod hasłem "Z Maryją we wspólnocie Kościoła".
W poniedziałek, 5 sierpnia, rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza. Następnego dnia, we wtorek 6 sierpnia, pielgrzymi wyruszyli z Buska-Zdroju, podążając dwoma trasami - na Chmielnik i na Pińczów.
6 sierpnia pielgrzymi wyruszyli na szlak z Wiślicy do Buska-Zdroju, a
następnie wyruszyli dwoma trasami na Chmielnik i do Pińczowa. Pielgrzymka odbywa się w 13 grupach,
umożliwiając uczestnikom wybór trasy i długości pielgrzymowania.
Co roku kielecka pielgrzymka przyciąga tysiące uczestników, a rekordową liczbę 6,4 tys. osób odnotowano w 1991 roku.
Przypomnijmy, że Biskup Kielecki Jan Piotrowski skierował do duchownych,
pielgrzymów i wiernych słowo zachęty. „Czas jest ważniejszy niż
przestrzeń” – przypomniał Biskup, podkreślając znaczenie
odpowiedzialnego wykorzystania czasu jako „kairos”, czyli czasu łaski.
Pielgrzymka,
która wyruszy z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej w Wiślicy,
obchodzi w tym roku setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły
Kolegiackiej.
Drodzy Wierni diecezji kieleckiej!
„Czas jest ważniejszy niż przestrzeń” – pomni na te słowa Ojca Świętego Franciszka, jako chrześcijanie chcemy być dobrymi gospodarzami zadanego nam daru czasu. Możemy z niego uczynić „kairos”, czyli czas łaski, który w wakacyjne dni nie pozbawi nas radości, przyjaźni i wolności dzieci Bożych, ale tchnie w nasze ziemskie pielgrzymowanie wiele nadziei i nowe spojrzenie na życie. A tym samym przestrzeń naszego życia na ziemi świętokrzyskiej, małopolskiej i śląskiej, które wspólnie tworzą naszą diecezję kielecką, ubogacimy nową jakością, gdzie znakiem rozpoznawczym będzie zachowanie przykazania miłości Boga i bliźniego: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35).
Ta wakacyjna propozycja nie jest czymś ekskluzywnym, ponieważ jest adresowana do całego Kościoła kieleckiego – wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w Ewangelii dostrzegają wartości właściwie porządkujące ludzkie życie i odpowiedzi na głębokie pragnienia ludzkiego serca.
Jak co roku, na początku sierpnia, z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej, Uśmiechniętej Madonny w Wiślicy, w setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły Kolegiackiej (1924-2024), wyruszy 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Duchową busolą na tegorocznym pielgrzymim szlaku będą słowa: „Z Maryją we wspólnocie Kościoła”. W tym też duchu powędrujemy przez kilka dni, aby wsłuchiwać się w dobrą radę Maryi, Matki Bożego Syna: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). W zrozumieniu i realizacji tej „dobrej rady” Maryi pomoże nam formacja duchowa, którą ubogaci codzienna modlitwa osobista i wspólnotowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec św., konferencje tematyczne, celebrowana Msza św. i słowo Boże, które podczas pielgrzymki wygłosi ks. Adrian Buczkowski, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach.
Ufam, że dzięki naszym mediom ‒ Radiu eM, Niedzieli Kieleckiej oraz innym mediom ‒ dotrą do was wszystkich konieczne informacje, które zwłaszcza pielgrzymów grupy duchowej uczynią prawdziwie obecnymi na pielgrzymich drogach. W tym celu powstaje również nowa platforma komunikacyjna, którą będzie aplikacja mobilna Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.
Drodzy Pielgrzymi!
Na pielgrzymkowy szlak w swoich bagażach zabieramy wszystko, co konieczne, ale też pod opieką Maryi, Matki Kościoła i Łaskawej Pani Kieleckiej, poniesiemy liczne intencje modlitewne, nasze osobiste oraz prośby naszych bliskich: rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, także te małżeńskie, rodzinne i wynikające z potrzeby chwili i ludzkich niedostatków, choroby i cierpienia. Będą też modlitwy dziękczynne za otrzymane łaski, zdobyte kwalifikacje zawodowe i naukowe oraz za wierność w powołaniu małżeńskim, kapłańskim czy narzeczeńskiej miłości.
Jedną z intencji, którą wam szczególnie polecam, jako pasterz Kościoła kieleckiego, to gorąca i aktualna modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o nasze eucharystyczne uzdrowienie, aby na niedzielną Mszę św. do naszych kościołów powracały dzieci i młodzież, jak również i ta ważna prośba, aby nieroztropnie nie abdykować z nauki religii. Wiara nikogo nie czyni bezużytecznym w świecie, ale pod warunkiem, że w naszej wspólnocie Kościoła pielgrzymującego, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa, Boskiego Nauczyciela, będziemy solą ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-14). Jednocześnie w duchu ekspiacji prośmy o Boże miłosierdzie dla nas samych, a szczególnie dla sprawców aktów wandalizmu godzących boleśnie w nasze prawa i uczucia religijne, jak profanacja i całkowite zniszczenie figury Matki Bożej przy rondzie na Czerwonej Górze.
Te drogie nam intencje powierzamy również pielgrzymom XII Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która rozpocznie się 19 siepania br. w Kielcach, aby przez Wiślicę podążać pielgrzymim, rowerowym szlakiem i pokłonić się Maryi, Jasnogórskiej Pani, w dniu 22 sierpnia.
Moi Drodzy!
Czas, jaki upłynął od zeszłorocznej pielgrzymki, nie był bezowocny w życiu Kościoła kieleckiego. Rozpoczęła się formacja kandydatów do diakonatu stałego, liczne grono katechistów pod opieką wspólnoty Koinonia św. Pawła we wrześniu ukończy swoją formację, a nasze Wyższe Seminarium Duchowne ubogaca obecność 10 kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej i Angoli.
W czasach w jakich żyjemy, miejmy odwagę w wyznawaniu naszej wiary, ponieważ wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana (por. Jan Paweł II, Redemptoris missio, 2). Dlatego proszę was, Czcigodni Bracia Kapłani, abyście wraz z wiernymi modlili się w kościołach o godz. 12.00, kiedy na pielgrzymim szlaku będzie sprawowana Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa. Niech wasze parafie i waszą łączność z pielgrzymami ubogaca Apel Jasnogórski, albo inne dogodne formy modlitewnych celebracji.
Niech, jak zawsze, nad naszym pielgrzymowaniem czuwa Maryja, Matka Bożego Syna, która jest wzorem pielgrzymującego Kościoła, oraz nasi Święci i Błogosławieni.
Z darem modlitwy i pasterskiego błogosławieństwa
Wasz Biskup
† Jan Piotrowski
Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z 43. Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej. Więcej zdjęć również na naszym Facebooku.
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Młodzi miłośnicy wędkarstwa będą mieli okazję rozpocząć wakacje w wyjątkowy sposób. W sobotę, 20 czerwca 2026 roku, nad zbiornikiem w Radzanowie odbędą się otwarte zawody wędkarskie 'Przywitanie Lata', skierowane do dzieci i młodzieży do 18. roku życia.