43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (foto/wkrótce video)
2024-08-06 15:44:20

Już po raz 43. pielgrzymi z diecezji kieleckiej wyruszyli na Jasną Górę, aby wspólnie modlić się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej. Tegoroczna Piesza Pielgrzymka przebiega pod hasłem "Z Maryją we wspólnocie Kościoła".


W poniedziałek, 5 sierpnia, rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza. Następnego dnia, we wtorek 6 sierpnia, pielgrzymi wyruszyli z Buska-Zdroju, podążając dwoma trasami - na Chmielnik i na Pińczów.

 Zobacz

6 sierpnia pielgrzymi wyruszyli na szlak z Wiślicy do Buska-Zdroju, a
następnie wyruszyli dwoma trasami na Chmielnik i do Pińczowa. Pielgrzymka odbywa się w 13 grupach,
umożliwiając uczestnikom wybór trasy i długości pielgrzymowania.

Co roku kielecka pielgrzymka przyciąga tysiące uczestników, a rekordową liczbę 6,4 tys. osób odnotowano w 1991 roku.

 Zobacz

Przypomnijmy, że Biskup Kielecki Jan Piotrowski skierował do duchownych,
pielgrzymów i wiernych słowo zachęty. „Czas jest ważniejszy niż
przestrzeń” – przypomniał Biskup, podkreślając znaczenie
odpowiedzialnego wykorzystania czasu jako „kairos”, czyli czasu łaski.

Pielgrzymka,
która wyruszy z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej w Wiślicy,
obchodzi w tym roku setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły
Kolegiackiej.

Drodzy Wierni diecezji kieleckiej!

„Czas jest ważniejszy niż przestrzeń” – pomni na te słowa Ojca Świętego Franciszka, jako chrześcijanie chcemy być dobrymi gospodarzami zadanego nam daru czasu. Możemy z niego uczynić „kairos”, czyli czas łaski, który w wakacyjne dni nie pozbawi nas radości, przyjaźni i wolności dzieci Bożych, ale tchnie w nasze ziemskie pielgrzymowanie wiele nadziei i nowe spojrzenie na życie. A tym samym przestrzeń naszego życia na ziemi świętokrzyskiej, małopolskiej i śląskiej, które wspólnie tworzą naszą diecezję kielecką, ubogacimy nową jakością, gdzie znakiem rozpoznawczym będzie zachowanie przykazania miłości Boga i bliźniego: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35).

Ta wakacyjna propozycja nie jest czymś ekskluzywnym, ponieważ jest adresowana do całego Kościoła kieleckiego – wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w Ewangelii dostrzegają wartości właściwie porządkujące ludzkie życie i odpowiedzi na głębokie pragnienia ludzkiego serca.

Jak co roku, na początku sierpnia, z diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej, Uśmiechniętej Madonny w Wiślicy, w setną rocznicę odnowienia Wiślickiej Kapituły Kolegiackiej (1924-2024), wyruszy 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Duchową busolą na tegorocznym pielgrzymim szlaku będą słowa: „Z Maryją we wspólnocie Kościoła”. W tym też duchu powędrujemy przez kilka dni, aby wsłuchiwać się w dobrą radę Maryi, Matki Bożego Syna: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). W zrozumieniu i realizacji tej „dobrej rady” Maryi pomoże nam formacja duchowa, którą ubogaci codzienna modlitwa osobista i wspólnotowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec św., konferencje tematyczne, celebrowana Msza św. i słowo Boże, które podczas pielgrzymki wygłosi ks. Adrian Buczkowski, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach.

Ufam, że dzięki naszym mediom ‒ Radiu eM, Niedzieli Kieleckiej oraz innym mediom ‒ dotrą do was wszystkich konieczne informacje, które zwłaszcza pielgrzymów grupy duchowej uczynią prawdziwie obecnymi na pielgrzymich drogach. W tym celu powstaje również nowa platforma komunikacyjna, którą będzie aplikacja mobilna Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki.

Drodzy Pielgrzymi!

Na pielgrzymkowy szlak w swoich bagażach zabieramy wszystko, co konieczne, ale też pod opieką Maryi, Matki Kościoła i Łaskawej Pani Kieleckiej, poniesiemy liczne intencje modlitewne, nasze osobiste oraz prośby naszych bliskich: rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, także te małżeńskie, rodzinne i wynikające z potrzeby chwili i ludzkich niedostatków, choroby i cierpienia. Będą też modlitwy dziękczynne za otrzymane łaski, zdobyte kwalifikacje zawodowe i naukowe oraz za wierność w powołaniu małżeńskim, kapłańskim czy narzeczeńskiej miłości.

Jedną z intencji, którą wam szczególnie polecam, jako pasterz Kościoła kieleckiego, to gorąca i aktualna modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o nasze eucharystyczne uzdrowienie, aby na niedzielną Mszę św. do naszych kościołów powracały dzieci i młodzież, jak również i ta ważna prośba, aby nieroztropnie nie abdykować z nauki religii. Wiara nikogo nie czyni bezużytecznym w świecie, ale pod warunkiem, że w naszej wspólnocie Kościoła pielgrzymującego, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa, Boskiego Nauczyciela, będziemy solą ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-14). Jednocześnie w duchu ekspiacji prośmy o Boże miłosierdzie dla nas samych, a szczególnie dla sprawców aktów wandalizmu godzących boleśnie w nasze prawa i uczucia religijne, jak profanacja i całkowite zniszczenie figury Matki Bożej przy rondzie na Czerwonej Górze.

Te drogie nam intencje powierzamy również pielgrzymom XII Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która rozpocznie się 19 siepania br. w Kielcach, aby przez Wiślicę podążać pielgrzymim, rowerowym szlakiem i pokłonić się Maryi, Jasnogórskiej Pani, w dniu 22 sierpnia.
Moi Drodzy!

Czas, jaki upłynął od zeszłorocznej pielgrzymki, nie był bezowocny w życiu Kościoła kieleckiego. Rozpoczęła się formacja kandydatów do diakonatu stałego, liczne grono katechistów pod opieką wspólnoty Koinonia św. Pawła we wrześniu ukończy swoją formację, a nasze Wyższe Seminarium Duchowne ubogaca obecność 10 kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej i Angoli.

W czasach w jakich żyjemy, miejmy odwagę w wyznawaniu naszej wiary, ponieważ wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana (por. Jan Paweł II, Redemptoris missio, 2). Dlatego proszę was, Czcigodni Bracia Kapłani, abyście wraz z wiernymi modlili się w kościołach o godz. 12.00, kiedy na pielgrzymim szlaku będzie sprawowana Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa. Niech wasze parafie i waszą łączność z pielgrzymami ubogaca Apel Jasnogórski, albo inne dogodne formy modlitewnych celebracji.

Niech, jak zawsze, nad naszym pielgrzymowaniem czuwa Maryja, Matka Bożego Syna, która jest wzorem pielgrzymującego Kościoła, oraz nasi Święci i Błogosławieni.

 
Z darem modlitwy i pasterskiego błogosławieństwa

Wasz Biskup
† Jan Piotrowski

Zobacz


Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z 43. Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej. Więcej zdjęć również na naszym Facebooku.















https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=39356