Dodane: Marta Data: 2022-05-27 12:31:05 (czytane: 13816) 
Mirosław Gębski, Fabryka Kotłów "SEFAKO S.A." oraz gmina Solec-Zdrój to laureaci XIV edycji Nagrody Marszałka Województwa "Świętokrzyska Victoria". Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w czwartek 26 maja w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Gospodarzami gali byli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Nominacje i nagrody wręczał także wicemarszałek Marek Bogusławski.
Gośćmi uroczystego spotkania byli parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej, radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, włodarze miast, gmin i powiatów, przedstawiciele instytucji i firm oraz środowisk artystycznych i naukowych regionu świętokrzyskiego.
Zebranych powitali i uroczyście otworzyli samorządową galę wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
- Nagroda "Świętokrzyska Victoria" trwale wpisała się w tradycję naszego województwa i każdego roku honorujemy nią najaktywniejsze przedsiębiorstwa, samorządy i osobowości - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. - Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękowania za ich ciężką pracę i wkład w rozwój województwa świętokrzyskiego.
- Przypomnę, że "Świętokrzyskie Victorie" wręczymy dziś po raz czternasty - powiedział przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. - I choć wybór nie był łatwy, udało nam się wyłonić najlepsze z najlepszych w regionie firmy, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby, które poprzez swoją działalność społeczną i zawodową są ambasadorami Ziemi Świętokrzyskiej, kreują jej rozwój.
W tym roku marszałek województwa Andrzej Bętkowski, ze względu na służbowy wyjazd do Brukseli, nie mógł uczestniczyć w uroczystej gali. Jak podkreślał wcześniej, uroczystość wręczenia statuetek jest prawdziwym świętem naszego regionu i świętem ludzi, którzy swoją codzienną, wytężoną pracą budują pozytywny wizerunek Świętokrzyskiego.
- Serdecznie gratuluję zwycięzcom i nominowanym w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Victorii, jednocześnie dziękuję za państwa aktywność w życiu społeczno-gospodarczym i kulturalnym naszego regionu - powiedział przed wyjazdem marszałek Andrzej Bętkowski.
W XIV edycji Nagrody Marszałka Województwa, Kapituła konkursu oceniła 44 przedstawione kandydatury, zgłaszane w 3 kategoriach.
Nominowanymi w kategorii Osobowość zostali: Andrzej Janowski – prezes Fundacji BeActive Kielce, aktywnie działający na rzecz osób niepełnosprawnych, instruktor bocci – dyscypliny paraolimpijskiej, Stanisław Radoń – chirurg ortopeda, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Medycznej w Wilczycach, wynalazca, autor patentów z dziedziny medycyny, Łukasz Długosz – profesor sztuki, jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie, Karolina Kasprzycka – wiceprezes i jedna z założycieli Stowarzyszenia Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a także Mirosław Gębski – starosta kielecki, społecznik, popularyzator polskiej historii.
Do nagrody w kategorii Samorządność nominowano: Gminę Połaniec m.in. za przeprowadzenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, rozbudowę pływalni, remont budynku WTZ, modernizację oświetlenia, Gminę Solec-Zdrój za przeprowadzenie rewitalizacji miejscowości, wprowadzenie e-usług, modernizację oczyszczalni, oświetlenia ulicznego i termomodernizację budynków, Gminę Strawczyn za rewitalizację miejscowości, remonty dróg gminnych, budowę oczyszczalni oraz kanalizacji w gminie, Gminę Mirzec za rozbudowę szkolnych obiektów sportowych, rewitalizację centrum miejscowości, przebudowę dróg oraz Powiat Kielecki za aktywizację zawodową mieszkańców, rozwój infrastruktury edukacyjnej, informatyzację placówek medycznych, przebudowę dróg.
W kategorii Przedsiębiorczość nominacje otrzymały firmy i organizacje: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A., Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Kielcach „Radio Kielce” S.A., DEFRO R. Dziubeła spółka komandytowa i Globtrak Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zwycięzcą XIV edycji Nagrody Marszałka Województwa w kategorii Samorządność została Gmina Solec-Zdrój.
- Ideą samorządności jest dobre gospodarowanie, znajomość potrzeb swoich mieszkańców i odpowiedź na te potrzeby, sprawne zarządzanie majątkiem, rozwijanie społeczności, inwestowanie. W tym roku nagradzamy w tej właśnie kategorii Solec-Zdrój. To rozwijająca się, inwestująca w infrastrukturę, kulturę, edukację i komfort życia swoich mieszkańców gmina - podkreśliła wicemarszałek Renata Janik. - Od lat samorząd gminy skutecznie sięga po środki z Unii Europejskiej. Miejscowość odzyskuje dawny blask dzięki rewitalizacji. To jedno z najbardziej popularnych miejsc w regionie, chętnie odwiedzane przez turystów.
Nagrodę odebrał wójt Adam Pałys.
- Cieszę się, że Kapituła dostrzegła nasze starania - dziękował Adam Pałys. - Pracujemy i udaje nam się zrobić wiele dla sławy i znaczenia całego województwa świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że rozwój Solca-Zdroju i w przyszłości marki świętokrzyskiego uzdrowiska sprawi, że nasz region będzie znany daleko poza granicami kraju. Dziękuję za uznanie naszej pracy - powiedział wójt Solca-Zdroju.
W kategorii Przedsiębiorczość statuetka "Świętokrzyskiej Victorii" została przyznana Fabryce Kotłów „SEFAKO” S.A.
- Cieszę się, że w gronie przedsiębiorstw najlepszych, najprężniej rozwijających się i promujących świętokrzyską gospodarkę, które wyróżniamy statuetką przyznawaną przez marszałka województwa, znalazła się firma SEFAKO - powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski. - Przypomnę, że to marka rozpoznawana i doceniana, działa od 48 lat jako jeden z największych i najbardziej cenionych producentów kotłów energetycznych w Polsce i Europie. Laureat wielu pożądanych nagród. Przyczynia się do rozwoju środowiska gospodarczego, ochrony środowiska, jest doceniany za włączanie się do rozwoju kulturalnego, działalność charytatywną, wspieranie młodych sportowców i inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.
Statuetkę otrzymał prezes "SEFAKO" S.A. Jacek Boruciński.
- Dziękuję za wyróżnienie i statuetkę, to doniosły moment i ważna nagroda dla wszystkich naszych pracowników - powiedział prezes Jacek Boruciński. - Dziękuję załodze naszej fabryki. To oni właśnie przyczynili się do budowania marki, promowania jej i docenienia naszej działalności produkcyjnej. Nagrody to bodziec do tego, by pracować jeszcze lepiej i wydajniej nawet teraz, w sytuacjach kryzysowych pandemii czy inwazji na sąsiadujący kraj. Dziękujemy Kapitule za impuls do dalszego rozwoju - dodał.
Zwycięzcą w kategorii Osobowość w XIV edycji nagrody był Mirosław Gębski.
- Człowiek, który cieszy się ogromnym poparciem i zaufaniem wśród społeczności lokalnej i po raz szósty został wybrany do Rady Powiatu w Kielcach. Od 23 listopada 2018 r. objął funkcję Starosty Kieleckiego - przedstawił laureata przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. - Jest mocno zaangażowany w odkrywanie i upamiętnianie prawdy historycznej. To inicjator przedsięwzięć ku czci Żołnierzy Wyklętych, organizator pomocy dla kombatantów, dba o tradycje naszego regionu i popularyzuje je wśród mieszkańców - dodał przewodniczący.
- Dziękuję za wyróżnienie Kapitule. Ta nagroda to wyróżnienie dla wszystkich moich współpracowników. Dziękuję moim najbliższym, którzy mnie wspierają, przyjaciołom, samorządowcom - powiedział wzruszony Mirosław Gębski. Laureat postanowił przeznaczyć przyznaną nagrodę finansową 5 tysięcy zł jako pomoc dzieciom na Wileńszczyźnie, wkład do akcji świątecznej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach".
Galę nagrody “Świętokrzyska Victoria” uświetnił koncert zatytułowany “Baw mnie! Seweryn Krajewski Symfonicznie” z udziałem solistów oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.
Laureaci XIV edycji Nagrody “Świętokrzyska Victoria”:
Gmina Solec-Zdrój - kategoria Samorządność
Gmina Solec-Zdrój rozwija swój potencjał uzdrowiskowy, co służy nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Rewitalizowane jest centrum miejscowości. Powstają miejsca rekreacji, stale poprawiana jest infrastruktura edukacyjno-sportowa, realizowane inwestycje proekologiczne. Uporządkowywana jest gospodarka wodno-ściekowa, a budynki użyteczności publicznej są termomodernizowane.
Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A. - kategoria Przedsiębiorczość
Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A. to jeden z największych i najbardziej cenionych producentów kotłów energetycznych w Polsce i Europie. Urządzenia stosowane są głównie w energetyce zawodowej, przemysłowej i ciepłownictwie. Kotły z Sędziszowa pracują między innymi w Finlandii, Arabii Saudyjskiej, Japonii czy Grenlandii. SEFAKO to jeden z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Wspiera także działalność edukacyjną i sportową.
Mirosław Gębski - kategoria Osobowość
Mirosław Gębski - starosta kielecki. Od lat cieszy się ogromnym zaufaniem społeczności lokalnej. Jest zaangażowany w odkrywanie i upamiętnianie prawdy historycznej. To inicjator przedsięwzięć ku czci Żołnierzy Wyklętych, organizator pomocy dla kombatantów. Wspiera środowiska Polaków na Wileńszczyźnie. Został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Źródło: swietokrzyskie.pro
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (0) |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.