swietokrzyskie.info


Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Uciążliwe ptaki w parku będą odstraszane

Dodane: Marta Data: 2022-04-11 10:00:12 (czytane: 12876)  Wersja do druku

Mieszkańcy oraz przybywający do Buska-Zdroju kuracjusze i turyści zwracali często uwagę na zanieczyszczanie przez ptactwo terenu Parku Zdrojowego i okolicznych zabytków.

W celu utrzymania funkcji leczniczo-rekreacyjnej parku konieczne stało się ograniczenie uciążliwości związanych z bytowaniem dużej ilości ptaków na tym obszarze, w tym m.in. zanieczyszczania ptasimi odchodami ławek, latarni i alejek parkowych.

Gmina Busko-Zdrój poszukiwała możliwości zastosowania sprawdzonych rozwiązań (w tym również usług sokolniczych), które pozwoliłyby ochronić zabytkowy park wraz z jego infrastrukturą, a także okoliczne budynki. Duże kolonie ptactwa, które gniazdowały w Parku Zdrojowym stwarzały również zagrożenie sanitarne, przy czym pamiętać należy, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się sanatoria, szpitale uzdrowiskowe i pensjonaty.

Takim sprawdzonym rozwiązaniem jest metoda biosoniczna, coraz bardziej popularna w ośrodkach miejskich. Polega ona na wydawaniu przez rozmieszczone na danym terenie urządzenia dźwięków emitujących odgłosy ptaków drapieżnych a także płoszonych gatunków, skutecznie zniechęcając do zakładania gniazd na danym obszarze. Płoszenie jest szczególnie istotne w okresie poprzedzającym lęgi powodując, że ptasie kolonie powstają poza objętym tą metodą terenem.

System działa w ciągu dnia i jego parametry nagłośnienia są zgodne z obowiązującymi normami. Praca urządzeń monitorowana będzie przez ornitologa. Metoda biosoniczna jest najbardziej efektywnym i nie wprowadzającym trwałych zmian w środowisku sposobem ochrony Parku Zdrojowego. Migrujące z parku ptaki zakładają kolonie w niedalekim sąsiedztwie, co sprawia, że nie cierpi na tym ich populacja.

Źródło: UMiG Busko-Zdrój

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

(2023-08-17 08:30:21)

Kto ogłasza upadłość konsumencka? No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she needs to be available that in detail, so that thing is maintained over here. Jak ogłosić upadłość jednoosobowej działalności gospodarczej?

JACEK (2022-04-15 17:57:58)

A po co dźwięki po co dźwięki . Włączyć ZENKA I o PTACTWO MŁODZIEŻ spłoszona SAMI LEDWO SŁYSZĄCE BABKI ZE ZDROJU

janek (2022-04-12 19:36:35)

W bezpośrednim sąsiedztwie parku w Busku, był lasek obok sanatorium Rafał, Małpi Gaj, ul.Spacerowa i wiele innych miejsc, z których wycina się drzewa.Zabetonowane łby, z UM, oddajcie tym ptakom ich odwieczne miejsce bytowania i rozrodu. Te ptaki były tam wcześniej, niż wy niemyślące niemoty urzędowe i wy niektóre niemoty jako radni miejscy. To wy, paralitycy umysłowi taką sytuację stworzyliście. Jestem święcie przekonany, że za chwilę, już za moment, jakiś dureń z urzędu miasta wyda zgodę na wycinkę i dewastacją drzew na "GÓRCE" to jest tylko kwestia czasu i podejrzewam o to, wąsatego koryciarza i zaopatrzeniowca nie mającego nic wspólnego z ochroną środowiska i zielenią w Busku. Zostały wycięte przepiękne zdrowe drzewa, dające miastu czysty tlen i schronienie ptakom, więc nic dziwnego, że przeniosły się do parku, na jeszcze niektóre pozostawione drzewa,a wiele drzew z parku, też zostało wyciętych. A czy ktoś wie, lub pamięta, że na Górce istniał plan(mapa Polski) ułożony z czerwonej cegły i białych kamieni z zaznaczonymi miastami, rzekami, górami. Czy ta urzędnicza ciemnota miejska o tym wie, czy nie chce wiedzieć wydając pieniądze na nikomu niepotrzebne nadziemne przejścia, zapominając o bezpiecznych przejściach dla pieszych w całym mieście? Zabetonowane łby z U M i wy koryciarze jako radni, odzyskajcie ten plan naszego państwa na Górce i wara wam od decyzji do wycinania tam drzew. Ja(i nie tylko ja) ten plan-mapę doskonale pamiętam. Oddajcie również dawną-starą "Bycą Gorę", dawną aleję Mickiewicza z prawdziwą zielenią i przepięknie ułożoną ulicę kostką granitową. Bycok, to miejsce naturalne, polodowcowe, z którego zostało usunięte naturalne środowisko, czyli nawierzchnie trawiastą z ziołami tam rosnącymi. Mam pytanie, dlaczego nikt z włodarzy UM nie lubi mojego miasta i nas lekceważy, oraz środowisko nasze.

(2022-04-12 19:35:38)

W bezpośrednim sąsiedztwie parku w Busku, był lasek obok sanatorium Rafał, Małpi Gaj, ul.Spacerowa i wiele innych miejsc, z których wycina się drzewa.Zabetonowane łby, z UM, oddajcie tym ptakom ich odwieczne miejsce bytowania i rozrodu. Te ptaki były tam wcześniej, niż wy niemyślące niemoty urzędowe i wy niektóre niemoty jako radni miejscy. To wy, paralitycy umysłowi taką sytuację stworzyliście. Jestem święcie przekonany, że za chwilę, już za moment, jakiś dureń z urzędu miasta wyda zgodę na wycinkę i dewastacją drzew na "GÓRCE" to jest tylko kwestia czasu i podejrzewam o to, wąsatego koryciarza i zaopatrzeniowca nie mającego nic wspólnego z ochroną środowiska i zielenią w Busku. Zostały wycięte przepiękne zdrowe drzewa, dające miastu czysty tlen i schronienie ptakom, więc nic dziwnego, że przeniosły się do parku, na jeszcze niektóre pozostawione drzewa,a wiele drzew z parku, też zostało wyciętych. A czy ktoś wie, lub pamięta, że na Górce istniał plan(mapa Polski) ułożony z czerwonej cegły i białych kamieni z zaznaczonymi miastami, rzekami, górami. Czy ta urzędnicza ciemnota miejska o tym wie, czy nie chce wiedzieć wydając pieniądze na nikomu niepotrzebne nadziemne przejścia, zapominając o bezpiecznych przejściach dla pieszych w całym mieście? Zabetonowane łby z U M i wy koryciarze jako radni, odzyskajcie ten plan naszego państwa na Górce i wara wam od decyzji do wycinania tam drzew. Ja(i nie tylko ja) ten plan-mapę doskonale pamiętam. Oddajcie również dawną-starą "Bycą Gorę", dawną aleję Mickiewicza z prawdziwą zielenią i przepięknie ułożoną ulicę kostką granitową. Bycok, to miejsce naturalne, polodowcowe, z którego zostało usunięte naturalne środowisko, czyli nawierzchnie trawiastą z ziołami tam rosnącymi. Mam pytanie, dlaczego nikt z włodarzy UM nie lubi mojego miasta i nas lekceważy, oraz środowisko nasze.

kuracjusz z Buska (2022-04-12 14:27:01)

Bardzo miło słucha się tych głośników ,nie to co w ubiegłym roku puszczana była jakas smentna muzyka.

taka mała uwaga (2022-04-11 11:00:49)

cyt: "stwarzały również zagrożenie sanitarne" i tak oto g..wno stało się zagrożeniem sanitarnym.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry