Dodane: Marta Data: 2022-04-20 10:40:12 (czytane: 18422) 
Dnia 13 kwietnia br. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe skierowane do mieszkańców Gminy Busko-Zdrój.
To kolejny etap prac nad Strategią Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU) na lata 2021–2027 w ramach Partnerstwa pomiędzy Gminami Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka i Pińczów oraz Powiatem Buskim i Kazimierskim.
Organizatorem spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora przy współpracy Pawła Walczyszyna z firmy InicjatywaLokalna.pl - Wykonawcy Strategii. Spotkanie w Busku-Zdroju inauguruje cykl spotkań z mieszkańcami w poszczególnych gminach należących do Partnerstwa OSI ŚU.
Burmistrz powitał mieszkańców i zaprezentował dotychczasowy przebieg oraz stan zaawansowania prac nad Strategią OSI ŚU. Przypomniał czym są obszary strategicznej interwencji (osi), czyli tereny, do których adresowana jest polityka rozwoju, ukierunkowana na wywołanie określonych, pozytywnych zmian. OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska, wskazany już w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ wpisuje się w obszary wzrostu, wyróżniające się szczególnymi potencjałami, które w wyniku interwencji mogą kształtować przewagi konkurencyjne.
Waldemar Sikora podkreślił, że Strategia OSI ŚU będzie dokumentem, który określi długofalowe kierunki rozwoju obszaru uzdrowiskowego oraz narzędziem do pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym szczególnie unijnych na realizację wyznaczonych celów. Założone cele stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności. Kluczowym punktem spotkania było zaprezentowanie przez Burmistrza projektów strategicznych zwłaszcza tych, których realizacja planowana jest na obszarze Gminy Busko-Zdrój. Zostały one wyłonione spośród pomysłów składanych przez mieszkańców i są spójne z zamierzeniami samorządów OSI ŚU. Są to:
1. Rozwój infrastruktury turystycznej obszaru uzdrowiskowego, służącej prezentacji walorów dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego na trasie SPA VELO.
Poprzez wybudowanie 46 km infrastruktury rowerowej, połączenie z odcinkami istniejących ścieżek rowerowych oraz odpowiednie oznakowanie, powstanie blisko 120 km szlak rowerowy SPA VELO łączący obszar uzdrowiskowy na trasie: Busko-Zdrój - Solec-Zdrój - Kazimierza Wielka - Pińczów. Szlak skomunikuje Województwo Świętokrzyskie z Małopolskim, umożliwi włączenie do szlaku GREEN VELO i EUROVELO 11.
Dzięki powstaniu rowerowej trasy SPA VELO nastąpi zwiększenie dostępności oferty turystycznej, poprawa jakości życia mieszkańców, wzrost ruchu turystycznego w regionie, co wpłynie na wzrost gospodarczy, zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. SPA VELO wpłynie na ochronę środowiska i bioróżnorodności podniesienie jakości usług turystycznych obszaru uzdrowiskowego, a także propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.
2. Rozwój turystyki zdrowotnej poprzez tworzenie ogólnodostępnej infrastruktury szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk
W ramach projektu powstanie szlak turystyczny, bazujący na istniejącej, nowo wybudowanej lub rozbudowanej infrastrukturze turystycznej i okołoturystycznej, bazującej na potencjale uzdrowiskowym obszaru. Szlak będzie komplementarny ze ścieżką rowerową SPA VELO. Na obszarze Gminy Busko-Zdrój planowane są:
3. Kreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku „Świętokrzyskich Uzdrowisk”
Projekt promocyjny ma na celu wykreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku Świętokrzyskich Uzdrowisk, stworzenie marki promującej turystykę, wspierającej lokalne produkty i usługi. Jego realizacja przyciągnie kuracjuszy i turystów oraz nowych mieszkańców, wykwalifikowanych pracowników i inwestorów, nie tylko z branży uzdrowiskowej, wpłynie również na wzmocnienie lokalnej tożsamości.
Waldemar Sikora podkreślił spójność omówionych propozycji inwestycyjnych z przedsięwzięciami realizowanymi w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, Strategii Rozwoju Gminy Busko-Zdrój na lata 2021-2025 i innych lokalnych dokumentów strategicznych. Burmistrz zaakcentował również planowane przedsięwzięcia w ramach drugiego obszaru strategicznej interwencji, do którego należy Gmina Busko-Zdrój tj. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Plany te zostaną szczegółowo zaprezentowane na kolejnym spotkaniu, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Z kolei podczas dyskusji głos zabierali mieszkańcy, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, obawami oraz opiniami na temat przedsięwzięć strategicznych, kilkukrotnie wywiązywała się ożywiona dyskusja, ale właśnie taki był cel tego spotkania – dyskusja nad przyszłością Gminy Busko-Zdrój w kontekście możliwości rozsądnego wykorzystania jej najcenniejszych uzdrowiskowych walorów. Przedstawione projekty mają służyć długofalowemu rozwojowi obszaru uzdrowiskowego, a co za tym idzie korzystnym przemianom Gminy Busko-Zdrój z uwzględnieniem interesów mieszkańców oraz gości.
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój dziękuje mieszkańcom za przybycie i poświęcenie swojego czasu na przeanalizowanie tego, co dla rozwoju Gminy Busko-Zdrój jest ważne, aby była atrakcyjna nie tylko dla kuracjuszy i turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Istotne są wszystkie głosy, ponieważ pozwolą na wypracowanie najlepszych rozwiązań w ramach OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska.
Źródło: UMiG Busko-Zdrój
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (20) |
Johnny (2022-04-13 20:01:01)
Lotnisko ma być w okolicy, bo dojazdu i parkingu brakuje w Zdróju
Do buszczanka (2022-04-13 19:41:06)
Chyba mieszkasz w tej okolicy o której tak piejesz że wszystko zawalone,że komuna komuna się tam zatrzymala.Ktora część miasta ściąga tu ludzi z całej Polski i zagranicy i daje dochody do budżety ?
,BUSZCZANIN (2022-04-13 13:18:10)
Gospodarze miasta chwalą się strategią na lata dla Zdroju który z każdą minutą pięknieje! W tym czasie centrum,rynek,drogi obok cmentarza są rozjezdzane przez wywrotki z gruzem,spychacze,buldozery.Wszystko się wali a gospodarze o Zdroju! Po co się męczyć startować w wyborach...może od razu do konfitur i lodów kręconych w Zdroju?POtem sprywatyzowac i POzamiatane! Zdrój pięknieje centrum szarzeje od brudu,hałasu,
zainteresowany (2022-04-13 12:01:35)
A PO CO? Przecież Burmistrz wszystko wie najlepiej.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.