swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Uczniowie z Buska-Zdroju wygrali Ogólnopolski Konkurs Przyrodniczny

Dodane: Marta Data: 2021-07-01 15:15:54 (czytane: 17422)  Wersja do druku

Drużyna woj. świętokrzyskiego, złożona z uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju: Jakuba Stycznia, Wiktorii Cieplińskiej i Matyldy Kobos zwyciężyła w XX edycji Konkursu Ogólnopolskiego pn. "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim, młodym przyrodnikom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczyli marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Marek Jońca oraz dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach Tomasz Hałatkiewicz.

 Zobacz

9 czerwca br. odbyły się rozgrywki finałowe XX edycji Konkursu Ogólnopolskiego pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" na rok szkolny 2020/2021pod hasłem „Zbiorowiska leśne w parkach krajobrazowych", w których wzięło udział 14 trzyosobowych drużyn z 14 województw w Polsce. Nasz region reprezentowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju wraz z opiekunem drużyny – Anną Masłowską. W klasyfikacji drużynowej na podium stanęli: I miejsce – województwo świętokrzyskie, II miejsce – województwo mazowieckie, III miejsce – województwo kujawsko-pomorskie.

Zobacz

Cieszymy się ogromnie, że zwycięzcami  XX edycji  Konkursu Ogólnopolskiego pn. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" jest nasza świętokrzyska młodzież z Buska-Zdroju. Uczniowie wykazali się doskonałą umiejętnością rozpoznawania różnych gatunków roślin i zwierząt, wiedzą o polskich parkach krajobrazowych oraz ogólną wiedzą przyrodniczą. Ten wielki sukces jest wynikiem wielomiesięcznej pracy i bardzo dobrego przygotowania. Serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie i jej opiekunowi – mówił podczas spotkania w urzędzie członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Zobacz

Finał konkursu składał się z III części: pierwsza – obejmowała test sprawdzający wiedzę na temat charakterystycznych zbiorowisk leśnych dla wybranych 16 Parków Krajobrazowych Polski oraz wiadomości ogólne dotyczące tych obszarów chronionych, druga – to rozpoznawanie gatunków roślin, zwierząt, grzybów i porostów typowych dla zbiorowisk leśnych, a trzecia – zadanie praktyczne podczas, którego drużyna musiała wykazać się umiejętnością posługiwania się mapą.

Zobacz

Zwycięzcy konkursu otrzymali od organizatora – Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – dyplomy oraz nagrody rzeczowe: tablety i vouchery upoważniające uczestnika konkursu i jego rodzinę do zwiedzania największych atrakcji Krakowa. Specjalne wyróżnienie trafiło do Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach, który otrzymał statuetkę – Sowę. Jest ona przechodnia, na dany rok otrzymuje ją ta jednostka (dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych lub Parku Krajobrazowego), której reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w Konkursie.

Gratulujemy!

Źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

mieszkaniec gminy (2021-10-15 19:53:20)

laureaci powinni zapytać dlaczego od 2015 roku za śmieci płacę 5 razy więcej, za chleb o 40% więcej, a ostatnio przyszło mi pismo z PZU rok temu było 530 złotych, dzisiaj 600 złotych dla firmy POSADY I SPÓŁKI. A teraz z miłości do przyrody katolicka władza odda kawał Świętokrzyskiego Parku Narodowego gościom oblatom (pisownia umyślna małą literą), Drodzy pedagodzy uczcie dzieci tolerancji i nie dajcie się zastraszać. Ja nigdy nie przyjąłbym nagrody od gościa, który był za uchwałą przeciwko LGBT. Dotyczy to pedagogów bo dzieci nie są niczemu winne.

mir (2021-07-07 14:29:55)

Brawo dziewczyny i chłopak(i)!!!Warto poznawać świat i czasami sprawdzać się z tej wiedzy.Gratuluję!!!

danuska (2021-07-03 07:28:09)

Super dzieciaki.Matylda swoją naukę rozpoczynała w wiejskiej szkole koło Buska.Gratulacje dla zwycięzców i ich nauczycieli poczynając od najmłodszych lat .l

(2021-07-03 07:22:14)

gratulacje: (2021-07-02 18:56:19)

radziłbym prześledzić ścieżki zwycięzców tego i innych konkursów, laureatów i finalistów olimpiad krajowych, czy oni mieszkają i pracują w Busku, nie bo w Busku w urzędach i szkołach co drugi jest po studiach zaocznych i robi w szkole dzięki koneksjom.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry