swietokrzyskie.info

Wtorek, 27 lipca 2021, Do końca roku 157 dni Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Wiadomosci

Miejsce, które warto zobaczyć - 'Rezerwat Zimne Wody'

Dodane: Marta Data: 2021-06-17 15:03:32 (czytane: 4116)  Wersja do druku

Zapraszamy na # 3 część Vloga "Aktywnej Mamy z Uzdrowiska" Magdaleny Maj. Tym razem zapraszamy widzów w miejsce trochę niedocenione, a szkoda bo według Pani Magdy - to nasze małe Bieszczady oddalone zaledwie o 2 kilometry od centrum Buska-Zdroju - "Rezerwat Zimne Wody" .

Zobacz

Miejsce do którego dzisiaj się udamy jest oddalone o 2 km od centrum miasta i najlepiej dojechać tu samochodem, a następnie kontynuować wyprawę pieszo lub na rowerze. Nie polecam spacerów z wózkiem, ponieważ ścieżka jest dość wyboista, a podejścia strome.

 Rezerwat „Zimne wody” to teren składający się z kilkudziesięciu hektarów wzgórz, podzielonych dróżkami i ścieżkami leżącymi w dolinach oddzielających poszczególne wzgórza i pagórki.
Jak sama nazwa wskazuje występują tu źródła wody, a ponieważ wydobywa się ona z gipsowych skałek, jest zimna.

Woda źródlana wypływa spod wysokiej skarpy tworząc niewielki staw i mały strumyk, który płynie niewielkim rowem w kierunku północno-zachodnim i jest to pierwszy pomnik nieożywionej przyrody na tym terenie.

Drugim zaś pomnikiem są Gipsowe kryształy, które pięknie się mienią podczas słonecznej pogody. Największe z kryształów osiągają wysokość 2,5m. i przypominają „jaskółcze ogony”

W ostatnim czasie obszar został zagospodarowany i turysta ma kilka dodatkowych atrakcji do dyspozycji: wieża widokowa, szałasy, kamienne pola oraz strome podejścia na wzniesienia asekurowane grubymi linami.

Cały obszar porośnięty jest niezwykle ciekawą roślinnością, jak miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy czy mikołajek płaskolistny.

Z góry można podziwiać majestatyczny widok na miasto, jego okolice oraz przy dobrej widoczności zobaczyć Góry Świętokrzyskie. To idealne miejsce na popołudniowy piknik, chwilę oddechu i wyciszenia.

Zapraszamy  z Aktywną Mamą z Uzdrowiska do "Rezerwatu Zimne Wody"!

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2021-07-16, godz:

Koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej

Lipiec w Busku-Zdroju będzie rozbrzmiewał koncertami Buskiej Orkiestry Zdrojowej pod kierownictwem artystycznym Pawła Korepty. Zapraszamy na buskie lato pełne muzyki.
Wróć do góry