swietokrzyskie.info

Wtorek, 27 lipca 2021, Do końca roku 157 dni Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Kolejni ochotnicy podjęli wyzwanie

Dodane: Marta Data: 2021-06-14 09:14:59 (czytane: 1914)  Wersja do druku

Blisko 90 ochotników z całego województwa świętokrzyskiego wstąpiło w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę 12 czerwca o godzinie 8:00 przekroczyli bramę kieleckiej Bukówki stając się Żołnierzami Wojska Polskiego i rozpoczynając szkolenie podstawowe.

Dzień wcielenia upłynie nie tylko pod znakiem formalności ewidencyjnych ale również sprawdzenia sprawności na  teście sprawności fizycznej. Ochotnicy zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze -  po raz pierwszy założą mundur Żołnierza Wojska Polskiego. Wśród nich jest znaczna ilość kobiet – stanowią blisko 30 % ochotników. Powołaniem do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  rozpoczynają szkolenie podstawowe (16-dniowe).

Zobacz

 Zobacz

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą przeznaczyć 16 dni jednym ciągiem, w tym samym dniu rozpoczyna się szkolenie podstawowe w trybie sobotnio-niedzielnym tzw. weekendowym. Odbywa się ono w dwa weekendy w miesiącu i zakończy się przysięgą w miesiącu wrześniu. Wśród ochotników jest między innymi: lekarz, politolog, kierowca autobusu, ratownik wodny, ekonomista, producent muzyczny, księgowa, kucharz, są nauczyciele i studenci.
Na dalszą część „szesnastki”, ochotnicy przejadą do Sandomierza oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ich z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.

Zobacz

Zobacz

Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwania się karabinkiem MSMB „GROT” . Nowo powołani żołnierze, po zajęciach teoretycznych już trzeciego dnia ,,szesnastki” udają się na pierwsze zajęcia ze szkolenia strzeleckiego. Podsumowaniem całości będzie „pętla taktyczna”, podczas której  terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa w Kielcach  dnia 27 czerwca 2021 r.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Zobacz

Zobacz

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.


Zespół Prasowy 10. ŚBOT

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

(2021-06-14 21:44:32)

Wojsko Królowej Jadwigi. Komisja lekarska jest wyjątkowo tolerancyjna.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-07-16, godz:

  Koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej

  Lipiec w Busku-Zdroju będzie rozbrzmiewał koncertami Buskiej Orkiestry Zdrojowej pod kierownictwem artystycznym Pawła Korepty. Zapraszamy na buskie lato pełne muzyki.
  Wróć do góry