swietokrzyskie.info

Piątek, 14 maja 2021, Do końca roku 231 dni Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej i Świętokrzyskie Smaki

Dodane: Marta Data: 2021-04-17 09:42:15 (czytane: 3815)  Wersja do druku

18 kwietnia odbędzie się Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej. W tym roku po raz pierwszy w tym święcie udział weźmie Polska i organizacje turystyczne z naszego kraju, które będą promować lokalne i regionalne przysmaki.

 Świętokrzyskie dawne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie znalazły się w Przewodniku Kulinarno-Turystycznym Świętokrzyskie Smaki. Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej (World Food Travel Day) to międzynarodowe święto odbywające się co roku 18 kwietnia, którego celem jest promocja lokalnych i regionalnych tradycji kulinarnych. Zwyczaj ten zainicjowała World Food Travel Association w 2019 roku.

 Zobacz

Kulinarna promocja

Tegoroczna edycja będzie wyjątkową ze względu na trwającą na świecie pandemię, ale także dlatego, że do świętowania po raz pierwszy przyłącza się Polska. Do udziału w uroczystszości zostały zaproszone organizacje turystyczne z wielu miejsce w Polsce, które przygotowują liczne programy promująca kuchnię ich okolic. Wydarzenia podczas WFTD można śledzić odwiedzając profil World Food Travel Association na Facebooku

Świętokrzyskie Smaki

Z tej okazji warto przypomnieć sobie smaki świętokrzyskiej kuchni, która wywodzi się z tradycji wiejskiej. Zapracowane gospodynie nie miały niegdyś zbyt wiele czasu na wymyślanie oryginalnych potraw, a i dostępność produktów była ograniczona. Tradycyjne receptury kuchni świętokrzyskiej powstały dzięki talentom kucharskim naszych babć i prababć, na bazie tego, co było „pod ręką”. Jałowa w większości ziemia Kielecczyzny rodziła ziemniaki, kapustę i rośliny strączkowe oraz zboża na mąkę i kasze, a rozległe lasy dostarczały w obfitości grzybów i owoców leśnych. W niektórych częściach regionu ukształtowała się tradycja hodowli ryb, drobiu, trzody chlewnej czy kóz, były też miejsca specjalizujące się w uprawie gryki i roślin oleistych. Ziemia sandomierska, dolina Wisły i słoneczne Ponidzie obfitowały w sady owocowe. Z tej różnorodności wyrosło bogactwo produktów tradycyjnych regionu. A jakie to potrawy i produkty? Więcej szczegółów na temat świętokrzyskiej kuchni, „lokalnych perełek”, czy szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków znajdziecie w Przewodniku Kulinarno-Turystycznym Świętokrzyskie Smaki – do pobrania (pdf).

Zobacz

Oraz aplikacją do ściągnięcia:  AndroidIOS

Kiermasz produktów lokalnych

Od kilku lat wśród turystów jest duże zainteresowanie tradycyjną, zdrową żywnością. Nie brakuje smakoszy, którzy w poszukiwaniu lokalnych produktów, czy wyjątkowych potraw są gotowi przemierzyć nieraz setki kilometrów. A lokalne produkty i potrawy poznać można podczas różnorodnych kulinarnych wydarzeń. Jednym z nich jest Świętokrzyski Festiwal Smaków. To największy w regionie kiermasz potraw i produktów regionalnych. 22 i 23 maja 2021 roku do Parku Etnograficznego w Tokarni zawitają producenci, restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie z wytwarzanymi tradycyjnie przysmakami. W czasie festiwalu odbędą się konkursy kulinarne, na najpiękniej ustrojone regionalne stoisko oraz wypiek podpłomyków. Na scenie zaprezentują się artyści z ludowych zespołów.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Echo Dnia zapraszają na liczne degustacje świeżo przygotowanych potraw.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry