swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Cytomammobus ŚCO – zaprasza na badania w Opatowcu, Czarnocinie, Złotej, Wiślicy i Busku

Dodane: Marta Data: 2021-03-26 13:54:33 (czytane: 14413)  Wersja do druku

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach odwiedzi Opatowiec, Czarnocin, Złotą, Wiślicę i Busko. Zachęcamy mieszkanki województwa świętokrzyskiego do korzystania z bezpłatnej mammografii i cytologii w mobilnej pracowni diagnostycznej ŚCO.

Pandemia nie jest przeszkodą w dostępie do profilaktyki. Mobilna pracownia diagnostyczna ŚCO cały czas podróżuje po świętokrzyskich gminach. Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna.

Personel cytomammobusa został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Aktualna trasa cytomammobusa

  • 29 marca – Opatowiec, przy ośrodku zdrowia, ul. Garncarska 2

  • 30 marca – Czarnocin, parking przy Urzędzie Gminy

  • 31 marca – Złota, przy Bibliotece Publicznej, ul. Parkowa 8

  • 1 kwietnia – Wiślica, przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej, ul Kilińskiego 19

  • 2 oraz 6-9 kwietnia – Busko- Zdrój, przy Przychodni Rejonowej, ul. Sądowa 9.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. 

Uwaga! Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego. Z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych może skorzystać ponad 18,7 tys. kobiet w wieku 25 – 59 lat (cytologia) i 50 – 69 lat (mammografia). Łączna wartość projektów, które będą realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020, wynosi 5,8 mln zł (w tym dofinansowanie z UE 5,2 mln złotych).

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry