swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 21 czerwca 2021, Do końca roku 193 dni Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Wiadomosci

W czerwcu zapraszamy do kina na film 'Freundschaft'!

Dodane: Marta Data: 2021-06-07 13:00:58 (czytane: 10937)  Wersja do druku

"Freundschaft" to amatorski projekt młodzieży z Buska-Zdroju, który rozwinął się do naprawdę wysokiego stadium. Jest to pełnometrażowy film wojenny, który został stworzony w całości bez budżetu i zewnętrznego wsparcia finansowego.

Opowiada on historię "Bronka" partyzanta, który postanawia zdezerterować i porzucić dalszą walkę za ojczyznę. Na swojej drodze spotyka również dezertera, oficera Wehrmachtu - Ulricha Weinza. To  wrogowie ze zwaśnionych stron, których jednak łączy jedna rzecz. Tajemnica którą kryją. 

 

Seanse filmu "FREUNDSCHAFT" w Kinie "Zdrój":

 • 15 czerwca  godz. 17:00
 • 19 czerwca godz. 13:00
 • 24 czerwca godz. 17:00
 • 27 czerwca godz. 13:00
Wstęp wolny!

W filmie występują: Simone Barsczak, Jakub Kozieł, Łukasz Materek, Michal Pałys, Michał Ściubisz, Karol Zdziebło, Kacper Koronowski, Mateusz Piątek, Julia Szybka oraz Szczepan Milewicz i inni.

Zobacz

Przypomnijmy: Akcja filmu dzieje się w 1943 roku, w niemalże kulminacyjnym momencie II Wojny Światowej, która jednak w filmie jest bardziej tłem do opowiedzenia uniwersalnej historii o ludziach, gdyż scenariusz nie jest oparty na faktach to oryginalna historia Filipa Zaręby, scenarzysty, reżysera, producenta, zdjęciowca montażysty i głowy całego projektu, którego początki sięgają 2018.

Jak sami twórcy mówią: "Nie jest to arcydzieło kinematografii, ponieważ jest tu wiele błędów i niedociągnięć, których nie dało się ominąć nie mając lepszego sprzętu i aktorów którzy w całości poświęcają się produkcji, bez wykonywania innych swoich prywatnych zajęć. Jednak film ten przekazuje wiele istotnych rzeczy i i na pewno w jakimś mocnym stopniu potrafi intrygować.
Film powstawał rok jednak na samych planach mieliśmy bardzo mało czasu, nie było szans na powtórkę dnia zdjęciowego bądź kilkudniowych wcześniejszych przymiarek, trzeba było szybko myśleć, kręcić i działać, co nie zawsze było łatwe przy amatorskiej obsadzie. Z całym jednak szacunkiem stwierdzamy, że każdy w mniejszy bądź większy sposób stanął na wysokości zadania i wykrzesał z siebie coś więcej
".

Jak jednak stworzyć film wojenny bez finansowego wsparcia?  Młodzież wykazała się ogromną pomysłowością! Dzięki temu powstał niesamowity projekt naprawdę małym kosztem: "Należy wykorzystać to co się ma wokół. Plenery kręciliśmy w gęstych lasach, malowniczych polach czy łąkach. Wnętrza to zwykle klimatyczne knajpy czy dworki do których szczęśliwie dano nam dostęp i gospodarstwa, które dziadkowie jednego z aktorów zdołali nam udostępnić. Stroje większość aktorów miała za zadanie sobie ogarnąć sama. Wysłałem ich do sklepów z tanią odzieżą i zaowocowało to bardzo ciekawymi kreacjami. Łupiłem również sam szafę dziadka i babci po stare garnitury kamizelki kaszkiety, koszule czy okulary. Niemieckie mundury mieliśmy dostać od grupy rekonstrukcyjnej jednak jak się okazało wartość tego sprzętu była zbyt duża aby nam ją udostępnić. Mundury  SS powstawały z mundurów harcerskich z wkładkami do butów przerobionymi na patki z pociągniętą białą nicią w kształt liter SS z paskiem ze srebrną okrągłą klamrą na brzuchu zielonymi spodniami i wysokimi butami których autentyczności w kamerze nie było widać. Doszywaliśmy na ramionach wrony które kosztowały akurat grosze. Pod koniec prac zrobiliśmy wszyscy zbiórkę po 10 zł na filcowe mundury marynarki szwedzkiej do których tak samo doszywaliśmy patki i wrony, nie idzie więc rozpoznać czy to drogi niemiecki mundur czy właśnie szwedzki. Bronie zwykle były plastikowe, poza odlewami, które pożyczyliśmy z miejscowej szkoły bądź replikami które udostępniła nam raz Grupa Rekonstrukcyjna Pro-Memoria. Broń ciężko było zdobyć jednak ta samą grupa podzieliła się z nami czapkami, manierkami bądź nakładanymi wojskowymi "panterkami". Kostiumy jak na nasze nastoletnie warunki wyglądają więc naprawdę dosyć dobrze. Zdjęcia mimo sprzętu średniej półki w wykonaniu moim i  Dominika Jabłońskiego mogą się bardzo podobać, gdyż dbaliśmy o estetykę, którą zaszczepiły nas światowej klasy dzieła".

Przenieś się do 1939 i odkryj kto skrywa sekret, o co kto walczy i kto kim tak naprawdę jest w nowym filmie wojennym Filipa Zaręby pt:"FREUNDSCHAFT".

"Przyjaciel-Wróg" to oficjalna piosenka promująca film wojenny "Freundschaft”, autorstwa  Szymona Panka ze słowami Filipa Zaręby. Klip zrobił Dominik Jabłoński. W rolę główną wcielił się Jakub Kozieł.


Zapraszamy na seanse!

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (4)
     

niewesoły (2021-06-07 17:55:37)

Tylko, kurczę, mogli nie robić zbliżenia na zaspawany cyngiel w pistolecie. Poza tym to ok. Gratuluję.

Ppp (2021-02-26 12:45:24)

Wow, Brawo!

Ewa (2021-02-24 19:46:43)

Gratuluję! Młodzi, bardzo zdolni ludzie. Życzę Filipowi dalszych sukcesów.

tregok (2021-02-24 12:06:13)

brawo!!!!!!

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat
  Wróć do góry