swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - odwołany

Dodane: Marta Data: 2020-05-21 12:53:42 (czytane: 14842)  Wersja do druku

W Busku - Zdroju pod koniec maja odbywa się od lat Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”.

Organizatorem festiwalu jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury, noszące imię patrona festiwalu. W związku z pandemią, tegoroczny 13. Festiwal został odwołany, a jego termin z konieczności przesunięty na, dziś trudną do określenia, przyszłość…

„...Szukam, szukania mi trzeba,
Domu gitarą i piórem,
A góry nade mną jak niebo,
A niebo nade mną jak góry ...”

Urzekające, proste, pełne zadumy i poezji piosenki Belona trwają przez lata w naszej świadomości, choć może nie zawsze kojarzone są z osobą Wojtka. „Kraina Łagodności” - sformułowanie pochodzące z jednej z jego piosenek, dało nazwę ruchowi muzycznemu opartemu na łagodnej, balladowej oprawie muzycznej. 20 września 2008 odsłonięto w Busku – Zdroju, przed budynkiem BSCK, jego pomnik z brązu – ławeczkę Wojtka Belona, autorstwa artysty rzeźbiarza Jacka Kucaby.

BSCK zamieszcza na swojej stronie internetowej krótkie wspomnienie o Wojtku: „Wojciech Jerzy Belon urodził 14 marca 1952 roku się w Kwidzynie, ale mieszkał i wychowywał się w Busku - Zdroju. Tu chodził do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, w którym ujawnił swój talent kompozytorski i poetycki. Był zapalonym turystą, na biwakach, przy ogniskach grał i śpiewał ówczesne szlagiery, ale też powoli zaczynał śpiewać własne utwory. Zadebiutował na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i zdobył jedną z głównych nagród. To dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Belon wraz z Wolną Grupą Bukowiną jeździł z koncertami po całym kraju. Zmarł 3 maja 1985 r. Jego pogrzeb odbył się w Busku-Zdroju. W tym roku przypadła 35 rocznica śmierci tego niezapomnianego artysty – poety, kompozytora i piosenkarza”.

"...wszystko jedno, co się tam śpiewa: czy się śpiewa o górach, czy Dylana, czy Beatlesów. Chodzi o to, żeby razem śpiewać, żeby być ze sobą przy tym śpiewaniu, że to śpiewanie jest funkcją wspólnego bytowania..."
Wojciech Belon

(źródło: PIK)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

janek (2020-05-25 09:48:20)

Zadaję pytanie, wobec tego na czyjej prawdzie obecnie żyjemy i dlaczego tego nie mówi się coraz głośniej, aby młodzież się o tym dowiadziała...

Rodowity (2020-05-24 10:09:00)

Miłośniku słusznie.Popieramy.

do kol (2020-05-21 20:49:09): (2020-05-23 18:49:04)

11 listopada i 3-go maja władze składają wieńce pod pomnikiem marszałka, który zniszczył w 1926 roku demokrację, w 1928 roku zniszczył niezależne sądownictwo, a w sierpniu 1920 roku przed Bitwą Warszawską spieprzył do majątku kochanki.

Miłośnik przyrody i Buska (2020-05-21 21:20:46)

Proszę straż miejską w Busku-Zdroju o odpowiedź, jakie konsekwencję zostały wyciągnięte w stosunku do usuwania gałęzi (przed harcówką), na których były gniazda z pisklętami, (między innymi ptakami tak zwanymi cukrówkami, które są pod szczególną ochroną). Obecnie jest okres ochronny i nikt trzeźwo myślący nie wydaje takiego pozwolenia, na teki głupi czyn, przycinania gałęzi, w okresie chronionym. Sprawy tej nie zostawię.

kol (2020-05-21 20:49:09)

Nareszcie w Busku w najpiękniejszym czasie, nie będzie promowania narkomanii i alkoholizmu. Czas skończyć z tego typu imprezą i zmienić nazwę tak zwanego patrona domu kultury im. wojciecha be-na. To wstyd mieć takiego patrona i ujma dla uzdrowiska...

Marc (2020-05-21 19:13:15)

Totalne pójście na łatwiznę! Zakładając, ze w teorii w Domu Kultury powinny rodzić się kreatywne rozwiązania tak mamy przykład braku inicjatywy. Wydarzenia, na którym organizatorom mocno zależy przenoszą działania do sieci. Uważam, ze festiwal mógłby się odbyć właśnie w takiej formie! Wpisałoby się na lata w historie miasta ale do tego trzeba chęci i zaangażowania. Przykro, ze tak nie jest, przykro ze wydarzenia, które kształtują kulturę miasta, które z założenia powinny być wizytówką Buska wyparte są przez mydlo i powidło - wan do oglądania Ponidzia w okularach łączy się z wycieczka do świata nalewek gdzieś w babińcu. Szkoda.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry