swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Więcej testów dzięki unijnym środkom

Dodane: Marta Data: 2020-05-07 10:13:04 (czytane: 14653)  Wersja do druku

1 mln 287 tys. zł unijnego wsparcia na adaptację pomieszczeń i doposażenie laboratorium, wykonującego testy na COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – taką decyzję podjął obradujący w środę, 6 maja Zarząd Województwa.

Od połowy kwietnia laboratorium, działające przy Pracowni Biologii Molekularnej kieleckiego szpitala wojewódzkiego, wykonuje testy na obecność koronawirusa. Dziennie badanych jest tu około 50 próbek i jak podkreśla dyrektor WSZ w Kielcach – Bartosz Stemplewski, najwyższa jakość i wiarygodność badań prowadzonych przez laboratorium została zweryfikowana przez Państwowy Zakład Higieny.

Powstałe w dotychczasowych pomieszczeniach pracowni laboratorium będzie mogło przystosować swoją bazę lokalową i sprzętową do najwyższych standardów dzięki zwiększeniu wartości projektu „Rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach” o kwotę unijnego dofinansowania w wysokości 1 mln 287 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na adaptacje pomieszczeń oraz zakup wyposażenia.

 Zobacz

Naszym celem jest osiągnięcie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotne zwiększenie liczny obecnie wykonywanych badań – dodaje dyr. Bartosz Stemplewski.
Jak podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, zwiększanie liczby wykonywanych w naszym regionie testów na obecność koronawirusa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego.

Szybka, oparta na najwyższych standardach diagnostyka, powinna w znacznym stopniu ograniczyć szerzenie się wirusa, ponieważ takie działania prowadzą do izolacji osób chorych i przerwania łańcucha zakażeń. – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

Warto dodać, że w ramach wspomnianego projektu realizowanego przez lecznicę wojewódzką, za kwotę 637 tys. zł zostanie również zakupiona lampa rentgenowska do tomografu komputerowego, wykorzystywanego w diagnostyce i monitorowaniu COVID -19 przez partnera projektu – Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry