swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Karolina Kępczyk odwołana ze stanowiska dyrektora ECB!

Dodane: Marta Data: 2020-03-25 17:46:57 (czytane: 19464)  Wersja do druku

Obradujący dziś Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie odwołania Pani Karoliny Kępczyk ze stanowiska dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie z dniem 31 marca 2020 roku. Przyczyną jest utrata zaufania. Odwołanie ze stanowiska jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Taka szokująca informacja trafiła dzisiaj do naszej redakcji. Oburza fakt, że mimo akcji "#Murem za Karoliną" zarząd podjął tak, w naszej opinii, niesprawiedliwą decyzję. Nie będzie to suchy, bezstronny dziennikarski tekst. Bo za całą sprawą stoi prawdziwy człowiek oddany całym sercem swojej pracy, lokalnej społeczności Pacanowa, akcjom charytatywnym, a także rozwojowi i rozbudowie Europejskiego Centrum Bajki. Człowiek, który przez wiele lat swojej ciężkiej pracy udowodnił, że nie ważne z jakiej opcji politycznej się wywodzi, ważne z jakim zaangażowaniem wypełnia swoje obowiązki.

karolina_kepczyk.jpg
 

To naszym czytelnikom pozostawiamy opinię i ocenę zaistniałej sytuacji. Poniżej pozwalamy sobie przytoczyć tekst listu otwartego, który skierowano do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w trakcie akcji "#Murem za Karoliną".

"Szanowny Panie Marszałku,
Jako przyjaciele Europejskiego Centrum Bajki – unikalnej i jedynej w swoim rodzaju instytucji kulturalnej działającej od 10 lat na zasadzie społecznego i kulturowego eksperymentu o znaczeniu ponadregionalnym i ponadnarodowym, doceniając wybitny wkład w jej rozwój dyrektor Karoliny Kępczyk – Osobowości Roku 2019 w Powiecie Buskim – prosimy o pozostawienie Jej na zajmowanym stanowisku i wspieranie w okresie rozbudowy Centrum. Nie rościmy sobie prawa do oceniania Pana decyzji personalnych, lecz z ogromnym niepokojem odbieramy pojawiające się sygnały o możliwym zakończeniu działalności przez kierującą ECB – z niezwykłym poświęceniem i przy dużym poparciu środowisk twórczych, a także wielu lokalnych społeczności – młodą, utalentowaną menedżerkę. To dzięki niej od 10 lat obserwujemy nieprzerwany rozwój leżącej na głębokiej prowincji instytucji, która błyszczy i promieniuje na kulturę dziecięcą w całej Polsce, a przy okazji zmienia oblicze rolniczego, zapóźnionego regionu sprzyjając rozwojowi przedsiębiorczości, edukacji i zwiększając szanse zatrudnienia miejscowych ludzi.

W ciągu 10 lat działalności, w maleńkim Pacanowie, zorganizowano corocznie kilkadziesiąt niezwykle atrakcyjnych, stojących na najwyższym poziomie, wydarzeń dla dzieci i rodzin, a czerwcowy Festiwal Kultury Dziecięcej nie ma sobie równego w skali Europy. Brały w nim udział m.in. gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wybitni aktorzy i bajkopisarze – autorzy literatury dziecięcej, wzięła udział Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser – Duda. Festiwal uzyskiwał patronaty ambasad i ogólnopolskich mediów. Bogata i żywa współpraca Europejskiego Centrum Bajki z polskimi i zagranicznymi ośrodkami kultury, a także z instytucjami – uczelniami artystycznymi, w tym z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Szkołą Główną Handlową w Warszawie oraz powołanie Instytutu Bajki dowodzą, że uznanie dla dorobku Europejskiego Centrum Bajki i dla wysokiej jakości jego propozycji, jest powszechne i nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Szanowny Panie Marszałku, próba zmiany rzeczywistości peryferyjnej poprzez kulturę jest dziełem delikatnym, wymagającym uwagi, czułości a zarazem przykładem o znaczeniu światowym. Wymaga stabilnej instytucji i świadomego swojej misji dyrektora. Taki właśnie urzęduje dziś w Pacanowie, dokonuje trudnej rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki o Park Bajki, ma plany strategiczne na kilkanaście lat naprzód i szamocze się z codziennymi problemami życia na wsi i z nie zawsze pełnymi zaangażowania pracownikami, którzy po zwolnieniu używają łatwych pomówień. Dlatego też od Pana jako gospodarza Regionu, odpowiedzialnego za opiekę nad instytucjami kultury i sztuki – ale także za ogólnopolską opinię o Centrum jako ośrodku edukacyjnym i kulturotwórczym – z nadzieją oczekujemy jasnej deklaracji podtrzymania wsparcia dla prowadzonej przez Karolinę Kępczyk instytucji, miejsca wyjątkowego i niezwykle cennego dla twórców i dla odbiorców kultury i sztuki dziecięcej. Za niedopuszczalne uznalibyśmy jednak stoczenie się tej instytucji w otchłań komercji lub w kierunku lokalnego domu kultury, omijanego szerokim łukiem przez zawiedzionych i rozgoryczonych turystów". 

Wieloletnią dyrektor ECB do końca roku ma zastąpić Aleksandra Stachniak obecnie dyrektor Centrum Kultury w Łubnicach w powiecie staszowskim. 

/red/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (26)
     

(2020-03-26 10:35:43)

no to pisiory pokazali co potrafia, szkoda mi pani Karoliny ,TO WSPANIAŁA KOBIETA Z WIELKĄ PASJĄ. ,BEZ NIEJ NIE WYOBRAŻAM SOBIE FUNKCJNOWANIA CENTRUM BAJKI , NIGDY JUŻ NIE BEDZIE TO SAMO. SZKODA WIELKA DLA PACANOWA. ALE PISIORY SIĘ PRZEKONAJA WKROTCE KOGO STRACILI,

Huba (2020-03-26 10:32:14)

Może ci Karolinka jakaś zleceniówe w ecb nowa pani dyrektor da? Za twoich rządów to norma. Wymogi z kosmosu, kasa śmieciowa i umowa śmieciowa.

Jan (2020-03-26 10:28:01)

To się ura Adaś i smulczas zapłaczą a tak przecież chwaliła na scenie pełeselowcow

(2020-03-26 10:23:16)

Czy pani poseł i ci młodsi członkowie zarządu wbrew opinii ludu też się na to zgodzili?

(2020-03-26 10:19:19)

Tu o przynależność do jedynej słusznej partii chodzi, a była Pani Dyrektor nie należała.

dziadek (2020-03-26 08:36:33)

NARESZCIE! to samo należy zrobić w BSCK w Busku i w Galerii Zielona...

dziadek Tadeusz Tadek (2020-03-25 23:11:18)

BRAWO, NA TEN GEST CZEKALEM OD 5 ŁAT

koziołok wcale nie Matołek (2020-03-25 23:04:18)

Większość dyrektorów gck uaża się za pana i władcę pracowników. Wymagania jak na 3 etaty a płaca - najniższa krajowa. Szkoda, że sobie płacą trochę więcej. Myślą, że jeśli jest bzrobocie to ludzie będą tyrać za darmo? Taką dyrektorką była ta pani.

(2020-03-25 21:27:54)

ni i skończy się jak z kuniami

Miki (2020-03-25 18:17:02)

Będzie nowy

(2020-03-25 18:11:04)

Życie

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry