Dodane: Marta Data: 2020-03-21 11:55:37 (czytane: 19485) 
Między mieszkańcami bloku numer 5 na osiedlu Piłsudskiego w Busku-Zdroju a Spółdzielnią Mieszkaniową trwa spór o lokalizację nowej wiaty śmietnikowej.
Mieszkańcy interweniowali w sprawie nowej lokalizacji wiaty śmietnikowej. Według Anny Bezak, przedstawicielki mieszkańców Spółdzielnia nie poinformowała o planach budowy śmietnika w nowym miejscu. Mieszkańcy są oburzeni, że Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju nie konsultuje z nimi tak ważnych decyzji.
W czwartek 12 marca w samo południe delegacja mieszkańców zaniosła do Prezesa buskiej Spółdzielni Mieszkaniowej petycję z wnioskiem o wstrzymanie budowy. Mieszkańcy wskazywali wiele argumentów za pozostawieniem śmietnika w starej lokalizacji. Karol Kliś, jeden z członków delegacji, zaznaczył, że nowa lokalizacja śmietnika między blokami spowoduje, że będą mieli źródło, delikatnie mówiąc "brzydkich zapachów" bezpośrednio pod swoimi oknami, a tego nikt z mieszkańców sobie nie życzy. W negocjacje ze Spółdzielnią zaangażował się również radny Jan Ozgowicz.
W tym samym dniu około godz. 16.00 liczna grupa mieszkańców zebrała się w pobliżu miejsca planowanej budowy. Dyskusja była gorąca. Mieszkańcy liczą na zmianę decyzji Zarządu Spółdzielni.
Poprosiliśmy Prezesa Spółdzielni Jerzego Charczuka o ustosunkowanie się do
zaistniałej sytuacji. Prezes oświadczył, że sprawa lokalizacji wiaty
jest jeszcze otwarta i Spółdzielnia będzie rozmawiać z mieszkańcami aby
wypracować korzystny dla wszystkich kompromis. Obowiązujące przepisy obligują Spółdzielnię do budowy wiaty, która będzie spełniać odpowiednie standardy. Miejsce gdzie obecnie składowane są odpady jest terenem gminnym, a
Spółdzielnia nie może prowadzić inwestycji na nie swoim terenie. Lokalizacja wiaty musi spełniać wiele warunków, np. te dotyczące
odległości od
miejsca składowania odpadów do bloków. Obecna lokalizacja nie spełnia
tych warunków i stąd decyzja budowy w nowym miejscu.
Poniżej publikujemy pełny tekst stanowiska Zarządu Spółdzielni.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu.
/red/
Stanowisko Zarządu w sprawie wiaty na odpady komunalne:
"Jako Spółdzielnia jesteśmy zobligowani do dostosowania się do zmian prawnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, m.in. dotyczących miejsc składowania tychże odpadów.
Do tej pory mieszkańcy wspomnianych bloków na os. Piłsudskiego wynoszą śmieci do miejsca, w którym ustawione są pojemniki. Obowiązujące przepisy obligują Spółdzielnię do budowy wiaty, która będzie spełniać odpowiednie standardy. Dodam, że miejsce gdzie obecnie składowane są odpady jest terenem gminnym, a my jako Spółdzielnia nie możemy prowadzić inwestycji na nie swoim terenie.
Musimy także spełniać inne warunki, np. te dotyczące odległości od miejsca składowania odpadów do bloków. Obecna lokalizacja nie spełnia tych warunków, choćby dlatego że dla części mieszkańców te odległości są zbyt duże. Dlatego też zaplanowaliśmy budowę wiaty na terenie, który jest mieniem Spółdzielni. Wystąpiliśmy do Starosty o wydanie pozwolenia na budowę wspomnianej wiaty, oczywiście po spełnieniu wszystkich obowiązujących wymogów jakie nakłada na nas prawo budowlane.
Na chwilę obecną posiadamy wszystkie stosowne pozwolenia, które w związku z tą inwestycją są wymagane. Teren między wiatą a budynkiem to teren zielony, częściowo zadrzewiony. Poza tym planowane jest również nasadzenie dodatkowych drzew i krzewów.
Ponieważ w czwartek 12 marca zwróciła się do nas grupa mieszkańców z prośbą o zmianę lokalizacji, sprawę rozpatrzymy ponownie, uwzględniając zarówno obowiązujące przepisy, jak również zgłoszony aspekt społeczny. Na chwilę obecną decyzja w tej sprawie nie zapadła."
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (30) |
ania (2020-03-22 11:40:28)
wyrzucajcie worki z odpadami z balkonów, lub z okien. ograniczycie zakaz wyjścia, będziecie mniej narażeni na ewentualne zakażenie. a niech służby miejskie sobie zbierają. odpady.
Do Do "Do mieszkaniec zdroju" (2020-03-22 11:35:34)
ta. prapradziad żył jako własność klasztorna.
Do "Do mieszkaniec zdroju" (2020-03-22 11:29:25)
Laskawco a skad Ty pochodzidz, bo ja z dziada pradziada z Buska!Pewnie ci jeszcze słoma z buta wystaje albo onuca ale pieska masz w mieszkaniu i udajesz inteligenta!
Bul (2020-03-22 10:52:39)
Rzecz nie w miejscu śmietnika a kulturze mieszkańców z jego korzystania(wsypywanie śmieci do pojemników a nie obok) oraz w regularności ich opróżniainia.
Bul (2020-03-22 10:51:25)
Rzecz nie w miejscu śmietnika a kulturze mieszkańców z jego korzystania(wsypywanie śmieci do pojemników a nie obok) oraz w regularności ich opróżniainia.
Eurynome (2020-03-21 21:22:11)
A osiedlę nie ma jakiejś rady która ustala inwestycję ?
Drodzy Protestujący: (2020-03-21 19:52:53)
gdyby Wasz Szanowny Protest zaistniał w czasie prawdziwej demokracji, czyli XX-lecia międzywojennego to na miejsce Pan Prezes wezwałby na miejsce Granatową Policję, która używała luf karabinów do bicia ( takie miała zalecenia gdyż od prania odwrotną stroną pękały kolby), po czym szefa protestu wysłaliby na 4-letni turnus kondycyjny na Święty Krzyż. Po powrocie z tej rekonwalescencji nie poznałby go nawet jego własny pies.
Do mieszkaniec zdroju (2020-03-21 19:42:12)
Laskawco do chodzenia sa chodniki, a jesli pochodzi sie z wiochy to przyzwyczajenia zostaja ( po co chodzisz po trawnikach )
Do Osiedlowiec (2020-03-21 18:42:55)
Nie dość, że jesteś wulgarny, to na dodatek mało kumaty, żeby już wprost nie powiedzieć głupi. Jak ktoś pracuje, to co, nie wychodzi z bloku, nie idzie do pracy? Nie zaprowadza dzieci do szkoły? Nie idzie do sklepu? Nie idzie z garażu albo z samochodu do domu? Nie wychodzi z małym dzieckiem na plac zabaw? A starsi nie wychodzą z domów? Wszyscy widzą otoczenie bloków i brud, czy ktoś pracuje, czy nie, czy jest emerytem czy rencistą, bo każdy z mieszkania wychodzi. Zanim nazwiesz wszystkich ludzi mieszkających na osiedlach patologią, to się wpierw zastanów i puknij w główkę.
Do osiedlowiec (2020-03-21 17:44:39)
Ty Gowniarzu stul ryj bo cie ktoś zgłosi za mowe nienawisci I skończysz pierw w poprawczaku jak nie masz 18stki a potem w pierdlu.
Osiedlowiec (2020-03-21 17:07:44)
Czytając wypowiedzi nierobów, dotyczące (użyje ich słów wyszukanych), obsrywania, rzucania petów itp itd. Skąd Wy to wszystko wiecie jak jest ?? nie chodzicie do pracy i napierdalacie na innych ludzi ?? Dlatego nie da się mieszkać na osiedlach bo mieszka tu sama patologia
mieszkaniec Zdroju (2020-03-21 16:45:36)
A przyjdzcie na os. Sikorskiego pod oknami zrobiono patking scieszke rowerowa chodnik,paniusie z pieskami spacruja i obsrywaja trawniki.Pytam co robi straz miejska ,za co oni biora pieniadze,chyba za spacery po miescie i wymazgrolenie mandatu jak sie ktos potknie i poslizgnie na psim gównie.Miasto zapuszczone ,obsrane kupami po kilogramie,tam ich nie ma!
Oto jaka kultura panuje na Piłsudskiego. Pety porzucane gdzie się da. Koło klatek się pali, a potem się wyrzuca peta na prawo, na lewo, jak leci. Śmieci, papierki na każdym kroku leżą porzucane. Trawniki pos....ne przez pieski, strach dziecko puścić. Nierzadko nawet na chodnikach psie gó....na leżą i trzeba pod nogi dobrze patrzeć jak się idzie. Taką właśnie kulturę mają mieszkańcy. Niektórzy są na tyle bezczelni, że chodą z pieskim pod inny blok i tam obs....ją ludziom trawniki. Część osób zamiast iść z tym pieskiem na tereny mało uczęszczane, to łażą tam, gdzie dzieci najczęściej chodzą, na plac zabaw z psami wchodzą i obs....ją wszystko na prawo i lewo. Taka oto jest kultura, a tu śmietnik im wielce przeszkadza. Na każdym osiedlu są śmietniku i jakoś nikomu nie przeszkadzają. A pod blokiem 12, 13 czy 2 to śmietnik nie jest blisko bloku? Jest i jakoś nie przeszkadza nikomu i protestów nie było jak wiatę stawiali. Według mnie ten protest to robienie gównoburzy i szukanie dziury w całym.
Kamila (2020-03-21 14:50:56)
Jasne od debili ludzi wyzywasz, ale jakby tobie człowieku z pięknej łąki za oknem ktoś zamienił teren w parking a potem jeszcze do ozdoby śmietnik chciał dostawić to zmieniłbyś punkt widzenia szybciutko. Życzę Państwu powodzenia.
O Boże (2020-03-21 13:01:21)
Umysłowy debilizm mieszkańców którzy protestują
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.