Dodane: Marta Data: 2020-03-03 13:13:48 (czytane: 15780) 
Gminy: Oksa, Kazimierza Wielka, Lipnik, Sandomierz, Baćkowice, Busko-Zdrój, a także wspólnota mieszkaniowa z Cudzynowic i Stowarzyszenie “Nadzieja Rodzinie” skorzystają ze wsparcia finansowego na prace termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej.
Zaplanowano wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian i dachów, montaż nowoczesnych pieców grzewczych i fotowoltaiki w szkołach, urzędach, remizach strażackich, świetlicach, przedszkolu i ośrodku rehabilitacyjnym. Pieniądze na te zadania pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Samorząd Lipnika planuje przeprowadzić termomodernizację w budynku urzędu gminy. Zakres prac obejmie m.in: ocieplenie ścian zewnętrznych w budynku, ocieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w całym budynku, modernizację oświetlenia, montaż paneli fotowoltaicznych. Wśród efektów projektu można wyliczyć m.in. oszczędność energii elektrycznej i cieplnej oraz spadek emisji gazów cieplarnianych. Na zadanie, którego wartość określana jest na kwotę 1 320 tys. zł, gmina otrzymała 819 tysięcy zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i 96 tysięcy zł z budżetu państwa.
W Sandomierzu ociepleniu i remontowi poddane będą budynki Szkoły Podstawowej nr 4. Zakres prac obejmuje m.in.: modernizację instalacji co., docieplenie ścian, modernizację wentylacji, wymianę oświetlenia na energooszczędne, montaż paneli fotowoltaicznych. Całkowita wartość projektu to 6 mln 461 tys. zł, miasto otrzymało pomoc finansową z RPO WŚ w wysokości 5 mln 483 tys. zł i 645 tys. zł z budżetu państwa.
Baćkowicki samorząd również otrzymał wsparcie na prace termomodernizacyjne. Będą one prowadzone w dwóch budynkach użyteczności publicznej: budynku, w którym mieści się m.in. ośrodek pomocy społecznej i remiza strażacka oraz w remizie OSP w Piórkowie. Projekt zakłada m.in. docieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, modernizację oświetlenia na energooszczędne, montaż OZE. Na zadanie o wartości 1 mln 379 tys. zł Baćkowice otrzymały 540 tys. zł ze środków unijnych i 63 tys. zł z budżetu państwa.
Do zadań termomodernizacyjnych przystąpi też gmina Oksa. Zaplanowano remont 4 budynków o łącznej powierzchni 994,25 m kw.: Domu Ludowego w Węgleszynie, OSP w Lipnie, OSP w Rembiechowej, Świetlicy w Zakrzowie. Prace będą polegały m.in. na: modernizacji instalacji c.o. wraz z wymianą źródła zasilania, wymianie istniejących opraw na oprawy w systemie LED, montażu instalacji PV (OZE), dociepleniu ścian piwnic, stropodachu, ścian zewnętrznych, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Remonty mają kosztować 1 mln 943 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel 1 mln 302 tys. zł wsparcia z UE oraz 153 tys. zł z budżetu państwa.
W gminie Kazimierza Wielka zaplanowano termomodernizację 4 budynków: Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola Samorządowego „Parkowe Skrzaty”. Zakres prac obejmuje m.in: docieplenie ścian i stropów, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji c.o., wymianę pieca na piec na pellet, wymianę orurowania, grzejników, montaż termostatów i instalacji automatyki pogodowej), modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej (montaż pomp ciepła), montaż instalacji fotowoltaicznej do ciepłej wody użytkowej i oświetlenia, wymianę oświetlenia wewnętrznego, przyłączenie 1 budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zakładane zadanie ma kosztować 4 mln 687 tys. zł. Gmina pozyskała na jego realizację 3 mln 872 tys. zł unijnego wsparcia oraz pomoc z budżetu państwa w wysokości 455 tys. zł.
O poprawę efektywności energetycznej stara się również samorząd Buska-Zdroju. Rozpoczęto realizację projektu o łącznej wartości 2 mln 778 tys. zł. Zadanie zakłada termomodernizację 10 budynków, w tym 7 – użyteczności publicznej oraz trzech, w których poza pomieszczeniami przeznaczonymi na cele edukacyjne, administracji znajdują się mieszkania socjalne i/lub komunalne. Są to: budynek z mieszkaniami po byłej Szkole Podstawowej w miejscowości Bilczów; strażnica OSP w Zbludowicach; budynek z mieszkaniami komunalnymi w miejscowości Młyny (budynek po byłej Szkole Podstawowej); budynek gminny położny w Busku Zdroju przy ul. Różanej; budynek OSP w Szczaworyżu; świetlica w Broninie; budynek z mieszkaniami komunalnymi w miejscowości Bronina; świetlica Las Winiarski (Kameduły); budynek WTZ w Busku-Zdroju; budynek z mieszkaniami komunalnymi w miejscowości Owczary (budynek po byłej Szkole Podstawowej). Zakres projektu obejmuje ocieplenie obiektów, wymianę stolarki zewnętrznej (okien, drzwi), wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED, przebudowę systemów grzewczych. Gmina uzyskała wsparcie w wysokości 1 mln 835 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i 53 tys. zł z budżetu państwa.
Termomodernizację przejdzie też budynek należący do Wspólnoty Mieszkaniowej w Cudzynowicach, która na projekt o wartości 480 tys. zł otrzymała pomoc unijną w wysokości 408 tys. zł.
Dofinansowanie ze środków RPO WŚ na termomodernizację uzyskało Stowarzyszenie “Nadzieja Rodzinie”, które planuje przeprowadzić prace termomodernizacyjne w Ośrodku Rehabilitacji dla Osób z Uzależnieniem od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach. Zakres prac obejmuje: modernizację instalacji c.o., wymianę okien stalowych, drewnianych, docieplenie stropu, wymianę drzwi zewnętrznych stalowych, aluminiowych, montaż pompy ciepła, montaż dachowej instalacji fotowoltaicznej, wymianę oświetlenia wewnętrznego. Remont ma kosztować 245 tys zł, a wysokość wsparcia unijnego to 183 tys. zł.
źródło: swietokrzyskie.pro
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (2) |
:) (2020-03-05 22:19:36)
dość już Panu Burmistrzowi... to była ostatnia Pana kadencja.
:) (2020-03-05 22:16:38)
o k...a nie . Busko...to zadupie spółdzielczości spożywczej wymienia jakies instytucje? a co z refunndacją dla wymieniających kotły węglowe na gazowe? co??? Sikora.. dość
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.