swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 czerwca 2026, Do końca roku 186 dni Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Wiadomosci

Kolejne świętokrzyskie gminy ze wsparciem na projekty termomodernizacyjne i rewitalizacyjne

Dodane: Marta Data: 2020-01-31 10:25:05 (czytane: 16541)  Wersja do druku

Blisko 17 mln wparcia ze środków unijnych i budżetu państwa otrzymało 5 gmin z województwa świętokrzyskiego, które złożyły do Urzędu Marszałkowskiego projekty związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej i rewitalizacją centrum miejscowości.

Dofinansowanie otrzymają samorządy Jędrzejowa, Skarżyska-Kamiennej, Kluczewska, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego. Umowy, w obecności wicemarszałków Renaty Janik i Marka Bogusławskiego podpisał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

– Dzisiaj podpisujemy z kolejnymi świętokrzyskimi samorządami oraz z szefem Chorągwi Kieleckiej ZHP umowy, dzięki którym uda się w wielu miejscowościach przeprowadzić zadania związane z ochroną środowiska i oszczędnościami energetycznymi – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Łączna kwota dofinansowania dla naszych beneficjentów, pochodząca ze środków unijnych oraz budżetu państwa to blisko 17 mln zł – dodał.

 Zobacz

6,4 mln zł dofinansowania otrzyma Ostrowiec Świętokrzyski. Dzięki tym pieniądzom zmodernizowane będą siedziby Urzędu Miasta, Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” oraz Kina Etiuda o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych.  Prace związane z projektem będą polegały m.in. na modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, dociepleniu dachu i ścian zewnętrznych, wprowadzeniu odzysku ciepła z wentylacji, wymianie okien i drzwi, kolektorów słonecznych oraz modernizacji oświetlenia na energooszczędne.

Blisko 5,2 mln zł wsparcia trafi do Skarżyska-Kamiennej. Miasto dzięki tej kwocie zamierza przeprowadzić remonty w Przedszkolu nr 7, Szkole Podstawowej nr 9, Zespole Placówek Oświatowych nr 2, Zespole Szkół Publicznych nr 4 oraz w Urzędzie Miasta. Placówki oświatowe, oprócz wymienionych okien i drzwi oraz przeprowadzeniu dociepleń, będą zaopatrzone w system zarządzania energią. Ratusz skarżyski będzie miał nowe oświetlenie oraz panele fotowoltaiczne.

 Zobacz

Gmina Jędrzejów wykorzysta otrzymaną kwotę wsparcia – ponad 750 tysięcy zł – na remonty budynków w miejscowości Raków. – Wyremontujemy, ocieplimy szkołę podstawową, przedszkole i ośrodek zdrowia. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni uda nam się ogłosić przetargi – przyznał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. – Liczymy na to, że z odnowionych obiektów oświatowych uczniowie  będą korzystać już po wakacjach. Te budynki mają już swoje lata i poza oczywistymi względami oszczędności na kosztach ogrzewania pojawi się także pozytywny efekt estetyczny i komfort nauki – dodał burmistrz.

Prace termomodernizacyjne przejdą również siedziby świętokrzyskich “harcówek”. – Udało się pozyskać środki na remonty trzech domów harcerza w Starachowicach, Końskich i Busku-Zdroju – powiedział hm Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej. – Do tej pory staraliśmy się o utrzymanie ich w dobrym stanie przy wsparciu wielu instytucji, ale te pieniądze pozwolą nam na wprowadzenie rozwiązań, dających wymierne oszczędności energetyczne. Liczę na to, że w odnowionych siedzibach będzie spotykać się więcej młodzieży, że zachęcimy do uczestnictwa w naszych spotkaniach, przedsięwzięciach – dodał hm Rejmer. Wartość dofinansowania termomodernizacji to ponad 360 tys. zł.

 Zobacz

Niemal 4,2 mln zł otrzyma gmina Kluczewsko na projekt rewitalizacji miejscowości, realizowany wspólnie z 3 lokalnymi przedsiębiorcami oraz stowarzyszeniem OSP. W ramach projektu zaplanowano: przebudowę dróg na osiedlu Łokietka oraz ul. Spółdzielczej, zagospodarowanie terenu wokół zbiornika rekreacyjnego, docieplenie budynku OSP, wyposażenie obiektu kultury, dostosowanie zabytkowej wozowni do nowych funkcji, zagospodarowanie terenu wokół Ośrodka Zdrowia i remizy OSP.

źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

:) (2020-02-02 09:51:35)

a kogo intersują wasze inwestycje? domy dla seniorów budujcie... dla siebie

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry