Dodane: Marta Data: 2020-01-14 10:21:39 (czytane: 22313) 
Wiosną rowerzyści pojadą kolejnymi, atrakcyjnymi ścieżkami edukacyjno-przyrodniczymi, udostępnionymi dla ruchu rowerowego w województwie świętokrzyskim. Na ukończeniu jest m.in. trasa przez Świętokrzyski Park Narodowy z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, ścieżka z Bodzentyna do Krajna.
Podczas spotkania tzw. Zespołu Rowerowego z udziałem członka Zarządu Województwa Mariusza Goska i Macieja Długosza, dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWŚ, rozmawiano o stanie prac przy realizacji inwestycji rowerowych, planach rozwoju tras dla cyklistów oraz o możliwościach finansowania zadań z zakresu turystyki rowerowej w regionie.
– Cieszę się, że z tak dużym odzewem i zainteresowaniem ze strony samorządów i instytucji spotkało się nasze zaproszenie do wspólnej pracy nad rozwojem szlaków rowerowych w Świętokrzyskiem – powiedział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek. – Zapewniam, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego będzie gotowy wspierać, merytorycznie i w miarę posiadanych i dysponowanych środków finansowo, realizację ciekawych pomysłów, planów rozwoju sieci rowerowych szlaków w regionie. Jednym z naszych zadań jest konsolidowanie tych prac i podejmowanych działań. Chcemy, aby poszczególne realizowane projekty z zakresu rozwoju infrastruktury turystycznej były dyskutowane, aby samorządy, przygotowując nowe rozwiązania i szykując się do budowy ścieżek rowerowych znały plany i realizacje swoich sąsiadów. W ten sposób możemy stworzyć ciekawą sieć dróg dla rowerzysty lokalnego i krajowego, pozwalającą w sposób szybki, a jednocześnie bezpieczny dotrzeć do najciekawszych zakątków regionu, pokazać nasze dobrze znane i nieodkryte atrakcje – dodał Mariusz Gosek.
Kolejne posiedzenie członków Zespołu Rowerowego odbyło się z udziałem m.in. przedstawicieli Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a także samorządów Bodzentyna i Wiślicy.
– Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie wybudować trasę rowerową wokół Gór Świętokrzyskich, połączoną także z aglomeracją Kielc oraz z trasą Green Velo, z Krzemionkami Opatowskimi. Mierzyłaby ona blisko 50 km – powiedział Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna. – Trwają spotkania programowe z przedstawicielami sąsiadujących gmin, dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego, członkami Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Nasz pomysł ma szansę stać się wyjątkowo ciekawą ofertą dla cyklistów. Chcemy tworzyć markę turystyczną wokół parku narodowego, oferować bezpieczną turystykę. Na ten wyjątkowy projekt będziemy potrzebować około 50 mln zł. To wyjątkowo ambitny plan. Natomiast już wiosną oddamy do użytku około 3,5 km bezpiecznej, biegnącej poza pasem drogi wojewódzkiej, trasy rowerowej z Krajna przez Świętą Katarzynę do Bodzentyna, prowadzącej przez cenne przyrodniczo tereny naszego parku narodowego. W połowie trasy będzie miejsce postojowe z miejscem odpoczynku dla turystów – dodał burmistrz. Ponad 3,5 mln zł na inwestycję pochodzi z funduszy RPO WŚ.
Interesujące ścieżki dla pieszych turystów i rowerzystów powstają szlakami dawnych kolejek wąskotorowych. Niemal gotowa jest trasa, wiodąca przez Świętokrzyski Park Narodowy. – Powstało 16 kilometrów bezpiecznej, bo wiodącej z dala od ruchu samochodowego, ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, wiodącej wzdłuż dawnej, historycznej Zagnańskiej Kolejki Wąskotorowej. Łączy ona Świętą Katarzynę z Nową Słupią – zaznaczył dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski. – Nasza ścieżka pokazuje nie tylko wartości przyrodnicze, ale nawiązuje do historii budowanej od 1916 r. przez Austriaków, urokliwej leśnej kolei, która wykorzystywana była do transportu drewna. Poznać można interesujące małe obiekty architektoniczne z lat 30. ubiegłego stulecia. Podczas budowy kolejki odnajdywano artefakty z okresu średniowiecza, cenne przedmioty związane z okresem powstania styczniowego, tzw. skarb Langiewicza. Osoby uczęszczające tą ścieżką nie tylko spędzą ciekawie i aktywnie czas, ale też będą miały okazję zetknąć się z przyrodą i żywą historią naszego regionu – dodał dyrektor. Ścieżka ma być wiosną tego roku udostępniona dla ruchu rowerowego.
Również szlakiem wąskotorówki prowadzić ma ścieżka z Wiślicy przez Kazimierzę Wielką aż do granic z województwem małopolskim, a dalej do Krakowa. – Budujemy ścieżkę rowerową wraz z Opatowcem, Czarnocinem i Kazimierzą Wielką – powiedział burmistrz Wiślicy, Jarosław Jaworski. – Fragment leżący na terenie województwa świętokrzyskiego to około 38 km. Docelowo trasa ma prowadzić aż do Krakowa i połączyć dwa niezwykłe miejsca, wciąż żywe pomniki naszej historii. Całość zadania to około 9,5 mln zł i jest realizowana dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Na trasie powstaną miejsca obsługi rowerzystów. Chcemy, by ten szlak był bezpieczny, biegł niekoniecznie tuż przy drodze, by umożliwiał obejrzenie miejsc unikalnych – dodał burmistrz. Inwestycja ma zostać zakończona w grudniu br. Ma być elementem międzynarodowej drogi rowerowej Eurovelo.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (5) |
:) (2020-01-15 20:54:10)
mieszkałem na KSM Zagórska. do Św.Krzyża było 37 km... pod góre.. za to jazda z powrotem to był frajda.... do Górna bez pedałownia. I tak było dwa razy w tygodniu. Wówczas nikt nie słyszałmo kolarstwie górskim.. A wjedź..jeden z drugim przyjacielu do Św.Katarzyny. I wjedź na Łysą Górę. I do do domu do Kielc wróć. I tak przez czterdziści razy w roku.. przez kilka lat. Nie żałuję tych lat. Do dzisiaj mam nogi jak ze stali..........
:) (2020-01-15 15:50:35)
dyrektor departamentu umwś? nowotwór w systemie władzy...
:) (2020-01-15 15:47:37)
ścieżki rowerowe dla wieśniaków? a dalej na rowerze marki ukraina do sklepu gs i do kościoła zapi...ć. . jakie ścieżki i po co? zainteresowny walorami widokowymi regionu niech jedzie po piachu i błocie.... jak ja jeździłem. nie ma na co pieniędzy wydawać? to się rozejrzyjcie po lokalnych zabytkach..dworach... które zostały obrabowane i zniszczone przez chamów okolicznych.
:) (2020-01-15 13:13:56)
zapraszam na wycieczkę rowerową z Buska-Zdroju do Kapliczki Św. Rozalii . Tak... na Perzowej Górze... a jak pięknie ułożone są powyżej tzw wały pogańskie.... zobaczcie.
:) (2020-01-15 13:05:16)
40 lat temu jeździłem moim Kormoranem - to był rower... dla zabicia czasu po szkole jechałem na na Św.Krzyż. zakazów wówczas nie było. i drogi przyjazne dla rowerzystów. Przyjemnośc sprawiało wyprzedzanie furmanek rowerem. Wlokło się konisko biedne, zagłodzone z zaprzęgiem. Na furmance pijany w dym woźnica.. A..tam. koń do domu trafił. . Wracając do zajęć pozalekcyjnych.. Objechałem przed maturą-1978 całe województwo. O jaskiniach nie wspomnę... Wszytkie przelazłem. Zainteresowanych zapraszam do Miedzianki.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.