Dodane: Marta Data: 2019-11-26 12:49:48 (czytane: 19225) 
Zapraszamy do obejrzenia materiału video z konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 25 listopada br. w Biurze Poselskim Posła Michała Cieślaka. Konferencja prasowa dotyczyła planowanych podwyżek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W konferencji wzięli udział: Maciej Gawin (radny sejmiku), Anna Lach (radna rady gminy Busko-Zdrój) oraz Magdalena Konieczna-Różycka (radna rady gminy Busko-Zdrój).
Planowane podwyżki znacznie zwiększają opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotychczasowa opłata za selekcjonowane śmieci wynosiła 7 zł., za nieselekcjonowane 12 zł. Nowe ceny to 16zł. ze selekcjonowane odpady oraz 32 zł. za nieselekcjonowane. Tak radykalne podwyżki spowodowane są między innymi wzrostem cen paliwa, transportu, energii oraz opłaty marszałkowskiej. Decyzja w sprawie cen zapadnie w czwartek 28 listopada 2019r. na XVI Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.
Posiedzenie Rady Miejskiej transmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej.
/red/
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (36) |
Krzysiek (2019-11-27 17:19:23)
Szkoda tylko, że przedstawiciele dobrej zmiany w naszej gminie nie wspomnieli, że podwyżki te związane są także z tym, co ich przełożeni ustalili w Warszawie... Warto tu wspomnieć m.in. o: 1) obniżce PIT z 18 na 17% oraz z 17% do 0% dla młodych (to są jedne z dochodów gminy, które nie zostały zrekompensowane przez rząd); 2) podwyżka płacy minimalnej oraz wyjęcie dodatku stażowego poza składnik płacy minimalnej (wzrost kosztów pracy); 3) zbyt małe subwencje oświatowe i przerzucenie podwyżek dla nauczycieli na barki gmin (kolejny koszt - każdy kto trochę się orientuje w temacie finansów samorządów wie, że większość ich wydatków pochłania właśnie edukacja); 4) tu można jeszcze wspomnieć o podwyżkach cen prądu (wyższe koszty utrzymania instytucji podległych). Tak więc jestem ciekaw jakie podwyżki państwo radni zaproponują, bo takowe muszą być? Łatwo się krytykuje, ale już jakichkolwiek propozycji na ten temat niestety nie widzimy. Tak więc pani radna, panie radny czekam na wasze sugestie o tym CZY ZGADZACIE SIĘ NA PODWYŻKI, A JEŚLI TAK TO W JAKIEJ WYSOKOŚCI.
dziadek (2019-11-27 14:59:08)
a panowie ze strazy miejskiej zamiast zajac sie tym zeby wokol posesji i na panowal popżądek.zeby kupy psie byly sprzatane przez paniusie.uporzatkowane chociaz same dzialki przy drogach to spaceruja albo siedza w parku i przygladaja sie czy ktos nie siegnoe po napoj albo czy ktos sie nie potknie bo odrazu wyskakuja z zmandatami zeby cos tam nagrazmolic i pokazac ze sa STRASZNIE AKTYWNI,to samo dotyczy buskiej policji
. (2019-11-27 11:26:56)
Brak podejścia merytorycznego obecnego burmistrza i radnych, a wystarczyło by wysłać straż miejska do kontroli pieców żeby sprawdzili czym ludzie w nich palą, sypnac parę mandatów i szybciutko jeden z drugim by się dowiedział że śmieci to na wysypisko a nie do pieca, no ale cóż jak rządzą ludzie bez wyobraźni!
do pollonus (2019-11-27 10:45:40)
Łaskawco dziękujemy za pouczający wpis.Jednakże ochrona środowiska poprzez segregację śmieci to nie wszystko.Żyjemy i mieszkamy ponoć w miejscowości uzdrowiskowej ( z nazwy ) i płacimy za to zwiększony podatek od nieruchomości.Jeśli chodzi o wątek segregacji śmieci, to proponuje zająć się tematem podpisanych umów na odbiór nieczystości z prywatnych nieruchomości na terenie miasta i wsi okolicznych.Śmieci które powinny być odbierane z posesji zgodnie z Ustawą, lądują w piecach. Stąd jest ten smród szczególnie wieczorami i nocą oraz smog.Proszę o odpowiedz.
------ (2019-11-27 10:37:54)
a idźta w Pis'du!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wielki nieobecny??? (2019-11-27 10:16:35)
Te dwie Panie Radne weszły wiosna w koalicję z niejakim Radnym Greda!!!Gdzie on jest???W jego fachu Władzy się służy,dlatego nie należy Policjantów do Rady wybierać!!!Radny Zwierz drugi sługus Sikory niezdolny do samodzielnego myślenia!!!To samo inni Radni pracujący w podległych Władzy instytucjach,dlatego zawsze przegłosują to co Sikora im karze!
Rodowity (2019-11-26 23:03:27)
Ten kto wyrzuca dzisiaj śmieci do lasu musi być niespełna rozumu.To tak jakby kupić bilet autobusowy i pójść piechotą.
pollonus (2019-11-26 21:08:52)
Lokalna władza samorządowa jest wybierana przez nas mieszkańców miasta i gminy a nie przez władze centralne. Przypominam że podczas kampanii wyborczej Pan Sikora był zaskoczony poparciem partii rządzącej o co podobno nie zabiegał a w wcześniejszych wydarzeniach choćby dożynkach utrudniał odczytywanie ich listów. Więc argument obarczający odpowiedzialnością tzw. "Plusy" jest bardzo słaby-bardzo. Mówią tak ludzie którym trudno pogodzić się z obecną sytuacją. To są sprawy dotyczące samorządu a nie rządu. Bardziej prawdopodobne jest to że są pewne zaniedbania zaniechania niegospodarność przy selektywnej zbiórce odpadów ( ktoś poruszył ten problem w komentarzu) Sam niejednokrotnie widziałem jak podjeżdżała duża śmieciarka i wrzucano wszystkie worki a potem je zgniatano i nikt mi nie powie że później je segregowano w sortowni szczególnie jak potłuczone butelki i zgniła biomasa ( w czasie gorącego lata) zostały wymieszane. Owszem początkowo widać było że odbiór był selektywny jeden bus zabierał worki z butelkami papierem oraz tworzywami sztucznymi drugi zabierał biomasę a śmieciarki pojemniki po segregacji. Ale z czasem ten widok ulegał zmianie natomiast kosze osiedlowe to jeden wielki misz masz wolnoamerykanka wiem bo przechodzę i mam oczy. Wiem że wielu mieszkańców selekcjonuje śmieci rzetelnie ale są i tacy którzy tego nie czynią. Natomiast nie można robić z tego odpowiedzialności zbiorowej- choć to dla naszej władzy jest najłatwiejsze.Drakońskie podwyżki powodują że wątpimy w to co jest fundamentem wynikającym z zapisu Konstytucji Roździał I Art.4 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2.Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Skoro My Naród mamy wątpliwości o zasadności takich decyzji to nasi przedstawiciele powinni merytorycznie i poprzez poparte wyliczenia księgowe wytłumaczyć tą podwyżkę. W przeciwnym wypadku można to odbierać jako skok na kasę w ramach prawa i ustawy która daje takie możliwości aby móc kontynuować rozpoczęte wielomilionowe inwestycje. MPGK jest własnością samorządową więc jeśli będą rosły zyski to i wpływy do kasy Gminy też. A więc pytajmy gdy mamy wątpliwości a nie zganiajmy na prostackie hasła rozpowszechniane w przestrzeni publicznej- więcej wysiłku Szanowni Komentatorzy.
Marcin (2019-11-26 20:39:08)
BRAWO PIS!!
klemens (2019-11-26 20:38:44)
Szkoda, że nie zaproszono na tą konferencję prezesa MPGK.
mieszkaniec (2019-11-26 20:34:48)
Szanowni radni buska jesteście wybrani przez mieszkańców swoich rejonów to jeżeli chcecie mieć dalej ich poparcie to zastanówcie się przed podniesieniem reki przed głosowaniem za takimi podwyżkami.No chyba że jesteście z PIS to sory wszystko wiem. Radnym się bywa a człowiekiem jest się zawsze
mieszkanic (2019-11-26 18:32:10)
Może Burmistrz i radni przed podjęciem decyzji przyjrzeli by się zatrudnieniom w Komunalce. Bo przecież trzeba mieć dla nich na pobory . To najlepiej nic nie robić tylko od razu 150 lub 200 procent podwyżki. Czy mam dalej podpowiadać radnym jest takie proste np. dać firmie odbierającej śmieci listę kto płaci i niech nie odbierają wszystko jak leci.A po drugie przecież jest K-dt straży miejskiej .. nie tylko Busko i parkujące samochody tylko teren do roboty służby a nie doić uczciwie płacących.
Ofelia (2019-11-26 18:29:37)
Czy ktoś z mądrych i uczonych wytłumaczy mi na czym ma polegać segregacja śmieci ?skoro tzw. ŚMIECIARKA przyjmuje ze śmietnika śmieci z określonych segregacją kontenerów i miesza je w środku ( wielki bęben do ugniatania i mieszania śmieci )TO JEST TA SEGREGACJA ????Od mieszkańców wymaga się wyrzucania posegregowanych oddzielnie śmieci do kontenerów, a MPGK doprowadza do ...............Coś jest tutaj nie tak.Radny/Radna powinna zadać to pytanie na na XVI Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju
Układ (2019-11-26 17:18:10)
Sami sobie wybraliście włodarza i nieudolnych radnych bez własnego zdania. Busko się vzrobilo jak zaklęty rewir. Masz plecy znajomości to masz dobrą posadę nawet bez wymaganego doświadczenia
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.