Dodane: Marta Data: 2019-10-11 11:44:10 (czytane: 11818) 
Bartłomiej Dorywalski – wicewojewoda świętokrzyski, w dniu 10 października br., odwiedził kilka lokalizacji gminy Pacanów.
Udał się na budowę domu dziecka w Pacanowie, odwiedził mieszkańców Wójczy w OSP oraz przedszkolu, naocznie zapoznał się z inwestycjami rządowymi na drogach krajowych.
Pierwszy punkt wizyty to bezpośrednia ocena potrzeb inwestycji nowego „Domu Ojca Gwidona” dla dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. Ojca Gwidona z Montpellier.
Konieczna budowa ze względu na brak spełnienia norm budowlanych i bezpieczeństwa obecnie funkcjonującego domu dziecka, boryka się odwiecznym problemem braku środków finansowych. Dom dla dzieci do 25 roku życia to bardzo przyjazna placówka, zapewniająca tak potrzebną opiekę najmłodszym, z regionu Ponidzia.
Bartłomiej Dorywalski wykorzystując swoją wiedzę doktora nauk prawnych przedstawił kilka możliwości pomocy, obiecał również przeanalizowanie możliwości udziału w zróżnicowanych projektach dedykowanych dla placówek opiekuńczych.
Przejeżdżając przez teren gminy, zwrócił uwagę na bezpieczeństwo drogowe na skrzyżowaniu dróg krajowych Kraków – Sandomierz i Kielce – Tarnów.
Obszernym punktem wizyty była bezpośrednia rozmowa z mieszkańcami sołectw Wójcza, Wójeczka, Biechów. Pierwsza część rozmów toczyła się w budynku OSP w Wójczy. Tu poruszono temat wsparcia dla strażaków, sami mieszkańcy otrzymali bardzo wartościową pomoc od zakładu produkcyjnego Wienerberger w postaci dwóch pełnym „tirów” cegieł.
Niestety dla dokończenia inwestycji potrzeba dalszego wsparcia. Wicewojewoda już w trakcie spotkania zapoznał się z możliwościami pomocy rządowej i określił termin już konkretnych ustaleń w tej sprawie. Ważnym tematem dla społeczności miejscowej jest remont przedszkola, a najpilniejszą sprawą okazała się organizacja miejsca dla autobusu szkolnego przywożącego dzieci z rejonu. Bartłomiej Dorywalski mógł naocznie ocenić stan elewacji budynku, oraz niszczejącej więźby dachowej.
Przy okazji uroczystości Dnia Dziewczyn i Chłopców dzieci mogły porozmawiać „na swoje ważne tematy” z przyjaznym gościem z Kielc. Ostatnią sprawą poruszoną na spotkaniu była gospodarka wodna. Mieszkańcy pytali o kompetencje Wód Polskich, możliwości rządowe dotyczące małej retencji.
Wicewojewoda Świętokrzyski był wdzięczny za bardzo owocne spotkania, podkreślił, że bezpośredni kontakt z mieszkańcami województwa i wsłuchiwanie się w ich potrzeby, pomysły i opinie to fundament jego pracy, wręcz obowiązek. Na pewno, mieszkańcy otrzymają konkretne wsparcie w możliwym zakresie Urzędu Województwa Świętokrzyskiego.
Zdjęcia i tekst: Łukasz Chodór
Szukasz lokalu do wynajęcia? Postaw na świetną lokalizację przy ul. Pocztowej (foto)
Konstytucja 3 Maja - pionierska reforma ustrojowa sprzed 235 lat
2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP
Świętokrzyski Festiwal Smaków w Tokarni. Dwa dni kulinarnych i folklorystycznych atrakcji
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Stało się niemożliwe. 251 milionów, Rekord i prawdziwa fala dobra (video)
Konstytucja 3 Maja - pionierska reforma ustrojowa sprzed 235 lat
2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP
Paszport dla dziecka? Wniosek w mObywatelu. Formalności jeszcze nigdy nie były tak proste
SFD rozwija sieć influencerów - 1000 twórców w Europie
83 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie
Kolej do Buska-Zdroju coraz bliżej. Samorządy mówią jednym głosem (foto)
1,5% DLA HOSPICJUM W BUSKU-ZDROJU
Strażacy ćwiczyli w terenie. Jak wyglądały działania 'Obozowisko 2026'? (foto)
ZUS informuje: zmiany w obszarze zwolnień od pracy oraz orzecznictwie lekarskim
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Świętokrzyski Festiwal Smaków w Tokarni. Dwa dni kulinarnych i folklorystycznych atrakcji
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Stało się niemożliwe. 251 milionów, Rekord i prawdziwa fala dobra (video)
Balony znów nad Pińczowem. Znamy termin wydarzenia w 2026 roku
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'
Kulturalny maraton na Ponidziu. Setki wydarzeń do końca 2026 roku
Bajkowy Korowód w Pacanowie. Konkurs z nagrodami dla uczestników
Dzień Kobiet na kieleckim deptaku. Jarmark Wiosenny i koncert Norbiego
Kruche piękno porcelany. Wyjątkowa wystawa otwarta w Pińczowie (foto/video)
Koziołek Matołek wyrusza do Indii. Konkurs komiksowy dla młodych twórców
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
Włodzimierz Badurak rezygnuje z funkcji burmistrza Pińczowa
Ekrem Imamoglu laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza
Podsumowanie programu 'Bezpieczny Senior - Świadomy Senior' w Pińczowie
| Komentarze (0) |
W piątek, 8 maja, w godzinach 12:00-18:00, w malowniczej scenerii Parku Zdrojowego odbędzie się wydarzenie skierowane do seniorów - 'Festyn Bezpieczny Senior'.