swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Open Space Busko-Zdrój (foto/video)

Dodane: Milena Data: 2015-04-23 09:05:21 (czytane: 27337)  Wersja do druku

9 kwietnia 2015r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja: "Rozwój gospodarczy a sytuacja ludzi młodych w województwie świętokrzyskim”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Świętokrzyską Sieć Aktywności Młodzieżowej „SYNERGIA”, oraz Stowarzyszenie „Młode Busko”. Konferencja była pierwszą debatą w formule „OPEN SPACE” w historii województwa świętokrzyskiego. Organizatorzy adresowali ją głównie do młodzieży z południowej części województwa: powiat buski, pińczowski, oraz kazimierski. Debata wywołała dyskusję na temat polityki gospodarczej samorządów, w odniesieniu do przerażających danych statystycznych dotyczących naszego regionu. Na konferencji pojawili się  przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, samorządów uczniowskich, przedstawicieli biznesu oraz indywidualne osoby zainteresowane tematyką problemów młodzieży oraz sytuacją gospodarczą woj. świętokrzyskiego. Na konferencji obecna była młodzież z Powiatu Buskiego, Pińczowskiego, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak, Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Karol Kliś, Świętokrzyski Rzecznik Młodzieży Barbara Zamożniewicz, Michał Piasecki Przewodniczący Sieci Synergia,  Paweł Szczepanik Prezes firmy WERTUI - System dla Biznesu, Anna Korczyńska-Wieloch-  właścicielka Niepublicznego Przedszkola Artystyczno-Językowego Słoneczko, Katarzyna Legawiec Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Piotr Szumilas Centrum Informacji Turystycznej Busko-Zdrój ,członkowie Sieci Synergia oraz Stowarzyszenia „Młode Busko”, nauczyciele , mieszkańcy oraz osoby zainteresowane tematyką rozwoju gospodarczego regionu.

open_space005.jpg

Jako członkowie Świętokrzyskiej Sieci Aktywności Młodzieżowej „SYNERGIA” skupiającej 23 organizacje pozarządowe z terenu 9 powiatów województwa świętokrzyskiego zapraszamy dyskusji na temat przyszłości regionu wszystkie osoby, którym ten temat leży na sercu. Kolejną okazją będzie organizowana przez Sieć Synergia "Antykonferencja” 29.04.2015 o godzinie 16:00 na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach na którą serdecznie zapraszamy:




Spotkania dyskusyjne odbywające się na terenie całego województwa mają być refleksją nad obecną sytuacją gospodarczą i demograficzna regionu, oraz próbą zastanowienia się nad potencjalnym kierunkami rozwoju w przyszłości. Bez klarownej i perspektywicznej misji wokół, której zostaną skupione działania trzech sektorów ciężko sobie wyobrazić przyszłość świętokrzyskiego w kolorowych barwach. Reprezentujemy świętokrzyską młodzież i jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją gospodarczą i demograficzną naszej małej ojczyzny. Młodzi ludzie to „sól tej ziemi”, i największy potencjał jakim dysponuje nasz region. W chwili obecnej tracimy, z każdym rokiem nasz największy skarb jakim są mieszkańcy. Zastraszająca emigracja, wyludnianie i starzenie się regionu to bardzo niepokojące symptomy, świadczące o tym, że  województwo świętokrzyskie (jedno z najmniejszych w Polsce) dalej traci na znaczeniu. Przy obecnej tendencji, będzie bardzo ciężko utrzymać nam województwo w perspektywie kilkunastu lat. Młodzi ludzie zgłaszają do nas problemy z jakimi stykają się na co dzień, najczęściej słyszymy o marnych perspektywach rozwojowych, monotematycznym rynku pracy, w którym pensje należą do jednych z najniższych w kraju. Młodzież chcę mieszkać i zakładać rodziny w naszym województwie, potrzebuje ku temu stworzenia odpowiednich warunków, i przyjaznego klimaty w wyniku współpracy samorządu, organizacji pozarządowych, biznesu, oraz mieszkańców regionu. Chcemy mieszkać na ziemi naszych ojców, przepełnionej piękną historią. Jednak niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do emigracji za „chlebem”. Z ciekawością obserwujemy poruszenie po wystąpieniu pana Michała Sołowowa podczas gali Człowiek Roku 2014. Przysłowiowe włożenie kija w mrowisko, poruszyło i zmotywowało również nas ludzi młodych do zakasania rękawów i działania na rzecz województwa świętokrzyskiego. Wyrażamy szczerą chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi przyszłością naszego regionu. Świętokrzyskie to nasz dom, i to głównie od aktywnych społecznie „domowników” zależy jego przyszłość. Jako Sieć SYNERGIA wyrażamy również gotowość do bycia przestrzenią debaty publicznej na temat przyszłości regionu , oraz problemów dotykających nasze województwo.

open_space013.jpg

Podczas konferencji w Busku-Zdroju doszło do bardzo ciekawych dyskusji podczas pracy w grupach w wyniku których opracowane zostały wnioski, które w najbliższym czasie zostaną przekazane władzom miasta i regionu, mediom, posłom i osobom odpowiedzialnym za przyszłość Województwa Świętokrzyskiego.

Łukasz Szumilas
Prezes Stowarzyszenia "Młode Busko"

Zobacz video:


04openspace.jpg
Kliknij i oglądaj



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (48)
     

Realista (2015-03-18 17:07:14)

No cóż, świętokrzyskie to najgorsze województwo w Polsce. Ilekroć słyszę w dzienniku lub czytam w prasie jakiekolwiek informacje, zawierające różnego rodzaju dane statystyczne, wynika z nich, że świętokrzyskie to najgorsze województwo w Polsce, czasami też występuje razem lu obok opolskiego. Jaki stąd wniosek dla młodych? Jeśli tylko macie jakąkolwiek możliwość, to uciekajcie stąd jak najdalej...

(2015-03-18 15:14:00)

Ciekawa propozycja i tema warty uwagi, ale coś godziny i dzień nie za bardzo przemyślany.

Czwartek, godziny miedzy 12.00-15.00 wtedy zarówno osoby dorosłe są w pracy, jak i młodzież w szkole, zwłaszcza licealna. Bo studentów tu na miejscu w Busku z racji braku wyższych uczelni raczej nie ma. ;)
Chyba, że odbiorcą tej konferencji i uczestnikiem mają być właśnie bezrobotni absolwenci?

Więc zostają oddelegowani urzędnicy na konferencję przez magistrat jedne i drugi oraz kilku co najwyżej "przedsiębiorców" co mają biznesy typu, co pozwala im zostawić je na parę godzin bez opieki. ;)

Po wyborach (2015-03-18 14:01:54)

Po wyborach coś przycichły te wszystkie inicjatywy o jakich mogliśmy poczytać w kampanii. Wcześniej stowarzyszenia, partie itp. prześcigiwały się w ogłaszaniu pomysłów i atrakcji na buskiej stronie. Brzydko tak. Ale ja wiem, obudzicie się znowu jak będziecie coś chcieli od społeczeństwa. Samo młode busko nie wystarczy do zmiany wizerunku osób niby publicznych aktywizujących się na krótko przed wyborami. Zapamiętamy.
A potem chcecie, żeby ludzie na wybory chodzili.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry