swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Open Space Busko-Zdrój (foto/video)

Dodane: Milena Data: 2015-04-23 09:05:21 (czytane: 27336)  Wersja do druku

9 kwietnia 2015r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja: "Rozwój gospodarczy a sytuacja ludzi młodych w województwie świętokrzyskim”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Świętokrzyską Sieć Aktywności Młodzieżowej „SYNERGIA”, oraz Stowarzyszenie „Młode Busko”. Konferencja była pierwszą debatą w formule „OPEN SPACE” w historii województwa świętokrzyskiego. Organizatorzy adresowali ją głównie do młodzieży z południowej części województwa: powiat buski, pińczowski, oraz kazimierski. Debata wywołała dyskusję na temat polityki gospodarczej samorządów, w odniesieniu do przerażających danych statystycznych dotyczących naszego regionu. Na konferencji pojawili się  przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, samorządów uczniowskich, przedstawicieli biznesu oraz indywidualne osoby zainteresowane tematyką problemów młodzieży oraz sytuacją gospodarczą woj. świętokrzyskiego. Na konferencji obecna była młodzież z Powiatu Buskiego, Pińczowskiego, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak, Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Karol Kliś, Świętokrzyski Rzecznik Młodzieży Barbara Zamożniewicz, Michał Piasecki Przewodniczący Sieci Synergia,  Paweł Szczepanik Prezes firmy WERTUI - System dla Biznesu, Anna Korczyńska-Wieloch-  właścicielka Niepublicznego Przedszkola Artystyczno-Językowego Słoneczko, Katarzyna Legawiec Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Piotr Szumilas Centrum Informacji Turystycznej Busko-Zdrój ,członkowie Sieci Synergia oraz Stowarzyszenia „Młode Busko”, nauczyciele , mieszkańcy oraz osoby zainteresowane tematyką rozwoju gospodarczego regionu.

open_space005.jpg

Jako członkowie Świętokrzyskiej Sieci Aktywności Młodzieżowej „SYNERGIA” skupiającej 23 organizacje pozarządowe z terenu 9 powiatów województwa świętokrzyskiego zapraszamy dyskusji na temat przyszłości regionu wszystkie osoby, którym ten temat leży na sercu. Kolejną okazją będzie organizowana przez Sieć Synergia "Antykonferencja” 29.04.2015 o godzinie 16:00 na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach na którą serdecznie zapraszamy:




Spotkania dyskusyjne odbywające się na terenie całego województwa mają być refleksją nad obecną sytuacją gospodarczą i demograficzna regionu, oraz próbą zastanowienia się nad potencjalnym kierunkami rozwoju w przyszłości. Bez klarownej i perspektywicznej misji wokół, której zostaną skupione działania trzech sektorów ciężko sobie wyobrazić przyszłość świętokrzyskiego w kolorowych barwach. Reprezentujemy świętokrzyską młodzież i jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją gospodarczą i demograficzną naszej małej ojczyzny. Młodzi ludzie to „sól tej ziemi”, i największy potencjał jakim dysponuje nasz region. W chwili obecnej tracimy, z każdym rokiem nasz największy skarb jakim są mieszkańcy. Zastraszająca emigracja, wyludnianie i starzenie się regionu to bardzo niepokojące symptomy, świadczące o tym, że  województwo świętokrzyskie (jedno z najmniejszych w Polsce) dalej traci na znaczeniu. Przy obecnej tendencji, będzie bardzo ciężko utrzymać nam województwo w perspektywie kilkunastu lat. Młodzi ludzie zgłaszają do nas problemy z jakimi stykają się na co dzień, najczęściej słyszymy o marnych perspektywach rozwojowych, monotematycznym rynku pracy, w którym pensje należą do jednych z najniższych w kraju. Młodzież chcę mieszkać i zakładać rodziny w naszym województwie, potrzebuje ku temu stworzenia odpowiednich warunków, i przyjaznego klimaty w wyniku współpracy samorządu, organizacji pozarządowych, biznesu, oraz mieszkańców regionu. Chcemy mieszkać na ziemi naszych ojców, przepełnionej piękną historią. Jednak niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni do emigracji za „chlebem”. Z ciekawością obserwujemy poruszenie po wystąpieniu pana Michała Sołowowa podczas gali Człowiek Roku 2014. Przysłowiowe włożenie kija w mrowisko, poruszyło i zmotywowało również nas ludzi młodych do zakasania rękawów i działania na rzecz województwa świętokrzyskiego. Wyrażamy szczerą chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi przyszłością naszego regionu. Świętokrzyskie to nasz dom, i to głównie od aktywnych społecznie „domowników” zależy jego przyszłość. Jako Sieć SYNERGIA wyrażamy również gotowość do bycia przestrzenią debaty publicznej na temat przyszłości regionu , oraz problemów dotykających nasze województwo.

open_space013.jpg

Podczas konferencji w Busku-Zdroju doszło do bardzo ciekawych dyskusji podczas pracy w grupach w wyniku których opracowane zostały wnioski, które w najbliższym czasie zostaną przekazane władzom miasta i regionu, mediom, posłom i osobom odpowiedzialnym za przyszłość Województwa Świętokrzyskiego.

Łukasz Szumilas
Prezes Stowarzyszenia "Młode Busko"

Zobacz video:


04openspace.jpg
Kliknij i oglądaj



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (48)
     

klemens (2015-03-30 23:39:44)

Rzeczywiście pomyłka. Wasze spotkanie standaryzacyjne z 28.03.2015. w BSCK wziąłem za konferencję.

(2015-03-30 22:45:45)

"Spotkanie dyskusyjne w formule „Open Space”, odbędzie się dnia 09.04.2015 w godzinach 12:00-15:00"

Mr. Klemens czy Ty za bardzo w przyszłość nie wybiegasz?

klemens (2015-03-30 20:49:55)

W konferencji wzięło udział 10 (słownie: dziesięć) osób. W tym reprezentanci 'młodego buska"............ Wszyscy zmieścili się przy jednym stoliku, na drugim stoliku był catering. I tyle w temacie tej "konferencji". No chyba, że chciałby pan coś dodać panie prezesie Szumilas.

olo (2015-03-30 12:39:46)

Jeśli konferencja ma pobudzić aktywność społeczną, to nic innego jak codziennie organizować konferencje. Społeczność stanie się aktywna, urzędnicy szczęśliwi i stanie się ziemia buska krainą wiecznej szczęśliwości. Jeszcze tylko chóry anielskie należałoby sprowadzić.

Tomek (2015-03-30 04:28:38)

Urzędnicy, uczniowie pracują i uczą się do 15 :P Więc już wiesz rado mędrców dlaczego to przemyślana decyzja?? ;P Młode Busko działa, profesjonalnie, skutecznie, czego nie można powiedzieć o reszcie "stowarzyszeń" wyborczych :P od 2008 członkowie Młodego Buska pracują społecznie, na rzecz miasta. Dziękujemy za Skatepark, doprowadziliście sprawę od A do Z :) Najlepszy Skatepark świętokrzyskiego jest w Busku, dzięki stowarzyszeniu "Młode Busko". Super ludzie znam ich osobiście ;)

Łukasz Szumilas prezes Stowarzyszenia (2015-03-30 04:18:37)

Konferencja jest przeznaczona dla młodzieży ze szkół średnich, tworzymy młodzieżową radę pożytku publicznego :) Co do pracy to bierzemy w ten dzień wolne :P Bardzo cieszy nas państwa zainteresowanie debatą, zachęcamy do uczestnictwa. Jak ktoś naprawdę chce przyjść do weźmie wolne w pracy :P Następne spotkania dyskusyjne skierowane do mieszkańców będą w weekendy w godzinach wieczorowych. Super, że chcą państwo rozmawiać o przyszłości regionu!!!

Zapraszamy do korzystania z naszej strony: www.mlode.busko.pl

(2015-03-29 13:32:41)

Życzyłbym temu młodemu stowarzyszeniu"Młode Busko" aby nie poszli drogą pozostałych stowarzyszeń "(nie)działajacych" na terenie Buska.
Albo może tak działających tylko miesiąc przed wyborami.

Sprawiedliwy (2015-03-28 12:17:12)

A co z pracująca młodzieżą 18-35 lat? Taka konferencja powinna odbyć się w tygodniu lub w weekend 18-21 tak aby każdy mógł przyjść i posłuchać i wypowiedzieć się. Dlatego cytując Młode Busko to naprawdę "bardzo przemyślana decyzja"...

(2015-03-25 20:46:19)

Ale gospodarze będą mogli odfajkować, że mieli u siebie imprezę. :)

(2015-03-24 12:30:46)

Ciekawe dla kogo to spotkanie w takich godzinach,zobaczymy jaka będzie frekwencja.Moim zdaniem robione coś tylko po to żeby robić a efekt wcale nie istotny. Oj,oj i dokąd to wszystko zmierza - osoby organizujące tę społeczną akcję będą ją wykonywać w swoich godzinach pracy tak? Czy może coś źle zrozumiałem to proszę o wyjaśnienie.

MIchał (2015-03-20 09:52:09)

Nikt się nie bawi, tylko taka jest prawda. Gdzie się podziały wszystkie stowarzyszenia, partie? Które przed wyborami stawały na rzęsach, żeby zwodzić wyborców. Buszczanie nie dajcie się zwodzić, szukajcie prawdziwych pasjonatów, i społeczników a nie dobrodzieji wyborczych, co działają co 4 lata :P

(2015-03-20 08:16:30)

Młody/a smerf/ka z MB znowu próbuje się bawić w internetowego PR, w sposób jaki to robi - żal ;)

smerf (2015-03-18 23:30:15)

Buskie realia aktywność społeczna co 4 lata, cyrk, kiełbaski, reflektory :) Młode Busko wybija się z tego marazmu :D tak trzymać :)

Młode Busko do (2015-03-18 15:14:00) (2015-03-18 23:28:09)

Konferencja, jest w takich godzinach, ponieważ chcemy stworzyć pole do dyskusji Jednostek Samorządu Terytorialnego, biznesu, oraz młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem samorządów szkolnych szkół średnich. Jest to bardzo przemyślana decyzja ;)

źle (2015-03-18 21:32:37)

Opolskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego w ogóle nie powinno być. Powstały li tylko dla
zapewnienia pracy hordzie urzędników.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry