Dodane: admin Data: 2014-07-24 17:36:24 (czytane: 28787) 
Wygląda na to, że potwierdzają się spekulacje na temat startu wojewody Bożentyny Pałki-Koruby (stowarzyszenie Ziemia Buska) w wyścigu o fotel burmistrza Buska-Zdroju. Obecnie urzędujący burmistrz Waldemar Sikora, również potwierdził nam, że stanie do walki o reelekcję.
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości ma być Kazimierz Koruba - psycholog,
działacz podziemnych struktur Solidarności, a prywatnie były mąż
wojewody Bożentyny Pałki-Koruby.
Z ramienia Polskiego Stronnictwa
Ludowego start w wyborach potwierdził nam Grzegorz Lasak, szef partii w
mieście i gminie Busko-Zdrój.
"Nie potwierdzam i nie zaprzeczam" powiedział nam burmistrz poprzedniej kadencji Piotr Wąsowicz, członek stowarzyszenia Ziemia Buska, pytany o start w wyborach.
Nieoficjalnie wiemy, że z Sojuszu Lewicy Demokratycznej dwie osoby rozważają swoją kandydaturę: Irena Romanowska - przedsiębiorca, przewodnicząca Rady Powiatowej SLD w Busku-Zdroju i Mariusz Żabiński - nauczyciel historii w buskim "ekonomiku".
Również Stowarzyszenie "Busko Busko" wystawi swojego kandydata. Będzie nim Maciej Gawin, wiceprezes stowarzyszenia i radny buskiej Rady Miejskiej.
Wkrótce przedstawimy sylwetki kandydatów.
Lista kandydatów nie jest zamknięta, postaramy się ją na bieżąco aktualizować.
/MC/
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (56) |
JarekP (2014-11-12 22:07:44 - IP: ***4.22.87)
Strategia, skuteczność, szacunek dla ludzi- Waldemar Sikora.
Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Gminy.
Dziękujemy.
JJ 24 (2014-11-12 22:06:46 - IP: ***4.22.87)
Waldemar Sikor głosujemy za TOBĄ
Mądrość,Skuteczność, Pracowitość
Marcin (2014-11-12 22:04:49 - IP: ***4.22.87)
Babcia Bożentyna do bawienia wnuków się teraz nadaje a nie rządzić Buskiem
Marcin (2014-11-12 22:03:26 - IP: ***4.22.87)
Waldemara Sikory uważam że jest on najlepszym burmistrzem od czasu Stefana Komendy.
BUSKO (2014-11-12 22:02:03 - IP: ***4.22.87)
Strategia, skuteczność, szacunek dla ludzi- Waldemar Sikora.
Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców Gminy.
Dziękujemy.
xyz (2014-08-12 15:15:11 - IP: ***74.251.188)
Burmistrzem nie powinien zostać działacz partyjny lecz menadżer. Działacz zaraz obstawi stołki partyjnymi kolesiami i będzie jak dotychczas. Menadżer powinien przedstawić swój program na kadencję i z tego programu być rozliczany. Pozostają jeszcze inni czyli chętni. Od tych osób należy wymagać zarówno pomysłu na zarządzanie sprawami miasta jak i pochwalenia się własnymi osiągnięciami społecznymi. Jeśli takie sito się zastosuje nikt z wymienionych nie powinien znaleźć się na stołku burmistrza miasta i gminy.
OLO MANOLO (2014-08-12 13:23:55 - IP: ***.59.104.32)
Nie jestem zwolennikiem żadnej z partii , lecz uważam że rządy PSL-u w Busku powinny się zakończyć. Kolesiostwo , układziki, zatrudnienia ( spółki rodzinne ) , i wiele innych brudnych działalności.
Tylko pytanie KTO następny ???? bo ludzi z czystymi dłońmi nie ma.
No to pogadajmy na argumenty (2014-08-12 13:00:42 - IP: ***74.251.188)
- jeśli szalet jest w uzdrowisku to powinno uzdrowisko go sfinansować
-ścieżka rowerowa na trasie do Kameduł to pomysł oderwany od jakiegoś planu ogólnego.
To ścieżka donikąd i przez nikogo nie używana. Należało opleść ścieżkami okolice
uzdrowiska w pierwszej kolejności.m W dalszej kolejności można by je wydłużać zgodnie z jakimś pomysłem rozwoju turystyki np do Wiślicy Obecny stan tej ścieżki jest mocno
niezadowalający.
- dofinansowanie szkół to żaden wysiłek. Skoro są pieniądze i złoży się poprawny
wniosek
- Mickiewicza nie została zrewitalizowana lecz przebudowana jej nawierzchnia. A to
różnica. Gdyby zmiany dotyczyły najbliższych okolic Mickiewicza, gdyby wniosły tam nowa jakość można by mówić o rewitalizacji
-na Glinianki zabrakło pomysłu, więc powoli zarastają. Od władzy oczekiwać należy pomysłu a nie wyrwania pieniędzy na coś z czego mieszkańcy nie korzystają
- budowa dworca to nie pomysł czy inicjatywa władz, lecz jej pilny obowiązek Więc
nie przypisujmy tej władzy zbyt wiele
Co zaniedbała władza?
- brak jest rzetelnej strategii rozwojowej Buska na najbliższe 20 - 30 lat. Takiej strategii nie opracuja urzędnicy. Trzeba to zlecić profesjonalistom. Tego nie zrobiono i uchwala się jakieś plany jak na wiosce
- marka Busko wymaga strategii promocyjnej. Nie dopracowano się takiej strategii bo nikt nie wie jak się za to zabrać. Trzeba pozyskiwać partnerów do jej realizacji. Nikogo o to
głowa nie boli
- Buskiem trzeba zarządzać w sposób nowoczesny i zgodny z potrzebami. A więc zastępca burmistrza ds strategii rozwojowej i marketingu, plastyk miejski, ogrodnik miejski,
iitpAle o tym się nie myśli , co oznacza, że nie myśli się o mieście i jego rozwoju
- buska władza od lat nie wyszła z żadną inicjatywą społeczną. Nie wyszła bo albo nie wie o co chodzi, albo nie dostrzega problemów społecznych. Po prostu urzęduje, a to
obecnie zbyt mało
- buska władza nie prowadzi dialogu społecznego. Nie wykorzystuje do tego najprostszego narzędzia jakim jest internet. Można przypuszczać, że ta władza nie ma nić do powiedzenia mieszkańcom i nie interesuje ją co ewentualnie mieszkańcy chcieliby
powiedzieć
- buska władza od kilku kadencji nie przedstawia celów, które chciałaby w okresie urzędowania osiągnąć. Jest cwana, bo nikt nie sprawdzi czy te cele osiągnięto
Zamiast takich sprawozdań władza robi dym chwaląc się budową czy remontem dróg, dofinansowaniem szkół itp. Proponuję do tej listy dopisać ciepłą wodę w kranach
- fatalny styl prezentuje rada. Winni mieszkańcy , którzy kandydatom na radnych nie stawiali żadnych wymogów. Winni są radni, którym nic się nie chce / może ktoś zna jakąs inicjatywę społeczną buskich radnych?/Rada nie prowadzi społecznego dialogu. Internet
to dla kierownictwa buskiej rady coś podejrzanego albo nieznanego
- niedługo zaczną się wyścigi do stołków. Czy ktoś się zastanawia jakie umiejętności w zarządzaniu miastem uzdrowiskowym ma / lub może mieć / p. Koruba? A jakie Pani Koruba? przedstawili jakiś własny autorski program dla Buska? Zaciekawili kogoś tym programem? Oczywiście, że nie, bo to wysiłek, sprawdzian własnych walorów intelektualnych itp Co prezentują, jeśli o buskie sprawy chodzi p.p. Lasak, Gawin, Żabiński? Są pomysłodawcami jakiegoś społecznie ważnego projektu?
Rozmawiajmy na argumenty (2014-08-10 15:30:17 - IP: ***171.152.130)
Odnośnie pytania "kibel w rynku za 300 tys. czy ktoś wie co się z nim stało ? Ktoś mówił, że stoi na granicy Buska i Łagiewnik."
Szalet został przeniesiony i zlokalizowany koło kaplicy św. Anny w Parku Zdrojowym, przy ulicy 1-go Maja. Widocznie nie był taki "zły", skoro został tam umiejscowiony, a jeśli jest taki niedobry, to po co W. Sikora go tam przeniósł?
Odnośnie zapytania "wystarczy rządów nauczycieli. Jakie są ich osiągnięcia ?
Wysokość pozyskanych środków zewnętrznych w latach 2007-2010 wyniosła 134.658.000 zł, na jednego mieszkańca stanowi to 4.157 zł.
1. Budowa ścieżki rowerowej Busko - Wełecz - Kameduły - kwota dofinansowania 4.230.000 zł.
2. Rozbudowa bazy edukacyjnej w Gminie Busko-Zdrój - kwota dofin. 7.031.000 zł. Są to budowa hal sportowych w Zbludowicach, Kołaczkowicach, Dobrowodzie.
3.Fundusz Spójności - uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej (kanalizowanie 7 wsi, rozbudowa oczyszczalni) - ponad 85 mln zł
4.Boisko Orlik 2012 - dofin. 650.000 zł
5 Rewitalizacja al.Mickiewicza - około 20 mln zł.
6. Boisko Szkoła Podst. nr 1 - ponad 300.000 zł.
7.Zagospodarowanie terenów przy zbiorniku w Radzanowie - 900.000 zł
8 Przebudowa dróg Wełecz - Nowy Folwark dofin. 625.000 zł, Langiewicza, Krótka 270.000 zł, drogi w Galowie 850.000 zł
9. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej ponad 5 mln. (szkoły)
10.Modernizacja ośrodka zdrowia - dofin.1,6 mln
11.Adaptacja budynku po Makadamie - pozyskano 1,3 mln
Ponadto wykonano :
1.Glinianki
2.Utworzono bibliotekę i dworzec autobusowy
3.Wyremontowano świetlice w Broninie, Łagiewnikach, parkingi.
4.Zakupiono 2 nowe samochody strażackie dla OSP w Szańcu i Zbludowicach.
5.Przygotowano dokumentację dla targowiska przy Batorego i złożono wniosek o pozyskanie środków.
cała w trawie (2014-08-09 22:08:21 - IP: ***61.138.205)
Jedynym konkretnym kandydatem na pełnienie tej funkcji jest Maciej Gawin. Bezspornie.
tylko WALDEK. (2014-08-05 17:47:36 - IP: ***17.36.49)
TYLKO Z OBECNYM BURMISTRZEM WALDKIEM MOZNA SIE DOGADAC W KAZDEJ NIEMAL SPRAWIE ,ROZMAWIA ZE WSZYSTKIMI . NIKIM NIE GARDZI. ,BIEDNY-BOGATY,GRUBY-CIENKI. BRZYDKI-ŁADNY,PROSTY-WYKSZTALCONY.,,
xyz (2014-08-04 21:51:47 - IP: ***.37.109.65)
chyba czas na zmiany w buskim magistracie, biorąc pod uwagę podejscie Sikory do wielu spraw, przydalby się ktos młody, kto pracowalby sobą, a nie swoimi pracownikami jak obecny burmistrz, który nie ma pojęcia o polityce i strategii rozwojowej miasta!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Każdy tylko nie Sikora!!!!!!
(2014-08-04 14:16:31 - IP: ***.33.50.192)
SIKORA NA PREZYDENTA GAWIN NA SOŁTYSA JANINY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.