swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Rondo przy trasie 73 będzie nosić imię św. Jana Pawła II (video)

Dodane: Milena Data: 2014-07-03 22:01:26 (czytane: 20240)  Wersja do druku

Rondo w pasie drogi krajowej nr 73 Wiśniówka-Kielce-Busko-Zdrój-Tarnów-Jasło, u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Objazdowej i Romana Dmowskiego, decyzją radnych, będzie nosić imię św. Jana Pawła II

Wniosek o nadanie nazwy złożył Oddział Akcji Katolickiej działający przy Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach wniosek trafił do porządku obrad 40 sesji Rady Miejskiej


rondo_jana_pawla0004.jpg

rondo_jana_pawla0001.jpg

rondo_jana_pawla0003.jpg

Radni mieli wątpliwości, czy rondo to miejsce/obiekt adekwatny do wielkości postaci wielkiego Polaka Papieża, ale ostatecznie jednogłośnie przegłosowali wniosek.

/red/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (23)
     

fan (2014-07-03 17:43:44)

myślę że rondo koło szpitala winno nosić nazwę Waldemara S chociaż w pierwotnej wersji jako namalowane na asfalcie bardziej odzwierciedlało poczynania w/w osoby ale i tak uważam że nazwa słuszna

oo7 (2014-07-03 17:26:54)

Tak jak przewidywałem, mój komentarz został usunięty. Pewnie był telefon z plebani z pytaniem: synu dlaczego jeszcze tego nie skasowałeś? No cóż ojca trzeba słuchać :)

(2014-07-03 15:03:08)

Pamiętam, że była kiedyś propozycja nazwania jego imieniem całego osiedla, nawet chyba podpisywałem się pod jakimś referendum w tej sprawie i jakoś nic z tego nie wyszło. Więc chyba lepiej, że tym razem zaczęli od mniejszych a realnych rzeczy, niż "dużych" i tylko wirtualnych.
Zresztą chyba nic nie stoi na przeszkodzie by uhonorować osobę św. Jana Pawła II tez w inny sposób. Może radni opozycyjni coś zaproponują?

xyz (2014-07-03 14:57:37)

przypomina to akcję ZMP-owską.

- (2014-07-03 14:49:44)

Nie wiem czy JP2 chciałby by tak mało znaczący obiekt tj to rondo nazywać jego imieniem. Skoro oddział Akcji K. tak sobie to wyobraża i radni posłusznie to uchwalą to pozostał tylko uśmiech politowania.Pytam czy nie ma w Busku godniejszych obiektów które można by nazwać imieniem tego wielkiego Polaka?.

p-poż (2014-07-03 14:45:54)

OLO masz rację, co ma droga krajowa czy wojewódzka do naszych radnych??? brak zajęcia

olo (2014-07-03 14:41:27)

Mam wątpliwości na temat słuszności tego pomysłu. Otóż zgodnie z Ustawą o drogach publicznych drogi w Polsce dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Rondo o którym mowa ,jest częścią drogi krajowej , zatem nic radnym lokalnym do nazewnictwa całości lub fragmentu tej drogi

.Inna, ważniejsza kwestia dotyczy ważności osoby patrona ronda . W Polsce imieniem Jana Pawła II nazwano wyróżniające się podmioty typu centralny plac w mieście, główna aleja, rynek, skwer a także szkoły , szpitale czy nawet osiedla. Czyli obiekty istotne dla mieszkańców bądź przyjezdnych.Jak się do takich podmiotów ma buskie rondo?
Czy buskie rondo jest obiektem wyróżniającym się? Czy jest miejscem właściwym dla upamiętnienia papieża Polaka? Mam tu spore wątpliwości.Może jednak więcej Jana Pawła w sercu niż na rondzie gdzieś na obrzeżu miasta?

jonek (2014-07-03 14:23:10)

A jednak stało się! Busko, jerno z ostatnich miast/miasteczek które nie miało obiektu im. JP II jednak pękło... już nie bęrzie się czym chwalić. Szkoda.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry