swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Maria Kurek nową radną buskiej Rady Miejskiej

Dodane: admin Data: 2014-04-25 14:49:20 (czytane: 20867)  Wersja do druku

Maria Kurek zasiądzie w Radzie Miejskiej w miejsce zmarłego w lutym Waldemara Szarlińskiego. Nowa radna złożyła przysięgę podczas czwartkowej sesji buskiej Rady.

Maria Kurek weszła w skład rady jako następna osoba z największą ilością głosów, startująca w wyborach z list stowarzyszenia Ziemia Buska. Będzie sprawować swój mandat do listopadowych wyborów.

nowaradna_slubowanie2.jpg

nowaradna_slubowanie1.jpg

nowaradna_slubowanie.jpg


ŻYCIORYS:


Maria Wanda Kurek z d. Jurecka. Córka Stanisława i Pelagii ur. 7 luty 1949 r. w Lubczy w rodzinie inteligencko-robotniczej. Pochodzi z rodziny związanej od pokoleń z miastem Busko-Zdrój, która wróciła do Buska w 1956 r. Tu spędziła lata dzieciństwa, młodości i całe życie zawodowe. Jest wdową/matką dwóch dorosłych córek Anny i Barbary i babcią 12 letniego wnuka Jakuba. Obydwie córki to absolwentki wyższych uczelni.

Po ukończeniu szkoły podstawowej dalszą edukację Maria Kurek podjęła w LO im. T. Kościuszki w Busku, a następnie w systemie zaocznym ukończyła Akademię Rolniczą w Lublinie na Wydziale Ogólnorolnym z tytułem inż. rolnika. Obecnie od kilku lat jest już na emeryturze.


Przebieg pracy zawodowej:

Pracę zawodowa rozpoczęła po maturze w 1967 r. na stażu w B.P.B w Busku-Zdroju i tak:

  1. Buskie Przedsiębiorstwo Budowlane - jako Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego

  2. Zespól Opieki Zdrowotnej Busko - Kierownik Ośrodka Opiekuna Społecznego

  3. Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Skorzowie i Chotelku - Kierownik Produkcji Zwierzęcej

  4. Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza - Kielce - inspektor ds. terenowych na obszarze 8 gmin pow. buskiego

  5. Firma „Winberg” w Mikułowicach - Kierownik winiarni


Działalność społeczna:


Jest osobą bezpartyjną. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych.

  1. Wieloletni członek Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Buski-Zdroju

  2. Członek Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pokolenia” - od lat organizuje pomoc polakom na Ukrainie - współpracuje z parafią w Przemyślanach, gdzie przekazywane były dary rzeczowe i na wspieranie odbudowy polskich kościołów.

  3. Jest prezesem Stowarzyszenia „EKO- ZDRÓJ” i Założycielką Komitetu „Ocalić od Zapomnienia” przy miejscowej parafii Św. Brata Alberta - organizatorka wielu uroczystości patriotycznych i rocznicowych, kultywowania i przekazywania młodzieży tradycji historycznych w sztafecie pokoleniowej, m.in. „Mszy Katyńskich”. Przywróciła pamięć 110 nazwisk - synów ziemi buskiej i byłego powiatu stopnickiego zamordowanych w „Golgocie Wschodu”, współorganizowała posadzenie ponad 70 „Dębów Katyńskich” w powiecie buskim. Organizatorka „Pikników Patriotycznych” i wyjazdów młodzieży do miejsc upamiętniających „Drogę do Wolności”.

  4. Współorganizatorka pierwszych „Wigilii dla samotnych i bezdomnych” w naszym mieście.

  5. Organizowała pomoc i wsparcie w leczeniu osób dotkniętych nieuleczalną chorobą - białaczką umożliwiając im korzystanie z pomocy fundacji i i wysokiej klasy specjalistów.

  6. Od kilku lat działa na rzecz społeczności lokalnych zrzeszonych we Wspólnotach Mieszkaniowych, aktywizując tę grupę społeczna i przyczyniając się do zdecydowanej poprawy ich wyników ekonomicznych i prawidłowości w ich tzw. samo zarządzaniu.

  7. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała na radną z listy Ziemi Buskiej.



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (30)
     

znam z dziecinstwa (2014-04-27 22:08:05)

Bardzo nieprzyjemnie mi sie zrobilo czytajac te komentarze na temat Pani Marii. Widac od razu, ze jak sie ludziom da prawo anonimowego wypowiadania sie, to leca wiora. A mozeby tak zadac te pytania samej zainteresowanej, bezposrednio? Drodzy Buszczanie, zrobilo mi sie nieprzyjemnie nie zebym nagle w zlym swielte zobaczyla Pania Marie, ale dlatego, ze widze ile zawistnikow ma ona wokol siebie. Wstyd mi za Was, a wywlekanie spraw prywatnych na swiatlo dzienne to juz totalne faux pas. Kazdy ma jakas przeszlosc, skupmy sie na terazniejszosci moze? No co, pokazecie klase, czy raczej slome w butach?

- (2014-04-27 19:15:33)

Nie ma młodszych? Czemu komunistyczne dziadki siedzą przy korytach, ludzie głosujmy na młodych !

-do poniżej (2014-04-27 15:05:57)

Z Witkiem S.w pracy społecznej.Ty nas nie rozśmieszaj tą pracą społeczną, bo mamy zajady.

- (2014-04-27 13:40:58)

Widac wyraźnie że p. Maria lubi czerwony kolor

- (2014-04-27 13:19:43)

Wzruszające:Maria z Witkiem S i Staszkiem L pracowała w Białym Domku .Dziś z Witkiem po latach spotkali się w pracy społecznej na rzecz miasta. Pracowali w Związkach Młodzieży byli uczciwi i zadziorni jak to u młodych bywa -gratulacje.

avv (2014-04-26 11:36:49)

wciąż jedne i te same gęby oglądamy.......

-burak do pójdzie (2014-04-26 11:05:56)

podaj mi listę poszkodowanych co w pochodzie nie wzięli udziału a Marysia ich ukarała.Dlaczego miałaby nie iść na pochód ?Dziś w wolnym kraju ktoś mi zabroni albo ktoś mnie zmusi,Śmieszny jesteś.Judzisz i jadzisz a do tego cuchniesz!

-do Maryśki (2014-04-26 10:38:50)

Maryśka,ile głosów otrzymałaś? Maryśka,czy usunięcie drzew,na twoim osiedlu uzgadniałaś z kimś? pozostały tylko kikuty. Maryśka te schody przed twoim blokiem to też twój pomysł? Maryśka przecież wiesz że chodzi ci tylko o kasę! co chcesz jeszcze w Busku spiepszyć o czym mieszkańcy nie wiedzą.Maryśka dlaczego nie informujesz że Wąsowicz jest twoim bliskim kuzynem? Jest jeszcze wiele pytań,jak będzie okazja zadam je,obiecuję...

-pójdzie? (2014-04-26 10:27:36)

ciekawe czy ta pani która za czasów sekretarzowania w PZPR i tam odznaczana za zasługi dla tej partii pójdzie na pochód 1-szo majowy.Za jej czasów spróbowałby ktoś nie iść na ten pochód! Ona z tego rozliczała nieobecnych,były zabierane premie,a ona kwitła pod sztandarem czerwonej hołoty i pytała się i co mi zrobisz? otóż nic jaj nie zrobiono,dlaczego jeszcze nie została rozliczona ze wcześniejszej "działalności" To chore!

Machorkowa do Tytoniarzowej (2014-04-26 10:24:23)

Moja sympatyczna Tytoniarz owo - będzie ostra jak brzytwa ręczę Ci- popytaj tylko familii !

i (2014-04-26 10:08:23)

Pamiętam Marysie gdy była Przewodniczącą Związku Młodzieży Socjalistycznej Powiatu Buskiego skąd awansowała na Sekretarzem Komitetu PZPR w Stopnicy -do dziś lewicowcy z Królewskiego Miasta Stopnicy pamiętają ją. Bojowa była .Przez skromność o tym nie wspomniała. Będzie dobrą radną bo serduszko ma po lewej stronie ?

-Pani tytoniarzowa (2014-04-26 09:46:00)

Gratulacje, Marysiu! Dla dobra miasta bądź ostra jak brzytwa w tej Radzie.

- (2014-04-26 00:53:51)

Żeby tylko SLD żyją jeszcze tacy co pamiętają panią Marie w innej partii

- (2014-04-26 00:32:33)

Dziwne ale tylko ZOZ istnieje.
Mam nadzieje ze Gmina Busko nie upadnie.

-lolo (2014-04-25 17:03:22)

Marysiu a o działalnosći w SLD nie wspomniałaś.Może się wstydzisz kolegów i koleżanek.Wyrazy szacunku i powodzenia!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry