swietokrzyskie.info


Poniedziałek, 22 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wiadomosci

Maria Kurek nową radną buskiej Rady Miejskiej

Dodane: admin Data: 2014-04-25 14:49:20 (czytane: 20868)  Wersja do druku

Maria Kurek zasiądzie w Radzie Miejskiej w miejsce zmarłego w lutym Waldemara Szarlińskiego. Nowa radna złożyła przysięgę podczas czwartkowej sesji buskiej Rady.

Maria Kurek weszła w skład rady jako następna osoba z największą ilością głosów, startująca w wyborach z list stowarzyszenia Ziemia Buska. Będzie sprawować swój mandat do listopadowych wyborów.

nowaradna_slubowanie2.jpg

nowaradna_slubowanie1.jpg

nowaradna_slubowanie.jpg


ŻYCIORYS:


Maria Wanda Kurek z d. Jurecka. Córka Stanisława i Pelagii ur. 7 luty 1949 r. w Lubczy w rodzinie inteligencko-robotniczej. Pochodzi z rodziny związanej od pokoleń z miastem Busko-Zdrój, która wróciła do Buska w 1956 r. Tu spędziła lata dzieciństwa, młodości i całe życie zawodowe. Jest wdową/matką dwóch dorosłych córek Anny i Barbary i babcią 12 letniego wnuka Jakuba. Obydwie córki to absolwentki wyższych uczelni.

Po ukończeniu szkoły podstawowej dalszą edukację Maria Kurek podjęła w LO im. T. Kościuszki w Busku, a następnie w systemie zaocznym ukończyła Akademię Rolniczą w Lublinie na Wydziale Ogólnorolnym z tytułem inż. rolnika. Obecnie od kilku lat jest już na emeryturze.


Przebieg pracy zawodowej:

Pracę zawodowa rozpoczęła po maturze w 1967 r. na stażu w B.P.B w Busku-Zdroju i tak:

  1. Buskie Przedsiębiorstwo Budowlane - jako Kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego

  2. Zespól Opieki Zdrowotnej Busko - Kierownik Ośrodka Opiekuna Społecznego

  3. Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne w Skorzowie i Chotelku - Kierownik Produkcji Zwierzęcej

  4. Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza - Kielce - inspektor ds. terenowych na obszarze 8 gmin pow. buskiego

  5. Firma „Winberg” w Mikułowicach - Kierownik winiarni


Działalność społeczna:


Jest osobą bezpartyjną. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych.

  1. Wieloletni członek Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Buski-Zdroju

  2. Członek Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia „Pokolenia” - od lat organizuje pomoc polakom na Ukrainie - współpracuje z parafią w Przemyślanach, gdzie przekazywane były dary rzeczowe i na wspieranie odbudowy polskich kościołów.

  3. Jest prezesem Stowarzyszenia „EKO- ZDRÓJ” i Założycielką Komitetu „Ocalić od Zapomnienia” przy miejscowej parafii Św. Brata Alberta - organizatorka wielu uroczystości patriotycznych i rocznicowych, kultywowania i przekazywania młodzieży tradycji historycznych w sztafecie pokoleniowej, m.in. „Mszy Katyńskich”. Przywróciła pamięć 110 nazwisk - synów ziemi buskiej i byłego powiatu stopnickiego zamordowanych w „Golgocie Wschodu”, współorganizowała posadzenie ponad 70 „Dębów Katyńskich” w powiecie buskim. Organizatorka „Pikników Patriotycznych” i wyjazdów młodzieży do miejsc upamiętniających „Drogę do Wolności”.

  4. Współorganizatorka pierwszych „Wigilii dla samotnych i bezdomnych” w naszym mieście.

  5. Organizowała pomoc i wsparcie w leczeniu osób dotkniętych nieuleczalną chorobą - białaczką umożliwiając im korzystanie z pomocy fundacji i i wysokiej klasy specjalistów.

  6. Od kilku lat działa na rzecz społeczności lokalnych zrzeszonych we Wspólnotach Mieszkaniowych, aktywizując tę grupę społeczna i przyczyniając się do zdecydowanej poprawy ich wyników ekonomicznych i prawidłowości w ich tzw. samo zarządzaniu.

  7. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała na radną z listy Ziemi Buskiej.



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (30)
     

nina (2014-05-24 20:42:15)

Mario----------a może nadszedł czas na samoocenę? Jakie czasy takie barwy przyjmujesz---niesamowita zdolność przystosowawcza.......za nieco szmalu wyliżesz na brudasa....

- (2014-04-30 00:22:48)

ta w czarnym niech idzie na emeryturę albo na ciepłom posadkę do komunalnej

-do MARKA (2014-04-29 15:01:44)

A ta babcia coś umie? Oprócz ryżych włosów i piegów niewiele jej zostało.

Marek (2014-04-29 14:35:34)

Ale was zazdrość ściska. Myślę, że możecie iść na obrady Rady i to samo powiedzieć osobiście. Bo anonimowo to każdy jest odważny. Albo jeszcze lepiej samemu startować na radnego, tylko coś trzeba umieć.

-gdzie lustratorzy (2014-04-29 10:39:34)

dlaczego ta pani nie została zlustrowana przed wyborami?Dlaczego jej jeszcze do tej pory nie rozliczono z tego co robiła.Dlaczego teraz chowa się za sutanną kleru? Dlaczego wreszcie nie przeprosi mieszkańców za swoje wcześniejsze negatywne czyny?

-www (2014-04-29 08:50:40)

z taką przeszłością radna to wstyd dla gminy i Buska

- (2014-04-28 21:48:30)

są nagrania odnośnie tej afery

- (2014-04-28 21:40:09)

A jeszcze niedawno ta Pani należała do SLD,działaczka Pokoleń- jakich?

- (2014-04-28 19:53:50)

"a ta "małpa" w czerwonym to kto?

- (2014-04-28 18:09:30)

Afera pewnie będzie niedługo - w oświacie

- (2014-04-27 23:28:47)

Młodzi to siedzą w angli i kase zarabiają mają głęboko w nosie to co rada miejska robi no chyba że należą do jakiejś partii politycznej to wtedy nawet pracę mają w takim wygwizdowie jak Busko

- (2014-04-27 23:16:51)

jakaś afera się szykuje

- (2014-04-27 23:15:33)

najwyższy czas

- (2014-04-27 23:13:41)

ponoć przewodnicząca odchodzi

.... (2014-04-27 22:23:30)

Pani Marysiu - Babciu masz wnuczki , to je baw a politykę zostaw dla trochę młodszych , Panią widzę raczej w Kółku Różańcowym nie w RM . Jak patrzę na skład obecnej RM to wiem skąd pomysł na utworzenie w szpitalu oddziału geriatrycznego .... o ironio , Radna Babcia wie ile kosztuje przedszkole , że żłobka nie ma ... MŁODZ chociażby Te fajne Kobitki od akcji charytatywnych nie dajcie się w Was nadzieja nie w Babciach

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry