swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 192 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Spotkanie Noworoczne TMB z przyjaciółmi

Dodane: Milena Data: 2014-02-27 12:51:41 (czytane: 21943)  Wersja do druku

25.02.2014 o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie Noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju z przyjaciółmi, którzy pomagali w budowie pomnika Księcia Leszka Czarnego, oraz w przeprowadzeniu kwesty w roku 2013.

We wtorkowy wieczór 25 lutego 2014 r w pięknej sali restauracyjnej gościnnego  Hotelu „Pod Świerkiem” Pana Tadeusza Ury w Busku – Zdroju odbyło się uroczyste spotkanie Towarzystwa Miłośników Buska- Zdroju .

W imprezie  udział wzięło wielu znakomitych gości oraz przyjaciół którzy pomogli w budowie pomnika Księcia Leszka Czarnego oraz przeprowadzeniu w 2013 r kwesty na Cmentarzu Parafialnym w Busku – Zdroju.. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Bożentyna Pałka – Koruba - Wojewoda Świętokrzyski, Mieczysław Sas- Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Justyna Nurek – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Busku-Zdroju , Henryk Radosz  -Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy, Ksiądz Marian Janik –Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, Edmund Juszczyk – artysta rzeźbiarz, wykonawca projektu pomnika  Leszka Czarnego, przedstawiciele podmiotów uzdrowiskowych, stowarzyszeń, przedsiębiorcy, artyści oraz członkowie Towarzystwa.

spotkanie_noworoczne.jpg

Po powitaniu zaproszonych gości Prezes TMB-Z Leszek Gadawski przedstawił sprawozdanie z działalności Towarzystwa za 2013r. Najważniejszym wydarzeniem była budowa i odsłonięcie  w dniu 10 stycznia 2013r pomnika  Księcia Leszka Czarnego oraz organizowana  corocznie  od 14 lat przez Towarzystwo  kwesta na Cmentarzu Parafialnym  w Busku-Zdroju  z rekordowym w 2013r  wynikiem 20 255.97 zł.. Następnie głos zabrał Janusz Rozborski – Skarbnik TMB-Z który omówił wyniki finansowe towarzystwa za 2013r podając dokładną informację dotycząca  wpływów od osób fizycznych i prawnych  na konto budowy pomnika Leszka Czarnego oraz wydatki z tym związane, wyniki finansowe przeprowadzonej kwesty oraz aktualny stan środków finansowych na koncie Towarzystwa. Na budowę pomnika wpłynęło łącznie 60 376.60 zł  w tym 25000,00 zł  środków unijnych. Dotację unijną Towarzystwo uzyskało dzięki buskiej Lokalnej Grupie Działania „Słoneczny Lider„ która zaakceptowała i zatwierdziła wniosek  Towarzystwa o dotacje i dzięki ogromnej osobistej pomocy Pani Małgorzaty Donoch  ją otrzymała. Wydatki  związane z budowa pomnika Leszka Czarnego zamknęły się  kwotą 71 000,00 zł..

Różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami  pokryła  dotacja z Urzędu Marszałkowskiego  w Kielcach związana z wydaniem książki Franciszka Rusaka „Leszek Czarny„ której  powstanie  i promocja była jednym z elementów całokształtu działań TMB-Z związanych z odsłonięciem pomnika Leszka Czarnego. Z  kolei Wiceprezes TMB-Z  Tadeusz Ura przedstawił zamierzenia  Towarzystwa na rok 2014 w szczególności związane z renowacją, odnową i remontem nagrobków na Cmentarzu  Parafialnym gdzie  jak powiedział -zamierzamy wyremontować nagrobki Andrzeja Brzuchala Sikorskiego – kpt kapelmistrza I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, Michała Byszewskiego – Dyrektora Państwowego Zakładu Zdrojowego, Edmunda Dębskiego - pedagoga, długoletniego Kierownika Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju, więźnia politycznego  obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.

spotkanie_noworoczne1.jpg

Po wystąpieniach roboczych  głos zabrali zaproszeni goście  Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, Radny  Mieczysław Sas , Zastępca Burmistrza Henryk Radosz  i ksiądz Marian Janik, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie Towarzystwa dla lokalnej społeczności i dla miasta,  oraz  inicjatyw Towarzystwa wpisujących  się w historię Buska-Zdroju i Ponidzia. Miło było usłyszeć od gości podziękowania dla TMB-Z za znakomitą współprace z innymi stowarzyszeniami i organizacjami   oraz życzenia sukcesów w  działalności Towarzystwa w roku 2014 i następnych.

W kolejnej części uroczystości wręczono podziękowania dla osób  którzy w szczególny sposób przyczynili się budowy przez Towarzystwo Miłośników Buska- Zdroju  pomnika Leszka Czarnego.  Listy gratulacyjne otrzymali Mieczysław Sas, Marian Kopała, Kazimierz Krzemiński, Małgorzata Donoch, ,Józef Żurek, Grzegorz Solarz, Andrzej Tracz, Wojciech Kurzeja, Jacek Bławat, Grzegorz Wójcikiewicz ,Mariusz Wójcikiewicz, Tomasz Placha, Przemysław Dytkowski, Andrzej Motyl i Maciej Dutkiewicz.

spotkanie_noworoczne2.jpg

Dyplomy i podziękowania za współudział  z TMB-Z w przeprowadzeniu kwesty na Cmentarzu Parafialnym otrzymali harcerze z Komendy Hufca ZHP : Adam Gadawski, Teresa Leszczyńska, Barbara Skrzypek, Mirosława Gajda, Marta Kiełb, Barbara Wielgo i Dorota Olszowa.

W dalszej części spotkania  sponsorowanej przez Pana Mieczysława Sasa i Pana Kazimierza Krzemińskiego,  przy wspaniale przygotowanych kulinarnych smakołykach  przygotowanych  przez szefa kuchni Hotelu „Pod Świerkiem„  uczestnicy spotkania kontynuowali dyskusję  na tematy związane z działalnością Towarzystwa oraz propagowaniem walorów Buska – Zdroju i Ponidzia.  


/Tekst: Janusz Rozborski, Zdjęcia: Tadeusz Ura/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

-Adrian (2014-02-28 07:27:59)

Zamiast pisac po nocach denne komentarze poloz sie spac kolego/kolezanko...

- (2014-02-27 21:46:45)

Babcia Koruba już wszędzie jest, pewnie na burmistrza będzie się pchac bo plecy w Kielcach się skończyły...

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry