Spotkanie Noworoczne TMB z przyjaciółmi
2014-02-27 12:51:41

25.02.2014 o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie Noworoczne Zarządu Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju z przyjaciółmi, którzy pomagali w budowie pomnika Księcia Leszka Czarnego, oraz w przeprowadzeniu kwesty w roku 2013.


We wtorkowy wieczór 25 lutego 2014 r w pięknej sali restauracyjnej
gościnnego  Hotelu „Pod Świerkiem” Pana Tadeusza Ury w Busku – Zdroju
odbyło się uroczyste spotkanie Towarzystwa Miłośników Buska- Zdroju .

W
imprezie  udział wzięło wielu znakomitych gości oraz przyjaciół którzy
pomogli w budowie pomnika Księcia Leszka Czarnego oraz przeprowadzeniu w
2013 r kwesty na Cmentarzu Parafialnym w Busku – Zdroju.. Spotkanie
zaszczycili swoją obecnością Bożentyna Pałka – Koruba - Wojewoda
Świętokrzyski, Mieczysław Sas- Radny Sejmiku Województwa
Świętokrzyskiego, Justyna Nurek – Przewodnicząca Rady Miejskiej w
Busku-Zdroju , Henryk Radosz  -Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy,
Ksiądz Marian Janik –Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, Edmund Juszczyk
– artysta rzeźbiarz, wykonawca projektu pomnika  Leszka Czarnego,
przedstawiciele podmiotów uzdrowiskowych, stowarzyszeń, przedsiębiorcy,
artyści oraz członkowie Towarzystwa.

spotkanie_noworoczne.jpg

Po powitaniu zaproszonych gości
Prezes TMB-Z Leszek Gadawski przedstawił sprawozdanie z działalności
Towarzystwa za 2013r. Najważniejszym wydarzeniem była budowa i
odsłonięcie  w dniu 10 stycznia 2013r pomnika  Księcia Leszka Czarnego
oraz organizowana  corocznie  od 14 lat przez Towarzystwo  kwesta na
Cmentarzu Parafialnym  w Busku-Zdroju  z rekordowym w 2013r  wynikiem 20
255.97 zł.. Następnie głos zabrał Janusz Rozborski – Skarbnik TMB-Z
który omówił wyniki finansowe towarzystwa za 2013r podając dokładną
informację dotycząca  wpływów od osób fizycznych i prawnych  na konto
budowy pomnika Leszka Czarnego oraz wydatki z tym związane, wyniki
finansowe przeprowadzonej kwesty oraz aktualny stan środków finansowych
na koncie Towarzystwa. Na budowę pomnika wpłynęło łącznie 60 376.60 zł  w
tym 25000,00 zł  środków unijnych. Dotację unijną Towarzystwo uzyskało
dzięki buskiej Lokalnej Grupie Działania „Słoneczny Lider„ która
zaakceptowała i zatwierdziła wniosek  Towarzystwa o dotacje i dzięki
ogromnej osobistej pomocy Pani Małgorzaty Donoch  ją otrzymała. Wydatki 
związane z budowa pomnika Leszka Czarnego zamknęły się  kwotą 71 000,00
zł..

Różnicę pomiędzy wpływami a wydatkami  pokryła  dotacja z Urzędu
Marszałkowskiego  w Kielcach związana z wydaniem książki Franciszka
Rusaka „Leszek Czarny„ której  powstanie  i promocja była jednym z
elementów całokształtu działań TMB-Z związanych z odsłonięciem pomnika
Leszka Czarnego. Z  kolei Wiceprezes TMB-Z  Tadeusz Ura przedstawił
zamierzenia  Towarzystwa na rok 2014 w szczególności związane z
renowacją, odnową i remontem nagrobków na Cmentarzu  Parafialnym gdzie 
jak powiedział -zamierzamy wyremontować nagrobki Andrzeja Brzuchala
Sikorskiego – kpt kapelmistrza I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego,
Michała Byszewskiego – Dyrektora Państwowego Zakładu Zdrojowego, Edmunda
Dębskiego - pedagoga, długoletniego Kierownika Szkoły Podstawowej w
Busku-Zdroju, więźnia politycznego  obozu koncentracyjnego w
Buchenwaldzie.

spotkanie_noworoczne1.jpg

Po wystąpieniach roboczych  głos zabrali zaproszeni
goście  Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, Radny 
Mieczysław Sas , Zastępca Burmistrza Henryk Radosz  i ksiądz Marian
Janik, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie Towarzystwa
dla lokalnej społeczności i dla miasta,  oraz  inicjatyw Towarzystwa
wpisujących  się w historię Buska-Zdroju i Ponidzia. Miło było usłyszeć
od gości podziękowania dla TMB-Z za znakomitą współprace z innymi
stowarzyszeniami i organizacjami   oraz życzenia sukcesów w 
działalności Towarzystwa w roku 2014 i następnych.

W kolejnej części
uroczystości wręczono podziękowania dla osób  którzy w szczególny sposób
przyczynili się budowy przez Towarzystwo Miłośników Buska- Zdroju 
pomnika Leszka Czarnego.  Listy gratulacyjne otrzymali Mieczysław Sas,
Marian Kopała, Kazimierz Krzemiński, Małgorzata Donoch, ,Józef Żurek,
Grzegorz Solarz, Andrzej Tracz, Wojciech Kurzeja, Jacek Bławat, Grzegorz
Wójcikiewicz ,Mariusz Wójcikiewicz, Tomasz Placha, Przemysław
Dytkowski, Andrzej Motyl i Maciej Dutkiewicz.

spotkanie_noworoczne2.jpg

Dyplomy i podziękowania
za współudział  z TMB-Z w przeprowadzeniu kwesty na Cmentarzu
Parafialnym otrzymali harcerze z Komendy Hufca ZHP : Adam Gadawski,
Teresa Leszczyńska, Barbara Skrzypek, Mirosława Gajda, Marta Kiełb,
Barbara Wielgo i Dorota Olszowa.

W dalszej części spotkania 
sponsorowanej przez Pana Mieczysława Sasa i Pana Kazimierza
Krzemińskiego,  przy wspaniale przygotowanych kulinarnych smakołykach 
przygotowanych  przez szefa kuchni Hotelu „Pod Świerkiem„  uczestnicy
spotkania kontynuowali dyskusję  na tematy związane z działalnością
Towarzystwa oraz propagowaniem walorów Buska – Zdroju i Ponidzia.  


/Tekst: Janusz Rozborski, Zdjęcia: Tadeusz Ura/









https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=16195