swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Konferencja nt. 'Odnawialnych źródeł energii' (audio)

Dodane: Agnieszka Data: 2014-02-25 15:05:41 (czytane: 27789)  Wersja do druku

20 lutego 2014 r., w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, odbyła się konferencja nt. "Odnawialnych źródeł energii", która została zorganizowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Zarząd Powiatu w Busku-Zdroju

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Jerzy Kolarz - Starosta Buski, który powitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na spotkanie.

konferencja_odnawialne_zrodla1.jpg

Pierwszy wystąpił Andrzej Pacocha, który przygotował prezentację multimedialną pt."Potencjał energetyczny rolnictwa powiatu buskiego".  Wojciech Łukaszek mówił o "Świętokrzyskim Parku OZE", natomiast Jarosław Wesołowski omówił prezentację pt. "Pompy ciepła, jako jedyne źródła grzewcze w domach jednorodzinnych oraz w budynkach użyteczności publicznej".  Jako ostatni wystąpił Krzysztof Jabłoński, który przygotował prezentacje multimedialną pt. "Ogniwa fotowoltaiczne w praktyce".

konferencja_odnawialne_zrodla3.jpg

konferencja_odnawialne_zrodla5.jpg

konferencja_odnawialne_zrodla4.jpg

konferencja_odnawialne_zrodla7.jpg

Prelegentami na konferencji byli:  Andrzej Pacocha - Inspektor z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Wojciech Łukaszek - Dyrektor Bioelektrowni Świętokrzyskich MK Sp. z o.o. w Kielcach, Jarosław Wesołowski - Dyrektor ds Promocji marki SOFATH oraz Krzysztof Jabłoński - przedstawiciel Firmy X ENERGY.

konferencja_odnawialne_zrodla2.jpg

konferencja_odnawialne_zrodla.jpg

W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele Powiatu Buskiego oraz Gminy Busko-Zdrój, wójtowie gmin Powiatu Buskiego, sołtysi z Powiatu Buskiego oraz mieszkańcy Ponidzia.




Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z konferencji nt. "Odnawialnych źródeł energii".

 

Część 1. Andrzej Pacocha  wykład pn. "Potencjał energetyczny rolnictwa powiatu buskiego". 

Kliknij i słuchaj:




 

 


Część 2. Wojciech Łukaszek wykład pn. "Świętokrzyskim Parku OZE".

Kliknij i słuchaj:




 

 


Część 3. Jarosław Wesołowski wykład pn. "Pompy ciepła, jako jedyne źródła grzewcze w domach jednorodzinnych oraz w budynkach użyteczności publicznej".

Kliknij i słuchaj:




 

 



Część 4. Krzysztof Jabłoński wykład pn. "Ogniwa fotowoltaiczne w praktyce".

Kliknij i słuchaj:




 

 


 


 /mb/



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (17)
     

-- (2014-02-19 21:26:36)

przyznaję rację.pisałem już kilkakrotnie na tym forum o nieopłacalności pomp ciepła.
A chcą, niechże sobie zakładają.
Choć, jako tak proekologiczni peeselowcy winni palić w piecach suszonym krowim łajnem - to energia odnawialna.

Kaka (2014-02-19 17:10:40)

Proszę przybliżyć program spotkania. Bardzo chętnie wybrałbym się na spotkanie po którym wiedziałbym wszystko na temat źródeł finansowania takich ekologicznych rozwiązań. Finansowania dla osób prywatnych, dodam. Nie są to tanie rozwiązania i nie każdemu będzie się to opłacać. Jeśli mamy status uzdrowiska to może są uruchomione jakieś środki finansowe na zachęcenie społeczeństwa do zastąpienia np. węgla czymś mniej zanieczyszczającym środowisko. Jeśli na pompę ciepła musiałbym wydać (strzelam) 30.000 zł, (na stronie firmy która będzie reklamowała swoje usługi na spotkaniu są i pompy po 50.000zł) a potem jeszcze płacić za prąd napędzający pompę z czynnikiem nie małe pieniądze miesięcznie to ile za to kupiłbym ekogroszku do pieca znanej buskiej firmy kotlarskiej? Piec sprawuje się wyśmienicie a na rok spalam węgla za 3500 do 4000zł (łącznie z grzaniem ciepłej wody w lecie, kiedy to sprawność pompy ciepła jest najmniejsza). 30.000zł /4000zł/rok = 7,5 roku (delikatnie licząc). Jeśli dobrze liczę to pompa ciepła zrównoważy koszt węgla dopiero po siedmiu i pół roku.
Z kalkulatora ze strony firmy sofath wynika, że roczny koszt ogrzewania pompą to 2610 a ekogroszkiem 2810zł. Różnica nie za duża!
Czy będą poruszane takie konkrety, czy będą przedstawiane takie wyliczenia i porównania czy będzie to tylko reklama usług tych firm.
Jeśli nie znajdziemy poważnych źródeł finansowania przedsięwzięć ekologicznych to dalej będziemy palić węglem i od czasu do czasu chodzić na takie prelekcje.
Jeśli będzie to tylko reklama tych firm pod egidą p. starosty to niestety podziękuję, zwłaszcza, że pora spotkania wybrana została nie za fortunnie dla osób pracujących.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry