Dodane: Milena Data: 2014-02-08 11:13:23 (czytane: 27774) 
Do końca sierpnia ma zakończyć się proces likwidacji PKS Busko-Zdrój. Nie oznacza to jednak, że pasażerowie zostaną pozbawieni komunikacji. W Busku prawdopodobnie powstanie oddział PKS Radomsko.
Spółka ta wydzierżawiła już od buskiego przewoźnika autobusy. Obsługuje również część połączeń, które do niedawna uruchamiane były przez PKS Busko.
Likwidator, a wcześniej prezes PKS Busko, Stanisław Pęcherski informuje, że w PKS Radomsko zatrudniono również wielu pracowników likwidowanej spółki. Przede wszystkim kierowców i mechaników. Wielu pracowników skorzystało jednak z przysługujących im świadczeń przedemerytalnych lub odeszło na wcześniejsze emerytury. Stanisław Pęcherski dodaje, że podstawą planu likwidacji buskiego PKS-u jest sprzedaż majątku.
Uzyskane w ten sposób pieniądze mają pozwolić na spłacenie długów. W tym także zaległych wynagrodzeń dla pracowników. Na sprzedaż wystawiono autobusy oraz nieruchomości w Busku, Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej, gdzie spółka ma swoje placówki terenowe. Stanisław Pęcherski zapewnia, że wierzyciele odzyskają pieniądze. Nie chce jednak ujawnić, jaka jest skala zadłużenia buskiego PKS-u. Dodaje jedynie, że z bilansu otwarcia procesu likwidacji spółki wynika, że wartość majątku jest wystarczająca, aby spłacić zadłużenie.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Busku powstało w 1946 roku. Jeszcze kilka lat temu przewoźnik zatrudniał ponad 250 osób. Od tego czasu zwolniono ponad połowę pracowników. Zmniejszyła się również liczba autobusów - z ponad 120 do około 90.
Źródło: http://www.radio.kielce.pl/
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Disco atmosfera i rodzinna integracja w Słoneczku. Radosne święto dzieci i rodziców (foto/video)
Wakacje inne niż wszystkie. WOT zaprasza na letnie szkolenie
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (32) |
- (2014-02-14 07:10:44)
www.facebook.com/buskopks
- (2014-02-12 22:06:22)
to jest giga nieporozumieniem, żeby prezes został likwidatorem! to jak nagroda dla przegranego...i to wysokopłatna nagroda
-do Nowego PKS (2014-02-11 13:34:11)
PKS w poprzedniej formie musial tak skonczyc.Moze nowa dyrekcja powalczy z cwaniaczkami busiarzami ich metoda?Wystarczy przed Matnyska t minut wczesniej dac prawdziwy autobus do Krakowa i gwarantuje ze bedzie oplacalny.Czesto w Krakowie tez kuracjusze z bagazem nie maja sie jak zabrac do minimatbusika.Wladze Buska tez mogly by pomoc na poczatek chocby znizkami w podatkach.Takie miasto jak Busko nie moze zostac bez komunikacji i zdac sie na cwaniaczkow busiarzy ktorzy teraz robia co chca i jezdza kiedy chca
-program naprawczy? (2014-02-10 17:26:08)
było już chyba kilka takich programów!
A co? Jeszcze chcielibyście, by miasto dokładało z naszych podatków?
Jeżeli była możliwość dochodowej działalności firmy, to trzeba było zmienić dyrektora na takiego co by dał radę. Na pewno musiały by być inne warunki pracy. Takie czasy jak czasy komuny, już się nie wrócą dla firm. A niektórym by się marzyły...
-Były pracownik (2014-02-10 17:00:46)
PKS upadł, bo był źle zarządzany. Nie dostosował sie do zmieniających się potrzeb rynku. Trzeba było sukcesywnie wymieniać tabor na mniejszy i elastyczniej dostosowywać rozkłady jazdy do potrzeb pasażerów. Jeśli Autosan palił 20-22 litrów i jechało nim 5-15 osób, to jak PKS mógł konkurować z busem (Mercedes Sprinter) który spala 10-11 litrów i ma 19 miejsc siedzących+9 stojących (o ile dobrze pamiętam)? Do tego doszła indolencja państwa Polskiego. PKS płacił wszystkie składki pracownikom, urlopy były itp, itd. Jak jest u busiarzy wszyscy wiedzą, po ile godzin kierowcy jeżdżą, ile składek mają odprowadzane itp, itd. Tylko gdzie jest i co robi (a raczej czego nie robi) Inspekcja Pracy, Inspekcja Transportu Drogowego, Skarbówka? Jak PKS miał konkurować w takich warunkach? Kolejna sprawa-jak urzędnicy wydawali i wydają rozkłady jazdy? Bus jedzie 5-10 minut przed autobusem PKS, potem przez jakiś czas nic nie jechało i jak się zbliżał kurs PKSu to znów bus 5-10 minut przed tym kursem jedzie. Tak powinno być? Konkludując-złe zarządzanie PKSem oraz indolencja służb i urzędników, którzy nie czuwali nad tym, żeby konkurencja była uczciwa, boprowadziły do upadku PKS.
-PKS Staszów... (2014-02-10 13:41:41)
został spółką miejską, w firmie wdrożono program naprawczy, ludzie mają pracę, a pasażerowie podróżują w ludzkich warunkach. W Busku władza jest zainteresowana tylko tym co przynosi dochód, a co za tym idzie synekury dla przyjaciół królika - patrz uzdrowisko.
-olek (2014-02-10 13:36:02)
Dlaczego zlikwidowano połączenie do Krakowa ?????? i teraz trzeba się gnieść w nysce z ludźmi upchanymi jak worki z kartoflami. Tak samo nie rozumiem jak można jechać do Warszawy z Muszkieterem w Mercedesie Vario, które jest tak głośne, że słychć je z daleka no ale cóż niektórzy wolą zaoszczędzić 3zł bo bilet w PKS kosztuje 40zł a w busiku 37zł i gnieść się 4.5h. Przyjemną i komfortową podróż zawdzięcza firma
-gosc (2014-02-10 12:59:47)
Nie rozumiem, jak ktoś kto był prezesem i był odpowiedzialny za zadłużenie firmy, tym samym zostaje likwidatorem spółki?
-lolo (2014-02-10 12:55:15)
Prezeza i całą radę trzeba podać do sądu niech tam się tłumaczą.Pani Nurek jak widać nigdzie miejsca nie zagrzewa,taki z niej fachowiec!!Dziwne że dalej jest radną chyba dzięki prośbą rodziców na wybory!
-mieszkaniec Buska'' UZDROWISKA'' (2014-02-10 10:42:06)
Kiedyś szłam za kuracjuszkami i podsłuchałam rozmowę,własnie jedna z nich miała wracać już do domu. Rozmawiały o polączeniach i to właśnie do Krakowa.Z rozmowy wynikało,że z Buska do Krakowa będziewracać przez Kielce bo nie ma z Buska dobrego polączenia,miałam się wtracić ale wstyd mi było ,że pochodze z takiego zadłupia!XXI wiek ,miasto uzdrowiskowe a trzeba chyba dojeżdzać i wracać furmanką.
-KRAKOW!!! (2014-02-09 21:03:21)
Pzywroccie kursy prawdziwych autobusow do Krakowa!!!to skandal zeby takie cos jak minimatbusiki tylko tam jezdzily!!!obiecuje ze juz nawet zle nie pomysle o PKS tylkó niech znowu mozna bedzie jechac do Krakowa po ludzku!!!
-bbbbbb (2014-02-09 20:39:21)
do likwidatora a do ktorej prezeski masz najwiekszy zal ze upadla ogrodnicz a ktory biznesmen chce kupic bo juz jeden byl z ostrowca i co pokazal
Anna (2014-02-09 19:22:40)
cieszę się , ze Radomsko, tam są pracowici ludzie i nie oszukują.
-do kierowca (2014-02-09 18:12:15)
Została jeszcze baza na widuchowskiej. Zobaczcie jakie lody kręciły prezeski. Co ciekawe budynek na widuchowskiej chce kupić za dobrą kasę jeden z biznesmenów. Mówi, że otworzy tam przedsiębiorstwo warzywno - owocowe, ale likwidatorka nie wyraża zgody na sprzedaż. lepiej żeby stało i gniło. A kto wykupił po taniości samochody, maszyny? Prezes Rady. Idioci, nie umiecie zarządzać, to po co się pchacie? W Polsce będzie lepiej, ale jak te pokolenia przesiąknięte komuną będą wąchać kwiatki od spodu. GNLS!
-Na dobry początek... (2014-02-09 17:26:36)
zlikwidowano dochodowe kursy do Krakowa, zwłaszcza w niedzielę o godzinie 16.00 i 17.30. Autobusy były pełne. Już to widzę jak PKS Radomsko będzie obsługiwał trasy, skończy się tak jak z PKS Oświęcim, który kupił PKS Nowy Sącz. Kierowcy z Nowego Sącza od września 2013 roku do lutego otrzymali po 1500 złotych.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.