swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Termomodernizacja 'buskiego Uzdrowiska' (video)

Dodane: Milena Data: 2014-01-11 11:40:50 (czytane: 16876)  Wersja do druku

8 stycznia 2013 r., odbyło się spotkanie przedstawicieli władz uzdrowiska z przedstawicielami samorządu województwa, podczas którego podpisano umowę, w sprawie termomodernizacji 12 budynków Uzdrowiska w Busku-Zdroju.

Adam Jarubas - Marszałek Województwa, Kazimierz Kotowski - członek Zarządu Województwa oraz Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki Uzdrowiskowej podpisali umowę na dofinansowywanie projektu pn. "Termomodernizacja budynków Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. w ramach RPOWŚ 2007-2013, działania 4.2 – Rozwój systemów lokalnej infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej".

W spotkaniu wzięli również udział: Jerzy Kolarz - Starosta Buski, Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Bernard Antos - Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego.

12 budynków należących do spółki przejdzie gruntowną modernizację, która zostanie zrealizowana do końca 2014 roku.

modernizacja_uzdrowiska2.jpg

termomoderniczacja5.jpg

termomodernizacja8.jpg 

"Realizacja projektu zapewni zmniejszenie zapotrzebowania na energię i wpłynie na ograniczenie utraty ciepła, poprzez usprawnienie instalacji ogrzewania budynków,  wody i ocieplenie budynków. Termomodernizacja przeprowadzona będzie w oparciu o audyty energetyczne. Inwestycja przyczyni się też do poprawy stanu środowiska, zyska estetyka obiektów. " - jak poinformował Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki Uzdrowiskowej.

Połowa pieniądze na termomodernizację budynków pochodzić będzie z budżetu „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A, natomiast druga część ze środków unijnych z RPOWŚ 2007-2013.

Całkowity koszt realizacji projektu to około 6,2 mln zł. Kwalifikowana wartość wydatku inwestycyjnego wyniesie ok. 5.9 mln zł. Środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego to ok. 2.9 mln zł, natomiast wkład własny beneficjenta wyniesie ok. 3 mln zł.

termomodernizacja7.jpg 

termomoderniczacja1.jpg 

Sanatorium „Marconi”, „Mikołaj”, "Willa Zielona", "Oblęgorek", Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”, Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”, Kawiarnie  "Victoria" i "Parkowa", Biura ZST, mieszczące się przy ul. Rzewuskiego, Archiwum zakładowe w Zbludowicach i Zakład Przyrodoleczniczy  - oddział nr II, III i IV wraz z apteką i laboratorium to obiekty, które przejdą modernizację w 2014 r.

Zakres prac obejmować będzie wiele aspektów, m.in.: docieplenie ścian i stropu, wymiana okien i drzwi, modernizacja systemu ciepłej wody użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania, montaż instalacji z pompą ciepła do podgrzewania wody basenowej oraz montaż instalacji solarnej.

"Cele projektu są spójne z Unią i polską polityką ekologiczną ukierunkowaną na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, poprawę stanu środowiska, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej, a co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków Uzdrowiska" - mówił Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki Uzdrowiskowej.

termomoderniczacja2.jpg

modernizacja_uzdrowisko.jpg

Podsumowanie 2013 roku...
16 stycznia mija dokładnie rok od chwili, kiedy to Ministerstwo Skarbu Państwa nieodpłatnie przekazało na rzecz Województwa Świętokrzyskiego akcje spółki "Uzdrowisko Busko Zdrój" SA., dlatego też podczas spotkania podsumowano ubiegły rok m.in. przedstawiono sytuację finansową uzdrowiska w rok po jego komunalizacji oraz zrealizowane w tym czasie inwestycje.

"Wybudowano nowy pawilon oraz zmodernizowano Punkt Żywienia Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowego Rehabilitacji "Krystyna".  Do 30.06.2013 r. rewitalizowano ostatni element tej inwestycji, czyli rozbudowę szpitala o nowy pięciokondygnacyjny Pawilon C1. W nowym pawilonie C1 na dwóch najniższych kondygnacjach zlokalizowano Zakład Przyrodoleczniczy, czyli część zabiegową. Na trzech pozostałych kondygnacjach znajduje się 37 komfortowych pokoi z łazienkami. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 10 mln zł., dofinansowanie ze środków UE to ok. 4,7 mln zł., natomiast wkład własny to kwota ok. 5,3 mln zł." - mówił Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki Uzdrowiskowej.

Podczas spotkania przedstawiono sytuację finansową Uzdrowiska: liczba pacjentów w ciągu ostatniego roku wzrosła - o ok. 1200 osób, ilość wykonanych w tym czasie zabiegów zwiększyła się do ok. 43 tys.. Po wprowadzeniu zmian przychody wzrosły - ok. 4,5 mln zł. Można więc stwierdzić, iż dane potwierdzają zasadność komunalizacji Uzdrowiska w Busku-Zdroju.

Infrastruktura buskiego uzdrowiska rozwija się w bardzo szybkim tempie, wraz z nią "Buskowianka", która zdobywa coraz to nowsze rynki, nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Od ponad 50 lat „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. jest producentem Naturalnej Wody Mineralnej, która produkowana jest w nakładzie, ok. 26 mln butelek rocznie.

"Pozyskano nowych kontrahentów w kraju, wśród których znaleźli się m.in.: Volkswagen Lublin, Grupa Azoty, Kopalnia Węgla "Bogdanka", PKP, Orlen Płock, Sieć Stokrotka, oraz za granicą: w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich." - mówił Wojciech Legawiec - prezes buskiego uzdrowiska.

Zobacz video:

uzdrowisko_termomoderniczacja1_1.jpg
Kliknij i oglądaj




/mb/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry