Termomodernizacja 'buskiego Uzdrowiska' (video)
2014-01-11 11:40:50

8 stycznia 2013 r., odbyło się spotkanie przedstawicieli władz uzdrowiska z przedstawicielami samorządu województwa, podczas którego podpisano umowę, w sprawie termomodernizacji 12 budynków Uzdrowiska w Busku-Zdroju.



Adam Jarubas - Marszałek Województwa, Kazimierz Kotowski - członek
Zarządu Województwa oraz Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki
Uzdrowiskowej podpisali umowę na dofinansowywanie projektu pn.
"Termomodernizacja budynków Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. w ramach RPOWŚ
2007-2013, działania 4.2 – Rozwój systemów lokalnej infrastruktury
ochrony środowiska i energetycznej".

W spotkaniu wzięli również udział: Jerzy Kolarz - Starosta Buski, Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Bernard Antos - Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego.

12 budynków należących do spółki przejdzie gruntowną modernizację, która zostanie zrealizowana do końca 2014 roku.

modernizacja_uzdrowiska2.jpg

termomoderniczacja5.jpg

termomodernizacja8.jpg 

"Realizacja projektu zapewni zmniejszenie zapotrzebowania na energię i
wpłynie na ograniczenie utraty ciepła, poprzez usprawnienie instalacji
ogrzewania budynków,  wody i ocieplenie budynków. Termomodernizacja
przeprowadzona będzie w oparciu o audyty energetyczne. Inwestycja
przyczyni się też do poprawy stanu środowiska, zyska estetyka obiektów. "
- jak poinformował Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki
Uzdrowiskowej.

Połowa pieniądze na termomodernizację budynków pochodzić będzie z budżetu „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A, natomiast druga część ze środków unijnych z RPOWŚ 2007-2013.

Całkowity koszt realizacji projektu
to około 6,2 mln zł. Kwalifikowana wartość wydatku inwestycyjnego wyniesie ok.
5.9 mln zł. Środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Świętokrzyskiego to ok. 2.9 mln zł, natomiast wkład własny
beneficjenta wyniesie ok. 3 mln zł.

termomodernizacja7.jpg 

termomoderniczacja1.jpg 

Sanatorium „Marconi”, „Mikołaj”, "Willa Zielona", "Oblęgorek",
Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka”,
Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”, Kawiarnie 
"Victoria" i "Parkowa", Biura ZST, mieszczące się przy ul. Rzewuskiego,
Archiwum zakładowe w Zbludowicach i Zakład Przyrodoleczniczy  - oddział
nr II, III i IV wraz z apteką i laboratorium to obiekty, które przejdą modernizację w 2014 r.

Zakres
prac obejmować będzie wiele aspektów, m.in.: docieplenie ścian i
stropu, wymiana okien i drzwi, modernizacja systemu ciepłej wody
użytkowej i instalacji centralnego ogrzewania, montaż instalacji z pompą
ciepła do podgrzewania wody basenowej oraz montaż instalacji solarnej.

"Cele projektu są spójne z Unią i polską polityką
ekologiczną ukierunkowaną na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym,
poprawę stanu środowiska, zrównoważone wykorzystanie zasobów
naturalnych. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie efektywności
energetycznej, a co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacyjnych
budynków Uzdrowiska" - mówił
Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki
Uzdrowiskowej.

termomoderniczacja2.jpg

modernizacja_uzdrowisko.jpg

Podsumowanie 2013 roku...
16 stycznia mija dokładnie rok od chwili, kiedy to Ministerstwo Skarbu Państwa nieodpłatnie przekazało na rzecz Województwa Świętokrzyskiego akcje spółki "Uzdrowisko Busko Zdrój" SA., dlatego też podczas spotkania podsumowano ubiegły rok m.in. przedstawiono sytuację finansową uzdrowiska w rok po jego komunalizacji oraz zrealizowane w tym czasie inwestycje.

"Wybudowano nowy pawilon oraz zmodernizowano Punkt Żywienia Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowego Rehabilitacji "Krystyna".  Do 30.06.2013 r. rewitalizowano ostatni element tej inwestycji, czyli rozbudowę szpitala o nowy pięciokondygnacyjny Pawilon C1. W nowym pawilonie C1 na dwóch najniższych kondygnacjach zlokalizowano Zakład Przyrodoleczniczy, czyli część zabiegową. Na trzech pozostałych kondygnacjach znajduje się 37 komfortowych pokoi z łazienkami. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 10 mln zł., dofinansowanie ze
środków UE to ok. 4,7 mln zł., natomiast wkład własny to kwota ok. 5,3
mln zł." - mówił Wojciech Legawiec - Prezes Buskiej Spółki
Uzdrowiskowej.

Podczas spotkania przedstawiono sytuację finansową Uzdrowiska: liczba pacjentów w
ciągu ostatniego roku wzrosła - o ok. 1200 osób, ilość
wykonanych w tym czasie zabiegów zwiększyła się do ok. 43 tys.. Po wprowadzeniu zmian przychody wzrosły - ok. 4,5 mln zł. Można więc stwierdzić, iż dane potwierdzają zasadność komunalizacji Uzdrowiska w Busku-Zdroju.

Infrastruktura buskiego uzdrowiska rozwija się w bardzo szybkim tempie, wraz z nią "Buskowianka", która zdobywa coraz to nowsze rynki, nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Od ponad 50 lat „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. jest producentem Naturalnej Wody Mineralnej, która produkowana jest w nakładzie, ok. 26 mln butelek rocznie.

"Pozyskano
nowych kontrahentów w kraju, wśród których znaleźli się m.in.:
Volkswagen Lublin, Grupa Azoty, Kopalnia Węgla "Bogdanka", PKP, Orlen Płock, Sieć Stokrotka, oraz za granicą: w tym w Zjednoczonych
Emiratach Arabskich." - mówił Wojciech Legawiec - prezes buskiego uzdrowiska.

Zobacz video:




/mb/






























https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15810