swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do koñca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Mandat za nieprawid³owe parkowanie

Dodane: Milena Data: 2014-01-07 14:30:00 (czytane: 23814)  Wersja do druku

P³acenie mandatów karnych za nieprawid³owe parkowanie nie nale¿y do przyjemno¶ci, ka¿dy kierowca powinien wiedzieæ, ¿e znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania pojazdu nie jest rzecz± ³atw± w mie¶cie, ale nie zwalnia to z obowi±zku stosowania siê do przepisów ruchu drogowego.

STRA¯ MIEJSKA na podstawie przeprowadzonych analiz podczas podejmowanych interwencji stwierdza ¿e wiêkszo¶æ kierowców nie uaktualnia swojej wiedzy w zakresie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Poni¿ej wskazujemy miejsca i przedstawiamy opis najczê¶ciej pope³nianych wykroczeñ na ulicach miasta wynikaj±cych z niewiedzy kierowców po których przeczytaniu, mo¿na unikn±æ mandatu.

 STREFA ZAMIESZKANIA

znak_d-40_1.jpg
D - 40
strefa zamieszkania

 znak_d_41.jpg
D – 41
koniec strefy zamieszkania

Wymienione znaki zosta³y ustawione na Placu Zwyciêstwa oraz na odcinku ulicy Mickiewicza skrzy¿owanie z ulic± Ko¶ciuszki. Chc±cych zaparkowaæ pojazd w tej strefie informujemy, ¿e postój jest tam dozwolony tylko w miejscach wyznaczonych np. zatokach postojowych, miejscach oznakowanych znakiem D-18 „parking".

 znak_d_18.jpg
D – 18
parking

 Ponadto szczególne zasady ruchu drogowego w tej strefie to miêdzy innymi;

  • prawo pieszego do korzystania z ca³ej szeroko¶ci drogi i pierwszeñstwo przed pojazdami,
  • mo¿liwo¶æ korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
  • prêdko¶æ dopuszczalna pojazdu lub zespo³u pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,

Niestosowanie siê do tego przepisu oznacza pope³nienie wykroczenia z art. 97 KW i otrzymanie mandatu karnego wg taryfikatora tj. w wysoko¶ci 100,00 z³. oraz 1 pkt karny. Równie¿ parkowanie tu¿ za znakiem na tzw. dostawkê, stanowi o niezastosowaniu siê do w/w postanowieñ.

Miejsca gdzie mo¿na spodziewaæ siê mandatu to Plac Zwyciêstwa.

ZAKAZ ZATRZYMYWANIA SIÊ, ZAKAZ POSTOJU

znak_b_35.jpg
B – 35
zakaz postoju


znak_b_36.jpg
B – 36
zakaz zatrzymywania siê

Niestosowanie siê do znaków „B-36 i B-35", jest najczêstsz± przyczyn± otrzymania mandatu karnego od stra¿nika w Busku -Zdroju.

Do 2002 roku, je¶li by³ postawiony znak bez adnotacji „ dotyczy chodnika" to parkowanie na chodniku by³o dozwolone. Od 2002 roku na chodniku wolno parkowaæ tylko wówczas, je¶li pod znakiem jest adnotacja „nie dotyczy chodnika".

Nale¿y pamiêtaæ o przepisie okre¶laj±cym pozostawienie minimum 1,5 m przej¶cia dla pieszych na chodniku i dalszym zapisie, ¿e je¶li ta szeroko¶æ jest nie wystarczaj±ca i zaparkowany pojazd utrudnia ruch pieszych to parkowanie jest zabronione !!! A tej czê¶ci przepisu wiêkszo¶æ kierowców nie pamiêta.

Niezastosowanie siê do tych znaków i przepisu oznacza pope³nienie wykroczenia z art 92 lub 97 KW i otrzymanie mandatu karnego wg taryfikatora w wysoko¶ci 100,00 z³. oraz 1pkt karny.

Nale¿y te¿ pamiêtaæ, ¿e je¿eli pod znakiem znajduje siê tabliczka T-24 ( tabliczka wskazuj±ca, ¿e pozostawiony pojazd zostanie usuniêty z drogi na koszt w³a¶ciciela ).

znak_t_24.jpg
T – 24

Oznacza to, ¿e pojazd zostanie odholowany na parking strze¿ony. Tej przykro¶ci kierowcy w Busku-Zdroju mog± do¶wiadczyæ na ul. Uchnasta obok dyskontu Biedronka, na ul. 1-go Maja i ul. Rzewuskiego.

Pamiêtajmy – stra¿nicy interweniuj± wy³±cznie w przypadkach ³amania przez kierowców obowi±zuj±cego prawa !!!. Przestrzegajmy przepisów prawa o ruchu drogowym pozwoli to stra¿nikom na mo¿liwo¶ci wykazania siê w innych obszarach zwi±zanych z ochron± porz±dku publicznego.

¬ród³o: http://www.umig.busko.pl/


  • Wiadomo¶ci z regionu
  • Aktualno¶ci
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy.

  Komentarze (48)
     

-Panie Burmistrzu (2014-01-07 21:24:22)

Stra¿ Miejska powinna korzystaæ z ustawowych uprawnieñ i zak³adaæ blokady na ko³a. Nie wiem dlaczego do tej pory tego nikt nie zrobi³. A je¿eli obok Bycoka pal± marychê, to od tego jest Policja. A swoj± drog± czêsto widzê m³odzie¿ na placach zabaw w godzinach wieczornych, a Policja i Stra¿ Miejska rzadko interweniuje, pomimo podstaw prawnych.

-olo (2014-01-07 21:18:08)

Witm wszystkich i mam nadzieje , ze poprzecie to co teraz tu opisze. Po primo. po remoncie centrum miasta jest ³adniej. Ale zaparkowac to jest cuuuuuuuuuuuuuuuuuuuud. Po drugie primo. Chocby¶ chcia³ zaparkowaæ to jest cuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuddddddddddddddddddddd , ale za wszystko trza zap³aciæ. Po trzecie primo Czarni tylko czychaja by ktos zaparkowa³ i zanim dojdzie do kiosku by kupiæ karte to ju¿ trzaskaja foty. ZARAZA . Panie Burmistrzu, za nied³ugo zaczniecie skomlec do naszych domów o g³osy. Ludzie obud¼cie sie. Ich tylko miasto opchodzi , bo kasa z sanatoriów. A gdzie wie¶ ????????????????
W koñcu jakby nie my to ............ reszte sobie dopowiedzmy.

-mmm (2014-01-07 20:41:15)

a co z tymi co parkuj± na chodnikach lub na trawnikach, np na ul Kiliñskiego??? nie wspomnê ju¿ o tym jak stawiaj± samochody na podjazdach gdzie wje¿d¿a siê z wózkiem z ma³ym dzieckiem lub osoba na wózku inwalidzkim np przy stokrotce. nigdy nie widzialam ¿eby taki 'dobry' kierowca dosta³ mandat...

-ja (2014-01-07 20:40:57)

wszystkie te negatywne komentarze pod adresem Stra¿y Miejskiej jest to p³acz i skamlanie osób, które "prawid³owo" zaparkowa³y samochód w miejscu, gdzie obowi±zuje znak B-36, albo kulturalnie w miejscu publicznym spo¿ywa³y alkohol oczywi¶cie "legalnie", albo dosta³y wezwanie do zap³aty kary za brak karty parkingowej bo ciê¿ko kupiæ, np. 10 sztuk na za¶ ¿eby nie chodziæ do kiosku,

niektórzy te¿ zapomnieli ¿e istnieje taka instytucja jak Policja, której celem jest dbanie o bezpieczeñstwo. Kolego od "Bycoka" a od czego jest policja kryminalna w busku? przecie¿ oni zarabiaj± 2 albo 3 razy wiêcej od Stra¿y. ile razy ich widzia³e¶ na "Bycoku"?

Najpierw niech ka¿dy zastanowi siê czy jest w porz±dku wobec siebie i prawa a potem ocenia innych.

-rex (2014-01-07 20:09:34)

pod blokiem na staszica jest parking tylko dla mieszkanców od strony sklepu i co kto tam staje wszyscy a mieszkancy nie maja gdzie ktos tego pilnuje. Osiedle swierczewskiego obok bloku nr 1 od ulicy armii krajowej jak i wjazd na osiedle od batorego sa znaki zakazu wjazdu nie dotyczy mieszkañców i co kto tego pilnuje nikt jezdza tam wszyscy oa strach dziecko puscic na osiedlowe hustawki. NIECH SZANOWNA PLICE ZWROCI NA TO UWAGÊ.

-kalika (2014-01-07 20:00:21)

dlaczego tak rzadko sprawdzaj± koperty dla inwalidów, niech co poniektórzy uprawnieni nie wstydz± siê wystawiaæ kart parkingowych, bo bez tego 500 z³. Pod Starostwem pan burmistrz nie uzupe³ni³ kopert znaczkiem wózka, dlatego stra¿ tam nie interweniuje

-Sta¶ (2014-01-07 19:19:54)

prawid³owo,¿e wlepia³a mandaty skoro teren jest oznakowany stref± zamieszkania.A teren wspólnoty, czyli prywatny.

-OLO (2014-01-07 19:10:12)

Na Sikorskiego te¿ s± takie znaki,ostatnio Policja wlepia³a mandaty.

-Strefa zamieszkania znak D40 i D41 (2014-01-07 19:07:56)

kierowcy nie znaj± znaków drogowych, w Busku to je¿dzi siê jak przed laty bat i furmanka.Ale co tu wymagaæ skoro wiocha wszêdzie.

-Karol (2014-01-07 19:02:19)

Dlaczego Buska Stra¿ Miejska nie zak³ada blokad na ko³a samochodów ¿le parkuj±cych.

-Stra¿ Miejska jest potrzebna (2014-01-07 19:00:21)

Burmistrz powinien zakupiæ radar dla stra¿y miejskiej.Wtedy komentarze by³yby inne.

-przeciwnik nierobów (2014-01-07 18:36:15)

Dlaczego te czarne nieroby "pracuj±" tylko w dni robocze i w godzinach pracy urzêdu? Nadchodzi sobota i niedziela nie ma siê do kogo zwróciæ jak kto¶ podrzuci psa pod KAUFLAND! Policja mówi ¿e nie jest od tego, a wielkie pany stra¿niki maj± wolne! Za co bior± pensjê?
Panie Burmistrzu, zlikwidowaæ tê czarn± Policjê, a zaoszczêdzone pieni±dze przeznaczyæ na opiekê spo³eczn± lub etaty lekarzy specjalistów jak np. URUOLOG w buskim szpitalu bo nie ma ¿adnego!

-XYZ (2014-01-07 18:23:36)

Dlaczego przy parkingu na ul.Partyzantów w kiosku nie biletów na parking,trzeba lataæ do rynku lub na basen.A stra¿ w miêdzyczsie wk³ada kartki za wycieraczki

- (2014-01-07 17:53:02)

KTO WIDZIAL I KIEDY NA ULICY KOMENDANTA WIECZORKA ZE STRAZY MIEJSKIEJ -DLACZEGO ON JESZCZE PRACUJE !CO ROBI PALYS KTORY SIEDZI CIAGLE W KWIACIARNI I INNI ,

-¦tra¿ Miejska (2014-01-07 16:59:28)

W tak ma³ym mie¶cie jak Busko i z tak± liczb± stra¿ników miejskich powinien tu byæ po¿±dek jak nigdzie indziej!!!
Gdyby oni w ogóle co¶ robili.
A tak jest syf ki³a i mogi³a.

Je¼dzicie kilka razy dziennie do komunalki, kiedy zrobicie wreszcie porz±dek z ul. £agiewnic± ???

Tam nie da siê wyjechaæ pod górkê bo pas jezdni blokuj± nieprawid³owo parkowane auta !!! Jako¶ nic z tym nie robicie !!! Ani stra¿ ani policja !!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorz±dowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbêdzie siê w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyci±ga mi³o¶ników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ kulturalnych w regionie. Sprawd¼cie program tegorocznego festiwalu.



Wróæ do góry