swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do koñca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Mandat za nieprawid³owe parkowanie

Dodane: Milena Data: 2014-01-07 14:30:00 (czytane: 23812)  Wersja do druku

P³acenie mandatów karnych za nieprawid³owe parkowanie nie nale¿y do przyjemno¶ci, ka¿dy kierowca powinien wiedzieæ, ¿e znalezienie wolnego miejsca do zaparkowania pojazdu nie jest rzecz± ³atw± w mie¶cie, ale nie zwalnia to z obowi±zku stosowania siê do przepisów ruchu drogowego.

STRA¯ MIEJSKA na podstawie przeprowadzonych analiz podczas podejmowanych interwencji stwierdza ¿e wiêkszo¶æ kierowców nie uaktualnia swojej wiedzy w zakresie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Poni¿ej wskazujemy miejsca i przedstawiamy opis najczê¶ciej pope³nianych wykroczeñ na ulicach miasta wynikaj±cych z niewiedzy kierowców po których przeczytaniu, mo¿na unikn±æ mandatu.

 STREFA ZAMIESZKANIA

znak_d-40_1.jpg
D - 40
strefa zamieszkania

 znak_d_41.jpg
D – 41
koniec strefy zamieszkania

Wymienione znaki zosta³y ustawione na Placu Zwyciêstwa oraz na odcinku ulicy Mickiewicza skrzy¿owanie z ulic± Ko¶ciuszki. Chc±cych zaparkowaæ pojazd w tej strefie informujemy, ¿e postój jest tam dozwolony tylko w miejscach wyznaczonych np. zatokach postojowych, miejscach oznakowanych znakiem D-18 „parking".

 znak_d_18.jpg
D – 18
parking

 Ponadto szczególne zasady ruchu drogowego w tej strefie to miêdzy innymi;

  • prawo pieszego do korzystania z ca³ej szeroko¶ci drogi i pierwszeñstwo przed pojazdami,
  • mo¿liwo¶æ korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
  • prêdko¶æ dopuszczalna pojazdu lub zespo³u pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,

Niestosowanie siê do tego przepisu oznacza pope³nienie wykroczenia z art. 97 KW i otrzymanie mandatu karnego wg taryfikatora tj. w wysoko¶ci 100,00 z³. oraz 1 pkt karny. Równie¿ parkowanie tu¿ za znakiem na tzw. dostawkê, stanowi o niezastosowaniu siê do w/w postanowieñ.

Miejsca gdzie mo¿na spodziewaæ siê mandatu to Plac Zwyciêstwa.

ZAKAZ ZATRZYMYWANIA SIÊ, ZAKAZ POSTOJU

znak_b_35.jpg
B – 35
zakaz postoju


znak_b_36.jpg
B – 36
zakaz zatrzymywania siê

Niestosowanie siê do znaków „B-36 i B-35", jest najczêstsz± przyczyn± otrzymania mandatu karnego od stra¿nika w Busku -Zdroju.

Do 2002 roku, je¶li by³ postawiony znak bez adnotacji „ dotyczy chodnika" to parkowanie na chodniku by³o dozwolone. Od 2002 roku na chodniku wolno parkowaæ tylko wówczas, je¶li pod znakiem jest adnotacja „nie dotyczy chodnika".

Nale¿y pamiêtaæ o przepisie okre¶laj±cym pozostawienie minimum 1,5 m przej¶cia dla pieszych na chodniku i dalszym zapisie, ¿e je¶li ta szeroko¶æ jest nie wystarczaj±ca i zaparkowany pojazd utrudnia ruch pieszych to parkowanie jest zabronione !!! A tej czê¶ci przepisu wiêkszo¶æ kierowców nie pamiêta.

Niezastosowanie siê do tych znaków i przepisu oznacza pope³nienie wykroczenia z art 92 lub 97 KW i otrzymanie mandatu karnego wg taryfikatora w wysoko¶ci 100,00 z³. oraz 1pkt karny.

Nale¿y te¿ pamiêtaæ, ¿e je¿eli pod znakiem znajduje siê tabliczka T-24 ( tabliczka wskazuj±ca, ¿e pozostawiony pojazd zostanie usuniêty z drogi na koszt w³a¶ciciela ).

znak_t_24.jpg
T – 24

Oznacza to, ¿e pojazd zostanie odholowany na parking strze¿ony. Tej przykro¶ci kierowcy w Busku-Zdroju mog± do¶wiadczyæ na ul. Uchnasta obok dyskontu Biedronka, na ul. 1-go Maja i ul. Rzewuskiego.

Pamiêtajmy – stra¿nicy interweniuj± wy³±cznie w przypadkach ³amania przez kierowców obowi±zuj±cego prawa !!!. Przestrzegajmy przepisów prawa o ruchu drogowym pozwoli to stra¿nikom na mo¿liwo¶ci wykazania siê w innych obszarach zwi±zanych z ochron± porz±dku publicznego.

¬ród³o: http://www.umig.busko.pl/


  • Wiadomo¶ci z regionu
  • Aktualno¶ci
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy.

  Komentarze (48)
     

-olek (2014-01-08 16:05:28)

jak ¿e¶ widzia³ to trzeba by³o zrobiæ fotkê i do neta.

-Niech góra da przyk³ad. (2014-01-08 12:45:21)

A ja kiedy¶ widzia³em jak Pan obecny burmistrz podjecha³ prywatnym mercedesem, zaparkowa³ w strefie p³atnego parkowania i w nosie mia³ kartê postojow±.

-do poni¿ej (2014-01-08 10:17:25)

Kiedy¶ widzia³em jak jeden czarny wlepia³ "mandat"go¶ciowi/obca rejestracja/za to ¿e ten pó³ opony mia³ za stref± parkowania.Przecie¿ taki psuje opiniê wszystkim mieszkañcom miasta.Ale ca³e szczê¶cie chyba go wypierniczyli bo od jakiego¶ czasu ju¿ go nie widzê na patrolach.

-miasto dla ludzi, czy tylko dla mieszkañców centrum? (2014-01-08 10:07:23)

Ludzie parkuj± i musz± parkowaæ w centrum. Na chodniku te¿. Rynek i centrum s± zagospodarowane za pieni±dze wszystkich podatników gminy. Wiêc wszyscy mieszkañcy (i przyjezdni te¿) powinni mieæ prawo do przebywania w tym obrêbie. Mieszkañcy centrum uwa¿aj±, ¿e s± to ich rejony i tylko im wolno tam parkowaæ (na chodniku te¿), ale wszyscy inni powinni mieæ to zabronione.

-a dzisiaj rano w rynku (2014-01-08 07:28:44)

Co tu daleko szukaæ - podwórko PALARNIA w rynku miêdzy blokami o 7 zawalona ma³olatami, jak co rano zreszt±, a stra¿nicy 10m dalej na "rondzie" dla melexów du...y w autku grzej± i nie reaguj± na pal±ce ma³olaty... Wygl±da na to, ¿e pod latarni± najciemniej...

-Obserwator (2014-01-08 06:58:29)

Na Sikorskiego te¿ s± takie znaki, i jest wreszcie przyzwoity wjazd ale tylko na krótkim odcinku. Kto¶ pomy¶la³ i proszê zrobili sobie parking nawet oznakowali. ale co tu sie dziwiæ jak to wspólnota, szkoda ze SM nie potrafi poradziæ sobie z tym tematem mimo wielu monitów.

-KIEROWCA (2014-01-07 23:56:15)

SKORO WSZYSCY S¡ PRZECIWNI PARKOWANIU NA UL PARTYZANTÓW TO GDZIE MAM ZAPARKOWAÆ??? PROSZÊ WYBUDOWAÆ PARKING WIELOPOZIOMOWY np. NA STARYM DWORCU I BÊDZIE PO SPRAWIE, ROZWI¡¯E TO PROBLEM BRAKU MIEJSC PARKINGOWYCH RAZ NA ZAWSZE!!! TAKIE ROZWI¡ZANIA S¡ NP. W KIELCACH I KRAJACH WYSOKO ROZWINIÊTYCH WIÊC DLACZEGO NIE MO¯NA ZROBIÆ TAK W BUSKU

-waldo (2014-01-07 23:55:21)

Znaki zakazu wjazdu na osiedla (oprócz mieszkañców), na parkingach instytucji, sklepów (ndt. du¿ych marketów), zak³adów , banków itd., prawie wszystkie miejsca zajête przez ich pracowników. Gdzie maj± maj± parkowaæ znajomi, rodziny przyje¿d¿aj±ce do mieszkañców i klienci do sklepów na danym osiedlu?.
Ja bym siê posun±³ dalej w zakazach i karaniu kierowców. Wszystkich kierowców
mieszkaj±cych w Busku-Zdroju a parkuj±cych bli¿ej ni¿ 1000 m od miejsca swojego zamieszkania te¿ karaæ mandatami.Spacer to zdrowie a ile miejsc parkingowych by by³o wolnych dla przyjezdnych.Po co znaki zakazu parkowania przy ka¿dym chodniku, skoro jest przepis, ¿e mo¿na tam parkowaæ ale trzeba zostawiæ 1,5 m dla pieszych?. Po co spowalniacze na ul. M³ynarskiej skoro na ul. Grota ich nie ma, jest wiêksze nachylenie terenu i wiêkszy ruch a nikomu to nie przeszkadza.Nawet za³atwili "wa¿ni" , ¿e przez pewien okres by³o ograniczenie prêdko¶ci na ul.Wojska Polskiego (z kierunku Kielc do ronda) do 40 km/godz, ale kto¶ m±drzejszy wycofa³ to.
Dla równowagi, samorz±dy wiejskie winny uchwaliæ te¿ zakaz parkowania w ca³ej wiosce (nie dotyczy mieszkañców).Znaki te mo¿na zamocowaæ na s³upkach z nazwami miejscowo¶ci.
Najlepiej obwarowaæ wszystko zakazami i nakazami (pod warunkiem ¿e nie bêdzie to dotyczyæ mnie) aby umiliæ ludziom ¿ycie.
No i w ten to sposób mieszkaliby¶my w gminie niew±tpliwego absurdu.
Rozumiem troskê o bezpieczeñstwo, ale wiêkszo¶æ tych zakazów powsta³o po interwencji samolubnych poszczególnych w³a¶cicieli posesji, sklepów i firm oraz mieszkañców.

- (2014-01-07 22:44:52)

"Podobno" w mie¶cie jest monitoring kto sprawdza jego zapis? Lepiej go zlikwidowaæ a zwiêkszyæ patrole policji tylko,¿e piesze.Jako¶ nikt do tej pory nie odczyta³ jak ka¿dego dnia jeden z mieszkañców okolic Glinianek oko³o godziny 7 paraduje z wilkiem po terenie gdzie jest zakaz wprowadzania psów.Po co wiêc kamery?

-Milu¶ (2014-01-07 22:11:12)

Parkowanie i miejsca dla kalek, ale jak ca³a Partyzantów zawalona jest samochodami nawet na pasach to stra¿y nie ma , tylko pieszego ³api± za byle co.Samochód na samochodzie uk³ad na uk³adzie a szary pieszy sponsoruje UMiG.Ko³o s±du to barierki s± ale Partyzantów to raj dla parkujacych i strach dla pieszych, tak tu nawet na pasach debile ¶migaj± po piêtach ale policja i stra¿ nie widzi tylko widzi emeryta na drodze zdala od pasów.Gnêbicie tylko szarych ludzi za byle co bo nie staæ Policji i Stra¿y na wieksze wyniki jak zniszczenie nowego parku.Zwolniæ nierobów.

-gg (2014-01-07 21:57:53)

a przez pi³sudskiego zrobili autostradê miêdzy blokami od Grota do (prawie)kiliñskiego je¿d¿a jak chc± i czym chc± a przecie¿ to droga osiedlowa a radni co na to???????????????teraz okna mamy pozamykane bo zima a latem??/po¿al siê bo¿e....i kto siê tym przejmuje o wypadek nietrudno a dziecitu du¿o bo szko³a w pobli¿u

-Do poprzednika... (2014-01-07 21:53:56)

masz racjê, najlepiej waln±æ mandat pani pomiêdzy 50, a 60 ¿ycia za przechodzenie w miejscu nieprawid³owym. Po co u¿eraæ siê z chuliganami. Powiedzia³em, ¿e wiêcej nie pójdê na mecz BKS-u, bo tzw. "kibice" jesieni± zaczêli u¿ywaæ wulgaryzmów. Mimo obecno¶ci oko³o 20-30 policjantów, z których czê¶æ by³a na stadionie ¿aden z nich nie zareagowa³. Obywatelu, broñ siê sam.

-gg (2014-01-07 21:46:37)

na kiliñskiego parkuj± jak chc± i gdzie chc± niszcz± zieleñ, najgorsi to ,,nowobogaccy" w³a¶ciciele sklepów - z niczym siê nie licz± ,gdyby mogli to do sklepu by wjechali debile panie burmistrzu niech pan co¶ z tym zrobi ca³e chodniki po³amane nie tylko na kiliñskiego

-do panie burmistrzu (2014-01-07 21:29:39)

maryche bed± paliæ auta rysowaæ itd, a to dlatego ,¿e stra¿ miejska i policja nie ma czasu na nich , tylko na nas ¼le parkujacych bo nie ma gdzie zaparkowaæ i na ch³opów we wsiach. tam maja kase , a w mie¶cie to dostana po ³bach od m³odzie¿ówki i po co sie nara¿aæ.

-olo (2014-01-07 21:25:30)

Przepraszam za b³±d w s³owie "obchodzi" szybko i dlatego. A pozatym zapomnia³em dodaæ ,ze ju¿ niedaleko Buska , a dok³adnie w Chmielniku , popatrzcie ludzie , parkujesz za darmo , szalet miejski mówi sam za siebie, ilu bezrobotnych ma etaty i wygl±d tego powiedzmy , ze miasteczka. Pozdrawiam wszystkich mieszkañców Gminy Busko.Bo miaasto sie swoimi prawami ............ . Ka¿dy wie o co chodzi.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorz±dowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Miêdzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbêdzie siê w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyci±ga mi³o¶ników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najwa¿niejszych wydarzeñ kulturalnych w regionie. Sprawd¼cie program tegorocznego festiwalu.



Wróæ do góry